Bieganie po schodach – jak urozmaicić trening biegowy?

Nie da się ukryć, że trening na schodach to prawdziwy wyciskacz siódmych potów.
Jeśli zwyczajne treningi biegowe zaczęły nas nudzić, a trasy, którymi biegamy każdego dnia już sprawiają, że kolejny trening nie jest przyjemnością a jedynie obowiązkiem, mamy pewną radę. Do codziennych treningów można wprowadzić dodatkowy element, który nie tylko urozmaici sesję, ale również znacznie przyspieszy wzrost szybkości i siły. W tym celu można włączyć do swojego treningu bieganie po schodach.
/ 29.05.2011 12:52
Nie da się ukryć, że trening na schodach to prawdziwy wyciskacz siódmych potów.

O ile przeciętna osoba zmuszona do wejścia na 4 piętro bloku z siatkami pełnymi zakupów z pewnością nie raz przeklnie pod nosem, dla zawodowego biegacza bieganie po schodach to świetne ćwiczenie. Bieganie po schodach pozwala nie tylko zbudować mięśnie kolan, ale również poprawia kondycję i wzmacnia całe nogi. Podczas treningu na schodach o wiele większą pracę wykonują mięśnie czworogłowe i mięśnie pośladków. Dzięki takim treningom w krótkim czasie możemy osiągnąć widoczne efekty. A czy są jakieś minusy?

Nie da się ukryć, że trening na schodach to prawdziwy wyciskacz siódmych potów. Ale jeśli taki poziom trudności nas nie odstrasza, warto poznać podstawowe zasady jakimi należy się kierować podczas treningów. Po pierwsze i najważniejsze, powinniśmy znaleźć przede wszystkim bezpieczne, równe i stabilne schody. Powinny być one dobrze oświetlone, jeśli ćwiczymy w nocy i niezatłoczone, jeśli ćwiczymy w ciągu dnia.

Zobacz również: Jak rozpocząć przygodę z bieganiem

Najlepsze schody znajdziemy oczywiście na klatkach schodowych w blokach. Większość schodów na świeżym powietrzu to schody bardzo krótkie, a do prawdziwego treningu potrzebujemy przynajmniej kilku pięter. Jeszcze przed treningiem należy zapamiętać kilka zasad. Przede wszystkim, w czasie biegu trzeba utrzymywać prawidłową postawę. Nie pochylamy się do przodu, gdyż kontrolę nad ruchem przejmą mięśnie, które nie przydadzą się w zwykłym biegu, więc ich rozwój jest zbędny.

W czasie biegu, opieramy się o stopnie poduszkami stóp. W momencie kryzysu, zamiast rezygnacji lepiej pomóc sobie przytrzymując się poręczy. Pamiętajmy również, że biegać należy jedynie do góry! Zbieganie wiąże się zazwyczaj ze sporym obciążeniem kolan i kostek, a to nam się na pewno nie przyda w codziennych treningach. Zamiast tego, lepiej na dół zejść lub zjechać windą.

Nie warto również zaczynać z wysokiego C. Lepiej dawkować siły lub robić przeplatankę – jedno piętro truchtem, kolejne biegiem etc. Nie powinniśmy się również przeciążać. Trening na schodach najlepiej wykonywać do dwóch razy w tygodniu przez maksymalnie 30 minut. Oczywiście nie możemy zapomnieć o rozgrzewce, rozciąganiu i ochłodzeniu mięśni po treningu!

Sprawdź też: Jak wygląda prawidłowa sylwetka biegacza

Redakcja poleca

REKLAMA