Siedzenie a sport
Godzina do półtorej spędzona w bezruchu wystarcza, aby ,,uśpić” nasz metabolizm. Wpływa to na rozwój wszelkich dolegliwości związanych z przemianą materii.
Specjaliści zalecają intensywne co najmniej 30-minutowe uprawianie sportu przez minimum 5 dni w tygodniu. Ale i to może być niewystarczające dla zrównoważenia negatywnych efektów siedzenia.
Oto kilka prostych ćwiczeń, z których niektóre mogą być swobodnie praktykowane w miejscu pracy.
Polecamy: Sport i ruch - vademecum
Ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa
Usiądź wygodnie na krześle, opierając wygodnie plecy o jego tył. Ręce spoczywają swobodnie na kolanach. Odchylaj głowę na boki oraz w przód w i w tył. Rób krążenia głową na zmianę w prawą i lewą stronę.
Przyłóż prawą rękę do lewego ucha (potem odwrotnie) i próbuj wciskać głowę w dłoń, która w tym momencie ma stawiać temu naciskowi opór. Dla odmiany możesz też spleść obie dłonie z tyłu głowy i naciskać na nie z całej siły głową. Powtórz ćwiczenie tym razem z rękami splecionymi na czole.
Wyprostowaną przed siebie rękę podnoś powoli do poziomu barku, następnie przesuwaj na bok i z powrotem opuszczaj powoli w dół aż do momentu zetknięcia z biodrem.
Nie siadaj, jeśli możesz stać i nie stój, jeśli możesz się poruszać.
Polecamy: Biurowe ćwiczenia - dbaj o sylwetkę w pracy!
Ćwiczenia na kręgosłup
Usiądź wygodnie na krześle i weź głęboki oddech, następnie zacznij zginać tułów aż do momentu zetknięcia klatki piersiowej z kolanami, ręce wiszą swobodnie wzdłuż tułowia. Wypuść powietrze i pozostań w tej pozycji przez klika sekund. W innym wariancie tego ćwiczenia wyciągaj maksymalnie ręce do tyłu, jednocześnie zadzierając wysoko głowę.
Oprzyj plecy o oparcie krzesła i załóż prawą nogę na lewą, równocześnie obracając głowę wraz z tułowiem w prawa stronę bez odrywania pleców. Wytrzymaj w tej pozycji ok. 10 sekund. Następnie powtórz ten ruch dla lewej nogi i obrotu w lewo.
Ćwiczenia mięśni grzbietu, karku i pośladków
Połóż się na brzuchu, podłóż pod niego małą i płaską poduszkę. Wyciągnij lewą rękę do przodu, a prawą dłoń przyciskaj do karku i spróbuj unosić głowę. Wytrwaj w tej pozycji około 10 sekund, potem zmień ręce.
Jedną nogą stań na niskim stołku lub jakimś podwyższeniu, a drugą machaj swobodnie w przód i tył przez około 2 minuty. Dla zachowania równowagi możesz podpierać się o ścianę.
Siedząc, unieś łokcie do góry przed siebie tak, aby ramiona były ustawione do tułowia pod kątem prostym. Przedramiona zegnij do tyłu. Wytrzymaj 10 sekund, po czym opuść luźno ręce.