Żagiel ustaw do kierunku wiatru
Żagiel ustawiamy zawsze w stosunku do kierunku wiatru, jaki odczuwamy na desce (wiatr pozorny). Wybieranie oznacza zwiększenie kąta natarcia żagla względem kierunku wiatru pozornego (żagiel jest ustawiony bardziej równolegle do osi deski), a luzowanie – zmniejszenie tego kąta (żagiel jest ustawiony bardziej prostopadle do osi deski).
Wyprostuj ręce i skręcaj barki
Zgodnie z elementarzem windsurfera optymalna pozycja na desce polega na ciągłym utrzymywaniu obu rąk wyprostowanych, a wszelkie zmiany w ustawieniu żagla uzyskujemy przez skręt barków. W praktyce żagiel wybieramy przyciągając go do siebie ręką tylną, a luzujemy – prostując ją.
Wybieraj żagiel powoli
Startując, wybieramy żagiel powoli aż wypełni się wiatrem. Jeśli wybierzemy zbyt mocno, stracimy ciąg żagla. Pamiętajmy: wraz ze wzrostem prędkości zmienia się kierunek wiatru pozornego i żagiel powinniśmy stopniowo wybierać. Zmianę kierunku żeglowania uzyskujemy wykonując jeden z dwóch podstawowych zwrotów: przez sztag lub przez rufę.
Zwrot przez sztag
Zwrot przez sztag to zmiana kierunku żeglowania przez przejście linii wiatru pod wiatr. Wykonanie go polega na wyostrzeniu, przejściu przez linię wiatru i odpadnięciu.
Skręcanie na wiatr zaczynamy od pochylenia żagla w stronę wody. Powinien on być odpowiednio wybrany i znajdować się po stronie zawietrznej deski (pochylony do tyłu).
Pamiętajmy, że minimalne przebranie żagla przyśpiesza obrót deski. Kluczowym elementem jest praca rąk.
Zanim deska osiągnie linię wiatru przekładamy przednią rękę na maszt pod bomem. Nigdy nie łapiemy bomu jednocześnie z obu stron (może to zatrzymać skręt deski). Dopiero po minięciu linii wiatru przekładamy obie ręce na bom po drugiej stronie i zmieniamy pochylenie żagla na pochylenie w stronę dziobu. Podczas fazy odpadania żagiel luzujemy.
Zwrot przez rufę
Zwrot przez rufę wykonuje się w żegludze na deskach bez ślizgowych i na słabych wiatrach (jest też manewr rufa w ślizgu wykonywany w innych warunkach). Podczas tego manewru stajemy za masztem i obracamy wokół niego żagiel.
Zobacz też: Jak startować z wody, z plaży i przy słabych wiatrach?
I odpadamy...
Po odpadnięciu, gdy żeglujemy w pełnym baksztagu, jeszcze zanim dojdziemy do linii wiatru, cofamy się w kierunku rufy. Taka pozycja ustawia żagiel pionowo. Stopy trzymamy rozchylone, ale pięty razem, co zwiększa stabilność deski. Cały czas pilnujemy skrętu, mocno zginając tylną rękę (przednia pozostaje wyprostowana).
W linii wiatru żagiel powinien być prostopadły do osi deski, maszt pochylony w stronę wody, a my przestawiamy stopę do przodu.
Przeczytaj: Windsurfing: co robić, gdy potrzebna jest pomoc?
Pamiętajmy, aby żagiel obracał się wokół masztu ustawionego pionowo lub lekko pochylonego w stronę wiatru. Ostrzenie po zwrocie często jest samoistne, zwłaszcza jeśli obrót wykonamy nieco spóźniony.