Dlaczego lepiej rowerem niż samochodem?
Coraz większe korki na polskich ulicach są doskonałym pretekstem do tego, by namówić polskich kierowców do porzucenia samochodów i wyruszenia w drogę rowerem. Najbardziej zagorzałych przeciwników roweru, zdecydowanie wybierających samochód, przekona zapewne rower elektryczny.
Według Kieszonkowego Rocznika Statystycznego Komisji Europejskiej każdy Europejczyk codziennie odbywa trzy podróże. Przyjemniej jedna z nich ma odległość 3 kilometrów. Drogą, którą zazwyczaj pokonujemy każdego dnia, jest podróż z domu do pracy. Zdecydowana większość ludzi pokonuje ją pieszo lub samochodem. Ale czy nie byłoby przyjemniej pokonywać ją rowerem?
"Coraz więcej ludzi jako środek transportu wybiera rower, ponieważ jest to transport o wiele wygodniejszy od samochodu. Podroż rowerem nie wiąże się z staniem w kilometrowych korkach, czekaniem na zmianę światła i szukaniem miejsca parkingowego – mówi Grzegorz Szczygieł Właściciel Firmy EcoBike. – Po co codziennie wydawać pieniądze na miejski parking czy parkować samochód na obrzeżach miasta, by później dojeżdżać do centrum samochodem, jeśli trasę z domu do pracy można pokonać na rowerze często jadąc szybciej niż samochodem, czy tramwajem?".
Zobacz też: Rowery elektryczne (galeria)
Szybciej i wygodniej
Przeciwnicy twierdzą, że jazda do pracy na rowerze wiąże się z zmęczeniem i wożeniem ze sobą ubrań na zmianę. Nie w przypadku roweru elektrycznego. Jeżdżąc na rowerze elektrycznym, człowiek męczy się o wiele mniej niż na rowerze tradycyjnym
Rower elektryczny porusza się również o wiele szybciej niż przeciętny bicykl, bo osiąga prędkość 24 kilometrów na godzinę. To o 7 kilometrów szybciej niż rower tradycyjny, a czasami również szybciej niż transport miejski czy stojący w korku samochód.
Rower elektryczny to również brak problemów z paliwem. Załadować go można w każdym dowolnym miejscu z dostępem do sieci elektrycznej bez konieczności wydawania kroci na coraz droższe paliwo.
Ze względu na to, że rower elektryczny jest tak samo prosty w użytkowaniu, jak rower klasyczny, a jednocześnie dostarcza wygód, których nie dostarcza zwykły rower, może być użytkowany zarówno przez dojeżdżających do pracy prawników, księgowych, dziennikarzy jak i pracowników sklepów.
"Korzystanie z roweru to nie tylko radość z jazdy, ale również element zdrowego trybu życia, który pozwala na to, że pracownicy są w swoje pracy bardziej wydajni i mogą lepiej pracować – podkreśla Grzegorz Szczygieł – a zwiększenie wydajności pracowników to również zwiększenie wydajności całej firmy".
Zobacz też: Jesienna jazda na rowerze - 7 porad
Źródło: materiały prasowe EcoBike/mn