Mazowieckie szlaki rowerowe - Puszcza Kamieniecka

Mazowieckie szlaki rowerowe - Puszcza Kamieniecka
W otoczonym przez Puszczę Kamieniecką Łochowie klimat sprzyja rowerzystom. Polne i leśne drogi poprowadzą nas wzdłuż pięknych dolin Liwca i Bugu na wydmowe wzniesienia i w pobliże malowniczych bagien. Trasa niezbyt trudna, 56-kilometrowa.
/ 01.06.2010 17:37
Mazowieckie szlaki rowerowe - Puszcza Kamieniecka

Zaczynamy na stacji kolejowej w Łochowie. Zabytkowy budynek pochodzi z 1866 r. Przecinamy przejazd kolejowy i ul. Szkolną jedziemy do ul. Wyspiańskiego. Mijamy kolejne zabudowania i wjeżdżamy do Puszczy Kamienieckiej. Przed wiekami polowali tu na grubego zwierza książęta mazowieccy. Żyją tu nie tylko sarny, dziki czy zające, ale również borsuki i łosie. Bagna oraz podmokłe łąki są miejscem lęgowym czarnych bocianów i żurawi. Puszcza Kamieniecka leży w obrębi Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Największy tego typu obszar ochronny w Polsce obejmuje zasięgiem 140 tys. ha, rozciągając się od kompleksów leśnych Pułtuska po Sterdyń na wschodzie.

Na leśnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Do trasy dołącza czarny szlak pieszy. Droga prowadzi przez przyjemny sosnowy las. Mijany paśnik jest znakiem, że zaczyna się trudniejsza, ale bardziej ekscytująca część trasy.

Przejeżdżamy przez Wywłokę i dojeżdżamy do Szumina. Na skrzyżowaniu przy sklepie skręcamy w lewo. Po chwili znajdujemy się przy kempingu, na którym rosną dwa pomnikowe dęby. 200 m dalej toczy swoje wody Bug. Następnych kilka kilometrów prowadzi brzegiem rzeki, która tworzy tu wielkie zakole.

W pewnym momencie szlak odbija do lasu, w którym ukryta jest przeprawa przez mały strumyk. Po pokonaniu przeszkody wjeżdżamy ponownie na wysoką nadbrzeżną skarpę i jeszcze kilometr będziemy cieszyć się pięknym widokiem.

Mijamy zabudowania Rafy i dalej szlak wraca do lasu, gdzie na chwilę spotykamy czerwony szlak pieszy. Droga łagodnie skręca w lewo i skrajem rozległych łąk prowadzi do mostu na Liwcu.

Z mostu roztacza się piękny widok na doliny Liwca i Pobliskiego Bugu. Wczesną wiosną na okolicznych łąkach tworzą się potężne rozlewiska. Za mostem skręcamy w lewo. Po dystansie 1,5 km dojeżdżamy do Świnotopu. Za wsią szlak odbija w lewo i przez las prowadzi do klasztoru sióstr Loretanek. Podczas II wojny światowej siostry prowadziły tu tajny szpital dla żołnierzy AK, udzielały również schronienia uciekinierom z obozu w Treblince.

Szlak prowadzi ścieżką nad Liwiec, po czym wyprowadza z lasu na żwirową drogę. W Pustych Łąkach skręcamy w lewo, w asfaltówkę prowadzącą z Wyszkowa do Węgrowa.

Zobacz także: Mazowieckie szlaki rowerowe - Ziemia Chełmońskiego

Przeprawa jest dosyć oryginalna, bo zbudowano ją na zakręcie. Zaraz za mostem skręcamy w prawo. Żwirowa droga prowadzi w górę doliny Liwca. We wsi Pogorzelec szlak skręca na nadrzeczną skarpę i prowadzi nią przez następne dwa kilometry. Do drogi wraca w Julinie. Obok mieszczącego się w zabytkowym dworku Domu Dziecka.

Z Julina leśna droga prowadzi do letniskowego Gniazdowa. Szlak ponownie prowadzi nad wodą, wraca do żwirowej drogi, aby przekroczyć lokalny ciek i jeszcze raz skręca w stronę rzeki. Jedziemy przez piękne łąki, a następnie ścieżką na wysokiej skarpie.

Pod mostem kolejowym – kolejnym ciekawym punktem wycieczki – znajduje się gruzowisko po poprzedniej przeprawie, nad którym widowiskowo burzy się woda. Cały czas jedziemy wzdłuż brzegu Liwca.

Po 2 km pedałowania przez daczowisko wypatrujemy ślady średniowiecznego grodziska. 200 m za grodziskiem szlak na moment skręca w lewo, w główną drogę, prowadzącą z Łochowa do Mińska Mazowieckiego. Po 200 m zjeżdżamy z szosy w prawo i wracamy nad obrośnięte letniskowymi domkami brzegi Liwca.

Dalej szlak prowadzi na asfalt, by po chwili skręcić w prawo, do XIX-wiecznego dworu wg projektu samego Bolesława Podczaszyńskiego. Szlak prowadzi przez teren dworu, skręca w ul. Rzeczną i trawersuje rzeczkę Kopankę. Dalej prowadzi przez rozległe łąki. Jedziemy dość dobrze widoczną ścieżką, przy której stoi kilka tabliczek ze znakami. Po chwili jesteśmy w sosnowym lesie. Czeka nas jeszcze jedna przeprawa przez Kopankę.

Zobacz także: Mazowieckie szlaki rowerowe - Tam gdzie szumią jodły

W końcu szlak przecina asfaltową drogę i prowadzi dalej przez las. Po 2 km przecinamy drogę z Łochowa do Węgrowa. Podjeżdżamy pod łagodnie wzniesienie o znaczącej wysokośći 117 m n.p.m. Dalsza trasa prowadzi grzbietem Wydm Baczkowskich.

Po drodze mijamy jeszcze dwa małe jeziorka i wyjeżdżamy na asfalt, który przez Łopiankę prowadzi nas do Łochowa, końca naszej wycieczki.

Długość: 53 km; czas: 5.5 godz.; trudność: łatwa
Główne punkty trasy: Łochów – Wywłoka – Szumin – Rafa – Loretto – Stary Łochów – Stare Laski – Łochów Fabryczny – Łochów

    

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Redakcja poleca

REKLAMA