Sporty, których warto spróbować jesienią - jakie to sporty?

Sporty, których warto spróbować jesienią

Jesień to trudny czas dla osób lubiących aktywność fizyczną. Deszczowa aura i coraz krótsze dni nie zachęcają do biegania czy rowerowych eskapad, a na narty czy łyżwy jest jeszcze za wcześnie. Wiele osób zamiast ćwiczyć, woli wtedy zasiąść na kanapie. Aby nie stracić motywacji do treningu, spróbuj sportu, którego jeszcze nie uprawiałeś!
/ 20.10.2010 16:34
Sporty, których warto spróbować jesienią - jakie to sporty?

1. Squash

Jeśli przez całe lato grałeś w tenisa, ten sport będzie idealny dla Ciebie na jesienne miesiące. Na specjalnym, krytym korcie w grze bierze udział dwóch zawodników, którzy odbijają na przemian gumową piłeczkę od ściany przy pomocy rakiety, nieco mniejszej od tych tenisowych.

W przeciwieństwie do tenisa, podstawowe ruchy w squashu są bardzo łatwe do opanowania i zazwyczaj jedna lekcja z instruktorem wystarczy, żeby móc potem samodzielnie rozgrywać mecze z przyjaciółmi. Najprostsza rakieta oraz zestaw piłeczek to wydatek ok. 150 zł. Gra w squash to doskonały trening poprawiający szybkość i koordynację ruchową, a także wydolność organizmu.

Zobacz też: Jak ruch wpływa na Twój organizm?

2. Nordic Walking

W Polsce marsz ze specjalnymi kijkami, czyli nordic walking cieszy się szczególną sympatią ludzi starszych i jest uważany za bardzo łagodną formę wysiłku fizycznego. Nie do końca słusznie, bo stosując właściwą technikę, podczas uprawiania Nordic Walking możesz spalić nawet 400 kcal na godzinę i zafundować sobie całkiem porządny trening aerobowy. Podstawą w tym sporcie jest właściwy dobór kijków. Najlepsze są zbudowane z mieszanki włókien szklanych i węglowych, za takie kijki zapłacisz w sklepach sportowych ok. 200 zł. Aby dobrać idealną długość kijków dla siebie pomnóż swój wzrost w centymetrach razy 0,7. Przykładowo jeśli twój wzrost to 175 cm, mnożysz 175 x 0,7 co daje 122,5 cm. Powinieneś wtedy kupić kijki o długości 125 cm. Możesz też „przymierzyć” kijki w sklepie. Kiedy końcówki dotykają ziemi, twoje ramię powinno być zgięte pod kątem 90o. Warto zaopatrzyć się także w zestaw wymiennych końcówek, które pozwolą nam używać kijków na różnych powierzchniach.

Zobacz też: Nordic walking i odchudzanie

3. Aerobox

Jeśli tradycyjne zajęcia proponowane przez kluby fitness już Ci się znudziły, spróbuj zajęć z aeroboxu. Aerobox to połączenie klasycznego aerobiku ze sztukami walki. Ćwiczenia polegają na wykonywaniu układów choreograficznych, zawierających typowe dla boksu i innych sztuk walki ciosy i kopnięcia. Ten typ aerobiku to zajęcia o wysokiej intensywności, raczej dla osób z niezłą kondycją fizyczną. Aerobox poprawia wytrzymałość, gibkość i elastyczność, jest też znakomitym sposobem na odreagowanie codziennych stresów. Aeroboxu spróbujesz w coraz większej ilości klubów fitness, ale na rynku dostępne są też instruktażowe płyty DVD, dzięki którym możesz zacząć ćwiczyć sama w domu.

Na koniec warto przypomnieć, że każdy rodzaj aktywności fizycznej powoduje w organizmie wzrost wydzielania endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Dlatego sport to najlepszy sposób na pokonanie jesiennej chandry i gorszego samopoczucia.