Zmiany
Podczas aktywności fizycznej serce zaczyna bić szybciej, jego skurcze są częstsze. Wzmożona praca serca wynika z podejmowanego wysiłku, choć czasami może być spowodowana także urokiem osobistym trenera lub trenerki. W trakcie ćwiczeń zaobserwować można wzrost ciśnienia krwi, ponieważ zwiększa się wartość ciśnienia skurczowego, zaś rozkurczowe zazwyczaj się nie zmienia lub wzrasta nieznacznie. Organizm jest lepiej dotleniony podczas wysiłku, gdyż dochodzi do wzmożonego przewietrzania płuc. Krew krąży po całym ciele znacznie szybciej w trakcie wzmożonej aktywności fizycznej, niż w czasie spoczynku. Zwiększone jest również wydalanie dwutlenku węgla. Wzrasta temperatura ciała, przez co obserwujemy wzmożone wydzielanie potu. Jest to ochrona organizmu przed przegrzaniem. Należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniego antyperspirantu dla osób ćwiczących.
Nie badaj się po wysiłku
Intensywny trening wpływa na skład krwi, gdyż zmniejsza zawartość wody w osoczu, co w badaniach może przejawiać się zwiększeniem ilości białek czy erytrocytów. Warto w tym wypadku wziąć pod uwagę hematokryt, czyli stosunek erytrocytów do objętości krwi, ponieważ jego wzrost towarzyszy zmniejszeniu zawartości wody. W badaniach często obserwuje się także leukocytozę, czyli zwiększoną liczbę leukocytów - krwinek białych. Jeśli więc lekarz zastanawia się skąd ewentualne odchylenia i nie znajduje podłoża chorobowego, to warto wspomnieć o podejmowanym przez nas większym wysiłku.
Polecamy: Czy wiesz, jakie składniki odżywcze są niezbędne sportowcom?
Antyoksydanty w natarciu
W czasie aktywności fizycznej w naszym organizmie powstają tak zwane reaktywne formy tlenu. Ich negatywnego wpływu upatruje się w niszczeniu błon komórkowych czy stymulowaniu procesów miażdżycowych na skutek utleniania „złego” cholesterolu frakcji LDL.
Polecamy: Jak skutecznie odpocząć?
Organizm człowieka został wyposażony w pewne mechanizmy, które mają za zadanie uporać się z tym problemem. Niemniej warto wspomóc go w tej walce poprzez włączenie do codziennego menu produktów bogatych w antyoksydanty, zwane przeciwutleniaczami. Należą do nich witamina E, kwas askorbinowy czy beta-karoten. Dostarczymy je do organizmu, jeśli nasza dieta będzie bazowała na świeżych warzywach, owocach oraz olejach roślinnych, ale spożywanych oczywiście w umiarkowanych ilościach.