Konturowanie twarzy fot. Adobe Stock

Konturowanie twarzy - jak je zrobić krok po kroku?

Konturowanie twarzy dodaje jej trójwymiarowości, dzięki czemu wysmukla rysy. Może być wykonywane na sucho lub na mokro. Polega na nałożeniu na odpowiednie miejsca trzech produktów: rozświetlacza, bronzera i różu.
Małgorzata Machnicka / 16.01.2020 09:55
Konturowanie twarzy fot. Adobe Stock

Konturowanie twarzy polega na optycznym jej wyszczupleniu - podkreśleniu zalet i zatuszowaniu wad. To jedna z najważniejszych umiejętności w makijażu.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Konturowanie powinno być wykonane na twarzy już wstępnie przygotowanej - zacznij od nałożenia kremu nawilżającego, następnie podkładu lub kremu BB i korektora pod oczy.

Do konturowania potrzebne są 3 kosmetyki: bronzer, róż, rozświetlacz.

  1. Matowy bronzer dobrany do swojej karnacji nałóż na części twarzy, które chcesz skorygować i na które w naturalny sposób pada cień - najlepiej sprawdza się pod kośćmi policzkowymi, na szyi, wzdłuż skrzydełek nosa i po bokach czoła.
  2. Puchatym pędzlem nałóż rozświetlacz, aby uwypuklić najbardziej wystające części twarzy - kości policzkowe, podbródek, łuk brwiowy, skrzydełka nosa. To miejsca, które naturalnie odbijają światło.
  3. Odrobinę różu nałóż na najbardziej wystające miejsca na policzkach - wystarczy, że mocno się uśmiechniesz, a będziesz wiedziała dokładnie gdzie.

Pamiętaj, że linie między poszczególnymi kosmetykami powinny być bardzo płynne, tak aby granica między nimi była nie do odróżnienia. Idealnie wykonane konturowanie musi być dobrane do kształtu twarzy. Zerknij na poniższy rysunek.  

Konturowanie twarzy krok po kroku
fot. Adobe Stock

Twarz owalna, uznawana za najbardziej symetryczną, wymaga wyłącznie podkreślenia kości policzkowych i muśnięcia rozświetlaczem. Najwięcej pracy do osiągnięcia idealnie proporcjonalnych rysów mają posiadaczki twarzy kwadratowej i prostokątnej.

Kosmetyki do konturowania twarzy

Najłatwiej jest zacząć od gotowej palety - znajdziesz w niej wszystkie 3 produkty: rozświetlacz, róż i bronzer. Często w ich opakowaniach znajduje się też instrukcja obsługi, która wyjaśnia całe konturowanie krok po kroku.

 

Jeśli jesteś nieco bardziej wymagająca możesz skomponować paletę samodzielnie z idealnie dobranymi odcieniami kosmetyków - niezwykle ważny jest przede wszystkim kolor różu do policzków

Rodzaje konturowania twarzy

Konturowanie może być wykonywane na sucho i na mokro. Wszystko zależy od tego, jaka formuła kosmetyków bardziej odpowiada twojej skórze.

Konturowanie twarzy na sucho

  • do jego wykonania potrzebne będą kosmetyki prasowane i w pudrze,
  • wykonasz je szybko i łatwo,
  • trudniej o bardzo naturalny efekt.

Konturowanie twarzy na mokro

  • do jego wykonania potrzebne będą kosmetyki w sztyfcie, kremie i musie,
  • jest bardziej pracochłonne i wymaga więcej umiejętności,
  • jeśli z umiarem użyjesz kosmetyków, to efekt będzie bardzo naturalny.

Pamiętaj, że konturowanie twarzy nie powinno być wykonane zbyt mocno - ma tylko delikatnie ją wysmuklić i skorygować ewentualne niedoskonałości, a nie nadać jej zupełnie nowy kształt. 

Więcej makijażowych trików:
Jak zamaskować cienie pod oczami?
Jak zrobić idealną kreskę na oku?