Jak przebiega cykl menstruacyjny

Jak przebiega cykl menstruacyjny
Przebieg cyklu menstruacyjnego zależy od zrównoważonego funkcjonowania całego organizmu. Równowaga ta jest efektem uważnej i zaangażowanej dbałości o jego wewnętrzną higienę. Asany (pozycje jogiczne) są w naszym odczuciu nieocenionym narzędziem służącym temu celowi.
/ 29.03.2010 10:08
Jak przebiega cykl menstruacyjny

Umiejętne korzystanie z asan pomaga przywrócić optymalne funkcjonowanie organizmu nie tylko na poziomie fizycznym, ale również fizjologicznym i psychicznym. Doświadczenia tysięcy praktykujących udowadniają, że praktyka jogi wspomaga proces leczenia wielu schorzeń i eliminuje wiele z uciążliwych dolegliwości o podłożu psychosomatycznym, jednak z punktu widzenia zdrowia kobiety praktyka po pierwsze czyni nas spokojnymi i silnymi w obliczu codziennych wyzwań, a „po ostatnie” staje się naszą podporą w każdym okresie życia.

Czytaj też: Zestresowana kobieta.

Jak przebiega cykl menstruacyjny?

Cykl menstruacyjny sterowany jest przez układ podwzgórzowo – przysadkowy w powiązaniu z korą mózgową, jajnikami i innymi gruczołami dokrewnymi. Reagując na cykliczne zmiany świata przyrody, przysadka wysyła informację do podwzgórza o rozpoczęciu cyklu miesięcznego. Jeżeli podwzgórze działa prawidłowo, zapewnia przysadce wszystko to, czego potrzeba do wyprodukowania hormonów koniecznych w procesie rozmnażania człowieka. Jeśli jednak jego funkcjonowanie zostanie zaburzone - wynikiem emocjonalnych zaburzeń, czy dolegliwości fizycznych - przysadka może otrzymywać informację błędną lub niepełną, co prowadzi do nadmiernej, lub też niewystarczającej produkcji hormonów.

Objawami zbyt wysokiego poziomu estrogenu w pierwszej połowie cyklu może być gwałtowna huśtawka nastrojów, bolesne skurcze podczas krwawienia czy obrzęk piersi. W skrajnych przypadkach dochodzi do powstawania włókniaków, a także do zaburzeń płodności.

Jeżeli z kolei w drugiej połowie cyklu wydzielanie progesteronu będzie nadmierne, robimy się ospałe, wzrasta skłonność do depresji, nierzadko przybieramy na wadze i możemy mieć problemy z przetłuszczającą się cerą i włosami.

Zobacz też: Trać kilogramy, a nie włosy.

Także gruntowne oczyszczanie organizmu w czasie krwawienia nie będzie mogło zachodzić efektywnie, jeżeli nadnercza i wątroba zostaną w przebiegu cyklu przeciążone. Niewydalone z organizmu toksyny powrócą do krwioobiegu, destabilizując układ już z początkiem kolejnego okresu miesiączkowego. Odczuwalnymi skutkami zaburzeń przebiegu cyklu menstruacyjnego są krwawienia nieregularne (metrorrhagia), zbyt skąpe (hypomenorrhoea) lub zbyt obfite (menorrhagia), zbyt krótkie (polymenorrhoea) lub wyraźnie przedłużone (oligomenorrhoea), krwawienia bolesne (dysmenorrhoea) a także towarzyszące im zawroty i bóle głowy, nudności i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, jak wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Spada ogólna odporność organizmu, zwiększając ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Przed okresem krwawienia wystąpić może także tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Zobacz, jak walczyć z nieprzyjemnymi objawami cyklu za pomocą praktyki jogi.

Redakcja poleca

REKLAMA