Najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce

Nowe przepisy dla narciarzy od sylwestra. fot. Fotolia
Najtrudniejsze trasy narciarskie są przeznaczone dla zaawansowanych narciarzy, o sporych umiejętnościach. Oznaczone są kolorem czarnym. Wiele z nich posiada homologację FIS. Oto wszystkie czarne trasy narciarskie w polskich górach.
/ 05.02.2012 22:04
Nowe przepisy dla narciarzy od sylwestra. fot. Fotolia

Trasa Kasprowy - Hala Gąsienicowa

Trasa biegnąca ze szczytu Kasprowego do Hali Gąsienicowej liczy 1500 m długości, 350 m różnicy wzniesień i 25 % nachylenia. Posiada kilka wariantów. Żeby zyskać jak najdłuższy przejazd, należy z górnej stacji wyciągu na Kasprowym skierować się przez Suchą Przełęcz w stronę Beskidu i zjechać trasą biegnącą po ścianie Kotła Gąsienicowego, po czym wrócić w stronę linii wyciągu. Następnie trzeb skierować się w stronę Małego Uhrocia Kasprowego i zjechać wprost na Halę Gąsienicową. Dalej trasa łączy się z ośmiokilometrową nartostradą prowadzącą ponad Doliną Olczyską i Nosalową Przełęcz do Kuźnic.

Zobacz także: Najdłuższe trasy narciarskie w Polsce

Trasa Kasprowy – Hala Goryczkowa

Kolejna czarna trasa z Kasprowego liczy przebiega przez Kocioł Goryczkowy i liczy 2200 m długości, 650 m różnicy poziomów i 30% nachylenia. Również posiada kilka wariantów, z których ten gwarantuje najdłuższy przejazd: od stacji kolejki na szczycie Kasprowego zjeżdżamy pochyłym trawersem nieco poniżej grani w stronę Przełęczy Goryczkowej Pod Zakosy i wjeżdżamy do Kotła Goryczkowego. W dolnej części Doliny Goryczkowej nad Zakosy mamy dwa warianty trasy o podobnej długości: częściej wybierana  - prowadząca przez Szyjkę (zwężenia Doliny pod Zakosy) na polanę w okolice dolnej stacji wyciągu lub rzadziej uczęszczana lecz uważana za główną - poziomym trawersem na północną grzędę Pośredniego Wierchu Goryczkowego i dalej stromo w dół do końca Trasy Goryczkowej, gdzie wpadamy bezpośrednio na nartostradę prowadzącą do Kuźnic.

„Liczyrzepa” w Karpaczu

Czarna trasa biegnie ze szczytu Kopy (1350 m n.p.m.) do dolnej stacji wyciągu nr IV. Ma 1030 m długości, 305 m różnicy poziomów i 29,6% nachylenia. Posiada system sztucznego zaśnieżania, jest ratrakowana. Nie posiada homologacji FIS.

Trasa nr 1 „FIS” w Szklarskiej Porębie

Trasa zlokalizowana jest na zboczu Szrenicy w ośrodku SkiArena Szrenica. Liczy 2080 m długości, 510 m różnicy poziomów, szerokość 30-50 m i 25,5 % nachylenia. Jest sztucznie naśnieżana, posiada homologację FIS.

Zobacz także: Łatwe trasy zjazdowe dla początkujących

Trasa A w Siennej – Czarnej Górze

Najdłuższa z czarnych tras w Ośrodku Narciarskim Czarna Góra i jedna z najtrudniejszych w kraju. Liczy 1600 m długości, 379 m różnicy poziomów i 27,7% nachylenia. Posiada system sztucznego zaśnieżania. Inne czarne trasy w ON Czarna Góra: trasa E (980 m długości, 240 m różnicy poziomów, 24% nachylenia) i trasa F (950 m długości, 240 m różnicy poziomów i 25% nachylenia).

„Bieńkula”  w  ON Czyrna-Solisko w Szczyrku

Ośrodek Narciarski Czyrna-Solisko w Szczyrku słynie z najdłuższych tras zjazdowych w kraju. Wśród licznych tras o różnym poziomie trudności jest także czarny szlak nr 5 o nazwie „Bieńkula” biegnący z Hali Skrzyczeńskiej do Czyrnej. Trasa liczy 1520 m długości, różnica poziomów 404 m, nachylenie 27%. Jest oświetlana i posiada system sztucznego naśnieżania.

Zobacz także: Mało znane stoki narciarskie

Trasa „FIS” w  COS OPO w Szczyrku

W Ośrodku Narciarskim COS OPO w Szczyrku znajduje się najdłuższa czarna trasa w kraju - ”FIS”. Liczy 2850 m długości, 650 m różnicy poziomów i 23%

Trasa nr 5 w Krynicy-Jaworzynie

Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka oferuje narciarzom sporo świetnie przygotowanych tras zjazdowych. Zaawansowani mogą zjeżdżać trasą nr 5 o długości 1000 m, 320 różnicy poziomów i 32% nachylenia. Szlak posiada homologację FIS.

Zobacz także: Gdzie na freeride?

Czarne trasy w Wiśle

W ON Stożek jest kilka czarnych odcinków, m.in.  czarny fragment trasy "Ściana" o długości 800 m, przewyższeniu 240 m i nachyleniu 30%. Najdłuższy odcinek ma 1100 m długości, przewyższenie 240 m i 21,8% nachylenia.

Trasa nr 7 w Korbielowie

Trasa biegnie z Hali Miziowej na Halę Szczawiny. Liczy 1000 m długości, 240 m różnicy poziomów i 24% nachylenia.

Trasa Beskidek w OSW „Beskidek” w Szczyrku

W Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Beskidek” w Szczyrku zaawansowani narciarze mają do dyspozycji czarną trasę o długości 730 m, 185 m przewyższenia i 25,3% nachylenia. Szlak ciągnie się wzdłuż wyciągu.

Trasa w Ośrodku Narciarsko-Rekreacyjnym  „Harenda” w Zakopanem

Trasa o długości 900 m, 210 m różnicy poziomów i nachyleniu 23,3%.

Nosal 1 w Zakopanem

Centrum Narciarskie Nosal w Zakopanem posiada jedną czarną trasę o najwyższym w kraju nachyleniu – 34,5%. Trasa biegnie z górnej stacji wyciągu krzesełkowego do stacji dolnej, gdzie przechodzi w trasę czerwoną. Liczy 650 m długości i 230 m różnicy poziomów.

Zobacz także: Nowości na polskich stokach w sezonie 2011/2012

Trasa w SN Jurgów

W Stacji Narciarskiej Jurgów znajduje się nowo otwarta trasa nr 5 Górków Wierch. Szlak liczy 950 m długości, 200 m przewyższenia i  21% nachylenia.

Trasa w ośrodku Arena Narciarska Jaworki-Homole

Trasa liczy 900 m długości, 116 m różnicy poziomów i 12,9% nachylenia. Trasa została sklasyfikowana jako czarna ze względu na brak ratrakowana.

Trasa Czarna w WOSiR Szelment w Jeleniewie

Trasa liczy 400 m długości, 60 m różnicy wzniesień i 15% nachylenia. Jest oświetlana i posiada system sztucznego naśnieżania.

Zobacz także: Snowparki w Polsce - przegląd

Redakcja poleca

REKLAMA