Mewing ma za zadanie zmienić położenie języka w stanie spoczynku z dna jamy ustnej na podniebienie. Zwolennicy tej metody wierzą, że ćwiczenia mewingu potrafią przebudować struktury jamy ustnej i wymodelować linię żuchwy tak, aby stała się bardziej wyraźna, lepiej zarysowana, czyli taka, jaka jest obecnie modna i eksponowana w mediach społecznościowych. Jednym słowem mewing ma pomagać m.in. w konturowaniu twarzy, ale i w zwalczaniu różnych problemów medycznych.
Spis treści:
Mewing: ćwiczenia
Zastanawiasz się, jak robić mewing albo czy mewing boli? Nie, mewing nie boli, a ćwiczenia są dość proste, natomiast cała terapia obejmuje nie tylko ćwiczenia w obrębie jamy ustnej, ale też ćwiczenia korygujące ustawienie głowy i postawę ciała.
Podstawowe ćwiczenie mewingu:
- Zrelaksuj mięśnie twarzy i zamknij usta.
- Przy zamkniętych i lekko stykających się zębach unieś język i przyciśnij go do podniebienia. Czubek języka nie powinien dotykać zębów.
- Rozluźnij język.
- Powtarzaj tak często, jak zdołasz.
Innym ćwiczeniem jest utrzymywanie prawidłowej pozycji języka (dociśniętego do podniebienia) przy lekko rozwartych zębach, ale zamkniętych ustach. Jak sprawdzić, czy język jest ustawiony prawidłowo? Wystarczy uchylić usta i spróbować zrobić przez nie wdech. Jeśli nie jest to możliwe, język ułożony jest na podniebieniu prawidłowo.
Po opanowaniu podstaw mewingu stosuje się dodatkowe ćwiczenia i zabiegi:
- korygującymi ustawienie głowy,
- wzmacniające mięśnie żwacze,
- wzmacniające mięśnie twarzy (np. joga twarzy),
- masaż twarzy.
Ważne jest też wypracowanie prawidłowej postawy w pozycji stojącej i siedzącej.
Mewing – efekty
Zwolennicy i entuzjaści mewingu promują tę metodę jako sposób na problemy natury kosmetycznej i medycznej. Według nich mewing może poprawić urodę w następujący sposób:
- atrakcyjniejszą linię dolnej szczęki,
- wyraźniej zarysowane kości policzkowe.
Jeśli chodzi o problemy medyczne, mewing ma zwalczać:
- trudności z połykaniem,
- oddychanie przez usta,
- bezdech senny,
- wady zgryzu,
- problemy związane z artykulacją (wymawianiem głosek),
- problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi,
- zapalenia zatok.
fot. Efekty mewingu/ Adobe Stock, rumruay
Czy mewing działa?
Przyjmując kryteria naukowe, nie można potwierdzić skuteczności tej metody. Problemem jest brak wiarygodnych badań naukowych, które wykazałyby, że mewing jest skuteczną metodą terapeutyczną. W dodatku General Dental Council odebrał twórcy mewingu, Johnowi Mew, licencje na wykonywanie zawodu ortodonty. Dlatego każdy, kto ma jakikolwiek problem ze zgryzem i innymi problemami związanymi z jamą ustną, pierwsze kroki powinien skierować do lekarza lub ortodonty.
Obawy o skuteczność mewingu nie oznaczają, że ćwiczenia języka nie mają wartości terapeutycznej. Wiadomo także, że niewłaściwe ustawienie języka może sprzyjać wadom zgryzu, i że doustne akcesoria, które utrzymują język w określonej pozycji, mogą pomóc niektórym pacjentom z bezdechem sennym. W dodatku wśród ortodontów są też tacy, którzy nie przekreślają wartości pracy Johna Mew i uważają, że jego koncepcja nie jest całkowicie naciągana i może w przyszłości pomóc w ulepszeniu terapii ortodontycznych i chirurgii szczękowej. Być może zatem jest po prostu zbyt wcześnie lub trzeba dalszej pracy, aby mewing udoskonalić i bezspornie udowodnić jego skuteczność. Faktem natomiast jest, że do tej pory się to nie stało.
Czy mewing prostuje zęby?
Tak samo jak w przypadku modelowania twarzy i walki z innymi dolegliwościami, tak i w przypadku wad zgryzu i krzywych zębów nie udowodniono skuteczności ćwiczeń mewingu. Lepiej zatem nie polegać na tej metodzie i nie unikać fachowej, sprawdzonej pomocy ortodontów i chirurgów szczękowych.
Źródła:
1. Mewing: Social Media's Alternative to Orthognathic Surgery? (March 2019). Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
2. Obstructive Sleep Apnea. (July 2021). Mayo Clinic
Czytaj także:
Jak wyszczuplić twarz ćwiczeniami i dietą?
Skuteczne ćwiczenia na drugi podbródek
Jak wyszczuplić twarz makijażem?