Tak zrobisz taping na stopę koślawą u dziecka plus technika na stopę płasko-koślawą

Taping na stopę koślawą u dziecka fot. Adobe Stock, endstock
Taping na stopę koślawą u dziecka to technika oklejania stóp elastycznymi plastrami w taki sposób, aby wspomóc korekcję nieprawidłowego ustawienia kości piętowej. Często koślawości towarzyszy obniżenie podłużnego łuku stopy, a wtedy mówi się o stopie płasko-koślawej, która wymaga nieco innego sposobu aplikacji plastrów. Samodzielny taping stóp dziecka jest możliwy, najlepiej po uzyskaniu wytycznych od specjalisty.
Ewa Cwil / 28.07.2024 05:06
Taping na stopę koślawą u dziecka fot. Adobe Stock, endstock

Zanim samodzielnie zrobisz taping na stopę koślawą u dziecka, koniecznie skonsultuj się z fizjoterapeutą. Koślawość stóp dziecka może nie być jedyną nieprawidłowością w obrębie stóp dziecka i nie każdy rodzaj tapingu będzie tym najlepszym. Specjalista podpowie, jak zakładać tejpy na stopy dziecka, aby było to dla niego jak najkorzystniejsze. A jest o co walczyć, bo jak wykazało badanie polskich specjalistów, kinesiotaping – sam i w połączeniu z ćwiczeniami – może przynosić wymierne korzyści dzieciom np. ze stopami płasko-koślawymi  statycznymi.

Poniżej sposoby na taping stopy koślawej u dziecka i stopy płasko-koślawej. Koniecznie zobacz ilustrację, która zamieszczamy na końcu materiału. Uzgodnij z dzieckiem kolory tejpów, aby było zadowolone - dzieci chętniej dają się tejpować, jeśli podobają im się plastry.

Spis treści:

  1. Taping na stopę koślawą u dziecka — technika
  2. Jak nakleić tejpy na stopę płasko-koślawą u dziecka?

Taping na stopę koślawą u dziecka – technika

W tej technice wykorzystamy jeden plaster o długości mniej więcej 1,5 długości stopy dziecka. Po ucięciu takiego odcinka plastra należy zaokrąglić jego końce (tego niestety nie widać na zdjęciu).

  • Połóż dziecko na brzuchu i ugnij jego kolano do kąta prostego, aby mieć dostęp do podeszwy stopy.
  • Odklej papier z jednego końca przygotowanego plastra i przyklej sam koniec na zewnętrznej stronie stopy pod kostką boczną. Koniec przylepiasz bez jego naciągania.
  • Następnie ściągnij papier z tejpa, pozostawiając go jedynie na drugim końcu.
  • Skoryguj ustawienie pięty dziecka: tył pięty powinien tworzyć linię prostą z linią ścięgna Achillesa i środkiem łydki.
  • Trzymając za wolny koniec taśmy, naciągnij ją do ok. 75% maksymalnego rozciągnięcia i przyklej na spodnią część pięty i dalej na wewnętrzną część stopy, kostkę przyśrodkową i na wewnętrzną stronę podudzia. Taśma powinna sięgać do połowy podudzia, ale jeśli jest dłuższa, może biec aż pod kolano po jego przyśrodkowej stronie. Koniec taśmy przyklej bez jego naciągania.
  • Potrzyj energicznie cały tejp, aby aktywować klej. Gotowe.

Na zdjęciu tak przyklejona taśma to ta sięgająca wyżej.

Taping na stopę koślawą u dziecka: technika

fot. Taping na stopę koślawą u dziecka: technika/Adobe Stock, leungchopan

Jak nakleić tejpy na stopę płasko-koślawą u dziecka?

W tej technice używane są dwa odcinki taśmy. Jeden należy przygotować jak w technice na stopę koślawą, z resztą tak samo się go przykleja. Drugi odcinek powinien być podobnej długości lub nieco dłuższy, jeśli zdecydujesz się na technikę wzdłuż podudzia, a nie w kierunku Achillesa.

  • Przyklej pierwszą taśmę zgodnie z instrukcją powyżej – taping na stopę koślawą u dziecka.
  • Koniec drugiego plastra przyklej bez naciągania niemal tak samo jak pierwszego – na boczną stronę pięty, pod kostką boczną.
  • Naciągnij tejpa do ok. 75% i poprowadź go ukośnie przez środek podeszwy stopy na jej grzbiet przed kostką przyśrodkową i dalej poziomo w kierunku Achillea (zdjęcie) lub w górę podudzia pod boczną stronę kolana.
  • Koniec przyklej bez jego naciągania.
  • Potrzyj tejpa, aby aktywować klej. Gotowe.

Taśmy mogą pozostać na nodze dziecka przez kilka dni. Później nakleja się nowe. Tejpy zawsze należy zdjąć, jeśli dziecko zgłasza swędzenie lub wyraźny dyskomfort związany z tejpami.

Pamiętaj, że w wielu przypadkach sam taping na stopę koślawą u dziecka to za mało, aby skorygować tę wadę. Najczęściej niezbędne są też odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Źródło: Straczynska A, Kruczynski J, Radziminska A, Weber-Rajek M, Lulinska-Kuklik E, Goch A. The positive role of kinesio taping in adjunctive therapy of static plano-valgus feet in children between the ages of 5 and 7. Balt J Health Phys Act. 2017;9(2):89-97. doi: 10.29359/BJHPA.09.2.09

Czytaj także:
10 ćwiczeń na płaskostopie u dzieci i dorosłych
Taping kolana przy różnych dolegliwościach
3 sposoby na taping nadgarstka
 

Redakcja poleca

REKLAMA