Łyżwiarstwo – jazda dla ciała i ducha

Łyżwy
Jazda na łyżwach jest dla każdego. Nie trzeba wykonywać skomplikowanych figur czy akrobacji. Sama jazda po lodzie sprawia ogromną przyjemność i dodaje energii. Jaki strój jest odpowiedni w łyżwiarstwie? Jakie ćwiczenia wspomogą jazdę na łyżwach? Jak jazda na łyżwach wpływa na ciało i umysł?
/ 12.12.2011 15:30
Łyżwy

Jaki strój wybrać?

Strój powinien być wygodny i bezpieczny. Korzystne jest ubranie się „na cebulkę”, czyli warstwowo, aby móc coś zdjąć w razie potrzeby. Strój powinien przylegać do ciała, ale nie być zbyt ciasny, żeby nie krępował ruchów. Zbyt luźne ubranie może zaplątać się w łyżwy i spowodować wypadek.  Poza tym strój powinien być mocny, sztywny, chronić przed zimnem, zamoczeniem i upadkami.

Nakrycie głowy powinno chronić przed utratą ciepła. Należy przy tym pamiętać, aby nic nie ograniczało naszej widoczności. Długie włosy najlepiej związać, zrezygnować z kapturów i szalików. Szaliki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą zasłonić oczy lub wplątać się w łyżwy.

Pamiętajmy również o rękawiczkach. Chronią przed zimnem, upadkiem i zapobiegają obtarciom po kontakcie z lodem.

Jakie łyżwy?

Do wyboru mamy łyżwy sznurowane i zapinane, wykonane z plastiku, skóry lub innych, miękkich materiałów. Jeżeli chodzi o łyżwy sznurowane, to ich zawiązanie może być czasochłonne, lecz umożliwiają odpowiedni ucisk w odpowiednim miejscu. Skórzane łyżwy dopasowują się do kształtu stopy i są bardzo wygodne, a plastikowe są o wiele bardziej sztywne w kostce. Decydując się na zakup własnych łyżew, warto dokonać wyboru w sklepie sportowym, aniżeli w supermarkecie. Łyżwy plastikowe, choć tańsze, są najczęściej gorszej jakości.

Koszt łyżew to około 200–300 złotych. 

 Zobacz też: O czym pamiętać, gdy kupujemy łyżwy?

Jak zacząć?

Na początek, warto wykonać kilka skłonów, rozciągnąć ciało, rozluźnić ramiona i szyję. Rozgrzewka to podstawa, aby zapobiec wszelkim kontuzjom i wzmocnić własne ciało. Następnie wkładamy łyżwy, po wykonaniu kilku kroków z trzymaniem się barierki i bez przytrzymywania, wchodzimy na lodowisko.

Podczas jazdy na łyżwach warto pamiętać o:

  • uginaniu kolan,
  • odpychaniu na przemian łyżwami,
  • koordynowaniu ciała za pomocą rąk.

 Ćwiczenia przygotowujące do jazdy na łyżwach

Skakanie na skakance – najkorzystniej skakać z naprzemiennym unoszeniem kolan. Im więcej podskoków, tym lepiej.

Przysiady – w celu prawidłowego wykonania tego ćwiczenia, najlepiej wykonać je przed lustrem. Wówczas mamy pewność, że nasza sylwetka jest wyprostowana.

Mostek – utrzymaj się w tej pozycji przez 30 sekund i powtórz ćwiczenie przynajmniej 3 razy.

Łyżwy dla ciała

Jazda na łyżwach to bardzo skuteczny i wydajny trening aerobowy. Dodatkowo w przeciwieństwie do joggingu i biegania w znacznie mniejszym stopniu obciąża stawy i kolana. Jeżeli, poza ruchem nóg, mocno pracujemy rękami, zwiększamy pracę mięśnia sercowego.

Ponadto systematyczna i intensywna jazda na łyżwach pozwala zrzucić zbędne kilogramy, korzystnie wpływa na mięśnie (pleców, brzucha i ud), poprawia równowagę oraz wytrzymałość całego ciała. Podstawą jest stałe tempo przebycia danego dystansu w określonym czasie. Jeżeli stopniowo będziemy podnosić sobie poprzeczkę, poprzez wydłużanie trasy i zwiększanie ilości treningów, nasza kondycja będzie wyraźnie się poprawiać.

 Łyżwy dla ducha

Ruch dodaje energii, lecz nasz umysł również jej potrzebuje, szczególnie w szare zimowe dni. Dzięki jeździe na łyżwach zapominamy o problemach i stresie. Jeżeli wybierzemy się na lodowisko pod gołym niebem, a nie w hali, dodatkowo dotlenimy ciało świeżym powietrzem i poprawimy sobie nastrój dawką naturalnego światła.

Co więcej, jazda na łyżwach, to nauka przewidywania, czujności i uruchomienia świadomości. Każda nierówność, dołek, górka, sprawiają, że musimy odpowiednio zareagować, dostosować się do zmieniających się warunków.

Zobacz też: Łyżwiarska rozgrzewka dla początkujących

Redakcja poleca

REKLAMA