Stres psychologiczny można zdefiniować jako zaburzenie równowagi między jednostką a środowiskiem. Tymczasem jogini patrzą na stres jako na deficyt harmonii między „Ja” a „Jaźnią”. W tym sensie joga nie jest nauką radzenia sobie ze stresem, w powszechnym znaczeniu tego słowa, ona skupia się raczej na wewnętrznym rozwoju i poznawaniu samego siebie. Z drugiej jednak strony joga uczy poszukiwania harmonii pomiędzy zjawiskami sobie przeciwnymi, takimi jak, np. stres i dobre samopoczucie. Kluczem do radzenia sobie z napięciem, zgodnie z naukami joginów, nie jest zlikwidowanie stresu, ale uznanie go za naturalny składnik świata i nauczenie się radzenia sobie z nim w codziennych sytuacjach.
Zobacz także: Hatha joga- ciało, umysł i emocje
Techniki antystresowe w jodze
Popularna w dzisiejszych czasach joga medytacyjno-introspekcyjna oraz relaksacyjna pozwala nie tylko dotrzeć do głębi własnej świadomości, ale również znaleźć tak potrzebne wyciszenie. Istnieją różne ćwiczenia, które mają na celu rozładowanie negatywnych emocji drzemiących w człowieku, m.in.:
- Siddhasana (pozycja Mędrca) – wycisza umysł, uspokaja i relaksuje,
- Sukhasana (pozycja Mędrca w skłonie do przodu) – odpręża, uwalnia wszelkie napięcie z czoła i oczu,
- Viparita Karani (pozycja odwrócona) – relaksuje mózg, pozwala na osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
Zobacz także: Filozofia ruchu
Należy jednak zawsze pamiętać, że wszelkie ćwiczenia relaksacyjne w jodze służą jedynie chwilowemu rozładowaniu napięcia nagromadzonego w ciele. Prawdziwa walka ze stresem odbywa się w umyśle ćwiczącego, dla którego trening powinien być czasem poszukiwania źródła napięcia. Uświadomienie sobie podstawy problemu jest faktycznym wyjściem do walki ze stresem. Joga jest jedynie pomostem na drodze w szukaniu harmonii dobrego samopoczucia ze stresem.