1. Znajdź dobrą motywację
Cel dla którego rozpoczynasz bieganie to bardzo ważny czynnik. Bez niego pierwszy trening nie ma sensu. Dlaczego? Jeśli nie masz określonego celu wkrótce przestaniesz biegać. Cele mogą być różne: schudnięcie, poprawienie kondycji, przebiegnięcie maratonu, dorównanie partnerowi. Każdy cel jest dobry pod warunkiem, że stanowi dla Ciebie prawdziwą motywację.
2. Zbadaj się
Amatorskie bieganie to sposób na zdrowe spędzanie czasu. Ale nawet sport na tym poziomie może być groźny jeżeli występują przeciwwskazania do jego uprawiania. Duża nadwaga, wysokie ciśnienie, choroby serca, ciąża, uzależnienie od nikotyny czy cukrzyca to tylko niektóre z czynników przy których warto skonsultować swój trening z lekarzem. Nawet osoba bez żadnych dolegliwości powinna zbadać się przed rozpoczęciem treningu.
Zobacz także: Bieganie i kontuzje
3. Naucz się podstaw biegania
Zanim zostaniesz biegaczem poznaj najważniejsze zasady, które uczynią trening przyjemniejszym i wydajniejszym. Dowiedz się jaka powinna być właściwa sylwetka biegacza, jak należy oddychać, jak przeprowadzić rozgrzewkę, jakich błędów należy unikać podczas biegania, co należy jeść i pić przed i po wysiłku.
4. Znajdź kilka odpowiednich tras
Zanim zaczniesz biegać warto wytyczyć sobie choć jedną trasę. Jest to o tyle istotne, że zła nawierzchnia, natężenie ruchu samochodowego i pieszego a nawet zbyt duża różnica poziomów na trasie czy brak miejsc, w których można odpocząć może uczynić trening zbyt trudnym lub nieprzyjemnym. Dobrze jest opracować kilka tras. Dzięki temu bieganie będzie ciekawsze.
Polecamy: Co decyduje o sprawności fizycznej
5. Dowiedz się jaka dieta jest odpowiednia dla Twojego planu treningowego
W czasie biegu spalasz nie tylko kalorie. Wysiłek sprawia, że Twój organizm zużywa wiele elementów potrzebnych do sprawnego funkcjonowania. Odpowiednio dobrana dieta pozwoli w najlepszy i najszybszy sposób uzupełnić ubytki.
6. Dobierz odpowiednie obuwie i strój
W zależności od tego jak intensywnie trenujesz, jakie elementy treningu dominują, po jakich trasach biegasz a nawet w zależności od Twojej budowy ciała i pory roku zmieniają się wymagania jakie będą stawiane butom. Dobre obuwie to podstawa. Źle dobrane buty nie tylko utrudnią trening ale mogą nawet spowodować poważne kontuzje. Podobnie ma się sprawa z ubiorem, który musi gwarantować komfort termiczny, odpowiednią ochronę przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi a także wygodę podczas użytkowania.
7. Przygotuj plan treningowy
Jeżeli masz jakiś konkretny cel (poza typowym bieganiem dla relaksu) warto przygotować plan treningowy, który pozwoli na jak najlepszą realizację założeń. Można przy tym skorzystać z gotowych planów, zmodyfikować je pod swoim kątem (tu potrzeba już nieco wiedzy) lub poprosić specjalistę o przygotowanie takiego planu.
Zobacz także: Recepta na skurcze mięśni
8. Znajdź kogoś z doświadczeniem
Ten punkt nie jest konieczny, ale bieganie pod okiem osoby mającej już doświadczenie ułatwi start. Poza tym bieganie we dwoje (lub w większej grupie) jest zdecydowanie przyjemniejsze.