Kolory plastrów do kinesiotapingu dla niektórych pacjentów mogą mieć znaczenie, ale tak naprawdę kolor nie zmienia działania plastra. Nie jest też tak, że czerwonego tejpu nie można przyklejać np. na kręgosłup czy kolano, a zielony jest najlepszy na skręconą kostkę. To tak nie działa, chyba że... pacjentowi wydaje się, że wie lepiej.
Spis treści:
Kinesiotaping – co oznaczają kolory tejpów?
Jeśli ktoś wierzy w koloroterapię, to faktycznie kolorom plastrów można przypisywać pewne właściwości:
- biały – ma działanie neutralne, niektórzy stosują takie tejpy na okolicę kręgosłupa,
- czerwony – pobudza krążenie, działa rozgrzewająco, a czerwone plastry można stosować po wysiłku fizycznym,
- niebieski – ochładza, więc można stosować na miejsca,o podwyższonej ciepłocie – na siniaki, obrzęki, w stanach zapalnych
- żółty – pobudza, można stosować na obrzęki i stany zapalne, na okolice wątroby,
- zielony – wycisza, wzmacnia, regeneruje, stosowany na stany zapalne stawów i ścięgien, w okolicach przekrwionych i w pobliżu narządów wewnętrznych,
- fioletowy – chłodzi, regeneruje, działa przeciwbólowo,
- czarny – reprezentuje siłę i siłę woli, „wzmacnia” działanie innych kolorów, dlatego czarne tejpy bywają są naklejane na niebieskie lub czerwone; często używane przez sportowców,
- beżowy – ma działanie neutralne, taśmy w tym kolorze stosowane są najczęściej wtedy, gdy tejpy mają się nie rzucać w oczy,
- pomarańczowy – działa podobnie do czerwonego, ma rozgrzewać, ale i stymulować przepływ energii wewnętrznej,
- różowy – działa aktywująco, rozgrzewająco, energetyzująco, czyli podobnie do czerwonego.
Niektórzy terapeuci stosują następujący dobór kolorów:
- w stanach ostrych stosują jaśniejsze barwy plastrów,
- w stanach przewlekłych przyklejają tejpy w ciemniejszych kolorach.
Dlaczego? Zgodnie z zasadą, że ciemniejsze barwy absorbują więcej promieni słonecznych, uważają, że ciemniejsze taśmy mogą niejako „dogrzewać” oklejone nimi miejsca, co jest zalecane w stanach przewlekłych. Natomiast w świeżych kontuzjach raczej stosuje się obniżanie temperatury tkanek wokół urazu, więc jaśniejsza taśma pochłonie mniej energii słonecznej i nie będzie podnosić temperatury ciała pod plastrem.
Zanim jednak zaczniesz wybrzydzać w gabinecie fizjoterapeuty, że nie ma np. żółtego czy czarnego tejpu, przeczytaj o tym:
Czy kolor tejpów ma znaczenie?
Kolor tejpu nie ma znaczenia. Biały plaster do kinesiotapingu będzie działał na ciało dokładnie tak samo jak plaster czerwony czy czarny.
Twórca Kinesiotapingu, dr Kenzo Kase, mówił, że dla działania tejpów najważniejsze są:
- prawidłowa diagnoza (ocena stanu mięśni)
oraz
- prawidłowa technika aplikacji plastra.
Ani słowa o kolorach tejpów! To, że kolory plastrów nie mają znaczenia, potwierdziły badania naukowe, w których badano, w jaki sposób kolory plastrów do konesiotapingu wpływają na odczucia i wyniki sportowe oklejanych nimi osób. Okazało się, że plastry w różnych kolorach działają tak samo.
fot. Czy kolor plastra ma znaczenie?/ Adobe Stock, Татьяна Волкова
Jaki kolor tejpu wybrać?
Większość terapeutów z pewnością się jednak zgodzi, że najlepiej zadziała taśma w kolorze, który pacjent sam sobie wybierze! Jeśli pacjent się uprze, że tejp ma być czerwony, zielony albo różowy (bo wierzy w moc działania kolorów), nie warto go przekonywać do innej barwy przylepca. Nie ma znaczenia, czy kolor plastra do kinesiotapingu pacjent wybierze według ulubionej palety barw, dobierze go do koloru lakieru do paznokci (miałam dzisiaj taką pacjentkę!) czy... koloru karoserii samochodu!
Źródło:
1. The Impact of Kinesiotaping Color on Physical Performance in Adolescent Soccer Players in Ankle Injuries
2. Are the Kinesio Tape colors effective for patient perception? A randomized single blind trial
Czytaj także:
Taping brzucha a odchudzanie – czy to ma sens?
Taping kolana przy różnych dolegliwościach
Plastry przeciwbólowe – jak stosować, rodzaje