Taekwondo fot. Adobe Stock

Taekwondo – najważniejsze informacje o tym sporcie

Rozważasz rozpoczęcie treningów taekwondo? Dowiedz się na czym polega ten sport, co dzięki niemu można zyskać i dla kogo się nadaje. Oto miniprzewodnik po tej sztuce walki.
/ 22.09.2019 21:48
Taekwondo fot. Adobe Stock

Właściwie poprawna pisownia powinna wyglądać tak: Taekwon-do. Obecnie jest najliczniej uprawianą sztuką walki na świecie. Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru, taekwondo pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. Podstawowym elementem w tej sztuce walki są kopnięcia

Historia taekwondo

Taekwondo to stosunkowo „młoda” sztuka walki, ponieważ powstała w Korei w 1955 roku. Twórcą tej techniki samoobrony był Choi Hong Hi. Nazwa taekwondo dokładnie oddaje charakter walki – tae to stopa, kwon – pięść, a do oznacza drogę, metodę.

Czy warto trenować?

Taekwondo zapewnia utrzymanie doskonałej kondycji, dzięki temu, że jest to połączenie treningu wysiłkowego i siłowego. Przy tej sztuce walki ćwiczą wszystkie partie mięśni, dlatego łatwo jest zdobyć zgrabną, umięśnioną sylwetkę, a ponadto zadbać o koordynację ruchową.

Kolejnym plusem trenowania taekwon-do jest to, że pozytywnie wpływa na zdrowie. Jak powszechnie wiadomo – sport to zdrowie, w tym przypadku jest dokładnie tak samo. Ćwiczenie taekwon-do jest zalecane nawet przy wadach kręgosłupa, np. skoliozie. To także świetny sport dla odchudzających się – trenowanie taekwon-do pozwala na szybkie spalanie tkanki tłuszczowej i przyspiesza przemianę materii.

Taekwon-do kształtuje także charakter. Dzięki tej sztuce walki można nauczyć się precyzji, wytrwałości, a oprócz siły fizycznej zyskać także tę psychiczną. Ponadto ćwiczenie taekwon-do wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację.

Co ciekawe, w taekwondo budowa ciała, jego rozwój oraz płeć i wiek nie mają większego znaczenia. Treningi wzmacniają serce i podnoszą wydolność całego organizmu, a także zwiększają wytrzymałość kości i więzadeł. Treningi wpływają również pozytywnie na samopoczucie i pozwalają poprawić swoją pewność siebie i samoocenę. 

Taekwondo a samoobrona

Ważnym aspektem jest także umiejętność obrony przed potencjalnym zagrożeniem. Nie zawsze i nie wszędzie jesteśmy bezpieczni, wchodząc nocą w ciemny zaułek często przeszywa nas strach. Mając świadomość swojej siły możemy bez obaw spacerować nie tylko w dzień. Co więcej, możemy także pomóc osobie, która została napadnięta, a nie stać przestraszonym z boku i patrzeć, co stanie się dalej.

Stopnie wtajemniczenia

W Taekwon-do wyróżnia się 10 stopni uczniowskich (kup) oraz 9 mistrzowskich (dan). Najniższym stopniem jest 10 kup, oznaczane białym pasem. Tego typu stopień dostaje nowy uczeń, który zaczyna swą przygodę ze sztuką walki.

Podział na stopnie ma za zadanie odznaczenie zaawansowanych ćwiczących. Każdy stopień charakteryzuje się odpowiednim kolorem pasa, który wiąże się z tradycją koreańską.

Stopnie uczniowskie

  • 10 kup – biały pas, pierwszy stopień wtajemniczenia, symbolizuje niedoświadczenie, niewinność i czystość,
  • 9 kup – biały pas z żółtą belką, na jednym z końców 5 cm od brzegu – stopień pośredni,
  • 8 kup– żółty pas, symbolizuje ziemię, z której kiełkuje zasiane ziarno przekształcające się w roślinę  – początek drogi ucznia,
  • 7 kup – żółty pas z zieloną belką – stopień pośredni,
  • 6 kup – zielony pas symbolizuje rosnącą roślinę, która staje się coraz silniejsza,
  • 5 kup – pas zielony z niebieską belką – stopień pośredni,
  • 4 kup – niebieski pas, symbolizuje niebo i rosnącą ku niemu roślinę, tak jak coraz bardziej rosną umiejętności ćwiczącego,
  • 3 kup – niebieski pas z czerwoną belką – stopień pośredni,
  • 2 kup – czerwony pas, symbolizuje krew, czyli niebezpieczeństwo.Umiejętności ćwiczącego są bardzo wysokie,
  • 1 kup – czerwony pas z czarną belką – stopień pośredni.

Stopień mistrzowski, niezależnie od stopnia dan, uprawnia do noszenia czarnego pasa.

Zasady walki

W taekwon-do WTF (World Taekwon-do Federation) dozwolony jest full contact, tzn. kopnięcia mogą być wykonywane z pełną siłą. Ponadto w WTF istnieje możliwość wygrania walki poprzez knock out. W tym typie występuje niska garda (ustawienie rąk przy obronie) lub jej brak. Wynika to z zakazu uderzania pięścią w twarz, dozwolone są jednak kopnięcia. Uderzenia można wykonywać przednią częścią pięści i nogą poniżej kostki.

Walka w ITF (International Taekwon-do Federation) odbywa się w tzw. light contact. Za zbyt mocne kopnięcia zawodnik jest karany, a czasem nawet dyskwalifikowany. Jeśli chodzi o obronę rękami to zawodnik może rozstawić je szerzej, co chroni go przed kopnięciem obrotowym. Dozwoloną powierzchnią uderzającą są tu przednia i wierzchnia część pięści oraz cała stopa do stawu skokowego.

Zarówno w WTF, jak i ITF zabronione są ataki kolanem i golenią.

Strój do taekwondo

Ubiór do treningu i walki przypomina stroje znane z karate i z aikido i nosi nazwę doboki. Jest to bawełniana bluza wiązana pasem oraz luźne spodnie - całość w białym kolorze. Jedynie kolor pasa ulega zmianie, gdy adept sztuki walki zdobywa kolejne stopnie wtajemniczenia i umiejętności. 

Zobacz także:
Dlaczego warto trenować karate
Aikido sposobem na samoobronę?
Tae-bo - aerobik z elementami sztuk walki