Jak wykonać vinyas

Jak wykonać vinyas
Podczas wykonywania ćwiczeń w jodze każdy ruch musi być przemyślany. Wszystkie przypadkowe pozycje rozpraszają energię, co zaburza proces oczyszczania organizmu i prowadzi do zmęczenia.
/ 28.10.2009 12:29
Jak wykonać vinyas

W momencie, gdy ćwiczy się w sposób warsztatowy, gdzie nauczyciel wprowadza szereg nowych elementów, siłą rzeczy uwaga będzie nie w pełni skupiona, a ćwiczący będzie się koncentrował raczej na wskazaniach nauczyciela. Jest to prawidłowy sposób praktyki dla osób początkujących, ponieważ objaśnienia nauczyciela pozwalają odpowiednio pokierować uwagę ucznia. Ponadto ćwiczący robiąc przerwy może odpocząć między pozycjami, jeśli właściwe pozycje jogi jeszcze nie zostały opanowane i praktykowania ich sprawia trudność, powoduje napięcie, oraz trudności w oddychaniu. Jednak należy pamiętać, że ćwicząc w sposób warsztatowy, często przerywając sekwencję i odrywając uwagę od właściwych elementów praktyki, można w ten sposób wykonywać jedynie podstawowe asany i sekwencje.

Po to, by ćwiczyć w sposób pełny i osiągać rzeczywiste efekty w jodze należy unikać niepotrzebnych ruchów, rozproszeń uwagi i nierówności oddechu, to oznacza, że należy wykonywać prawidłowe vinyasy. Prawidłowa praktyka asan charakteryzuje się tym, że przejścia miedzy pozycjami są płynne i swobodne, nie ma ruchów i oddechów gwałtownych, ani też nie pojawia się ociąganie i zniechęcenie.

Niestety vinyasy nie można zobaczyć w książkach, a jedynie obserwując doświadczonych ćwiczących. Dlatego uczenie się tylko na podstawie książek, ćwiczenie jogi wyłącznie w sposób warsztatowy lub wykonywanie pozycji przypadkowo bez zachowania prawidłowej kolejności mija się z celem i bywa niebezpieczne.Zasadą prawidłowej vinyasy jest, że ruchy aktywne wykonuje się na wdechu, ruchy pasywne na wydechu. W samych asanach można pozostawać dowolna ilość oddechów pod oczywistym warunkiem, że oddech jest swobodny, zatem, że pozycja jest wygodna. Można pozostawać na kilka oddechów w pozycjach vinyasy po to by pogłębić jakiś ruch, przeciągnąć się, uaktywnić któryś z mięśni, albo dlatego, że ciało jeszcze nie pozwala dokończyć pozycji. Wtedy, gdy pozycja jest niedokończona robi się tak zwane pozycje uproszczone, które są odpowiednimi zamiennikami dla osób początkujących. Wtedy też można użyć odpowiednich pomocy, jeżeli są potrzebne. Jednak należy pamiętać, ze żadna pozycja nie jest asana w pełnym sensie tego słowa, dopóki nie jest dokończona i nie odczuwamy w niej komfortu i przyjemności, ciało się nie rozluźnia, a umysł nie uspokaja.


Redakcja poleca

REKLAMA