Taekwon-do – koreańska sztuka walki

Co to jest taekwon-do? Jakie zalety niesie ze sobą trenowanie tej sztuki walki? Czy taekwon-do może być wykorzystywane w ramach samoobrony? Jakie są zasady wyprowadzania ciosów w taekwon-do? Jakie stopnie zaawansowania można osiągnąć trenując? Czy można trenować taekwon-do mając skoliozę?
/ 07.01.2013 13:44
Sztuki walki/fot. Fotolia

Czym jest taekwon-do?

Taekwon-do (tekwondo) to obecnie najliczniej uprawiana sztuka walki na świecie. Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru, taekwon-do pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę.

Podstawowym elementem w tej sztuce walki są kopnięcia. Umiejętności adepta potwierdzają stopniowo zdobywane pasy, kolejno – biały, żółty, zielony, niebieski, czerwony i czarny – mistrzowski.

Historia taekwon-do

Taekwon-do to stosunkowo „młoda” sztuka walki, ponieważ powstała w Korei w 1955 roku. Twórcą tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi. Nazwa taekwon-do dokładnie oddaje charakter walki – tae to stopa, kwon – pięść, a do oznacza drogę, metodę.

Czy warto trenować?

Taekwon-do zapewnia utrzymanie doskonałej kondycji, dzięki temu, że jest to połączenie treningu wysiłkowego i siłowego. Przy tej sztuce walki ćwiczą wszystkie partie mięśni, dlatego łatwo jest zdobyć zgrabną, umięśnioną sylwetkę, a ponadto zadbać o koordynację ruchową.

Kolejnym plusem trenowania taekwon-do jest to, że pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak powszechnie wiadomo – sport to zdrowie, w tym przypadku jest dokładnie tak samo. Ćwiczenie taekwon-do jest zalecane nawet przy wadach kręgosłupa, np. skoliozie. To także świetny sport dla odchudzających się – trenowanie taekwon-do pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i przyspiesza przemianę materii.

Taekwon-do kształtuje także charakter. Dzięki tej sztuce walki można nauczyć się precyzji, wytrwałości, a oprócz siły fizycznej zyskać także tę psychiczną. Ponadto ćwiczenie taekwon-do wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację.

Zobacz także: Kick-boxing - co to takiego?

Taekwon-do a samoobrona

Ważnym aspektem jest także umiejętność obrony przed potencjalnym zagrożeniem. Nie zawsze i nie wszędzie jesteśmy bezpieczni, wchodząc nocą w ciemny zaułek często przeszywa nas strach. Mając świadomość swojej siły możemy bez obaw spacerować nie tylko w dzień. Co więcej, możemy także pomóc osobie, która została napadnięta, a nie stać przestraszonym z boku i patrzeć, co stanie się dalej.

Zasady walki

W taekwon-do WTF (World Taekwon-do Federation) dozwolony jest full contact, tzn. kopnięcia mogą być wykonywane z pełną siłą. Ponadto w WTF istnieje możliwość wygrania walki poprzez knock out. W tym typie występuje niska garda (ustawienie rąk przy obronie) lub jej brak. Wynika to z zakazu uderzania pięścią w twarz, dozwolone są jednak kopnięcia. Uderzenia można wykonywać przednią częścią pięści i nogą poniżej kostki.

Walka w ITF (International Taekwon-do Federation) odbywa się w tzw. light contact. Za zbyt mocne kopnięcia zawodnik jest karany, a czasem nawet dyskwalifikowany. Jeśli chodzi o obronę rękami to zawodnik może rozstawić je szerzej, co chroni go przed kopnięciem obrotowym. Dozwoloną powierzchnią uderzającą są tu przednia i wierzchnia część pięści oraz cała stopa do stawu skokowego.

Zarówno w WTF, jak i ITF zabronione są ataki kolanem i golenią.

Zobacz także: Jak ćwiczą gwiazdy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/04.11.2015 19:45
:)