Rozciąganie

Czy joga jest dobra na stres

Życie bezstresowe w XXI wieku wydaje się wręcz niemożliwe. Stres stał się częścią ludzkiej codzienności. Coraz więcej osób przyznaje się do tego, iż nie radzą sobie z napięciem, które ich otacza. Czy joga może pomóc ludziom odnaleźć utraconą harmonię?
/ 18.08.2009 10:22
Rozciąganie

Stres psychologiczny można zdefiniować jako zaburzenie równowagi między jednostką a środowiskiem. Tymczasem jogini patrzą na stres jako na deficyt harmonii między „Ja” a „Jaźnią”. W tym sensie joga nie jest nauką radzenia sobie ze stresem, w powszechnym znaczeniu tego słowa, ona skupia się raczej na wewnętrznym rozwoju i poznawaniu samego siebie. Z drugiej jednak strony joga uczy poszukiwania harmonii pomiędzy zjawiskami sobie przeciwnymi, takimi jak, np. stres i dobre samopoczucie. Kluczem do radzenia sobie z napięciem, zgodnie z naukami joginów, nie jest zlikwidowanie stresu, ale uznanie go za naturalny składnik świata i nauczenie się radzenia sobie z nim w codziennych sytuacjach.

Zobacz także: Hatha joga- ciało, umysł i emocje

Techniki antystresowe w jodze

Popularna w dzisiejszych czasach joga medytacyjno-introspekcyjna oraz relaksacyjna pozwala nie tylko dotrzeć do głębi własnej świadomości, ale również znaleźć tak potrzebne wyciszenie. Istnieją różne ćwiczenia, które mają na celu rozładowanie negatywnych emocji drzemiących w człowieku, m.in.:

  • Siddhasana (pozycja Mędrca) – wycisza umysł, uspokaja i relaksuje,
  • Sukhasana (pozycja Mędrca w skłonie do przodu) – odpręża, uwalnia wszelkie napięcie z czoła i oczu,
  • Viparita Karani (pozycja odwrócona) – relaksuje mózg, pozwala na osiągnięcie wewnętrznego spokoju.

Zobacz także: Filozofia ruchu

Należy jednak zawsze pamiętać, że wszelkie ćwiczenia relaksacyjne w jodze służą jedynie chwilowemu rozładowaniu napięcia nagromadzonego w ciele. Prawdziwa walka ze stresem odbywa się w umyśle ćwiczącego, dla którego trening powinien być czasem poszukiwania źródła napięcia. Uświadomienie sobie podstawy problemu jest faktycznym wyjściem do walki ze stresem. Joga jest jedynie pomostem na drodze w szukaniu harmonii dobrego samopoczucia ze stresem.