Łyżwiarska rozgrzewka dla początkujących/fot. Fotolia

O czym pamiętać, gdy kupujemy łyżwy?

Na łyżwy nigdy nie jest za późno. Jeżeli nie jeździliśmy w dzieciństwie, teraz na pierwszy raz najlepiej wybrać się do wypożyczalni, która mieści się przy prawie każdym lodowisku. Z chwilą, gdy spodoba nam się łyżwiarstwo, prawdopodobnie zapragniemy kupić własny sprzęt. Jak się do tego zabrać?
/ 13.12.2010 00:46
Łyżwiarska rozgrzewka dla początkujących/fot. Fotolia

Do jazdy rekreacyjnej na lodowisku potrzebujemy tzw. figurówki, czyli buty skórzane z przymocowanymi do nich płozami. Dostępne są też łyżwy z butami plastikowymi, które mają wewnętrzną wkładkę (podobnie jak buty narciarskie). W obu przypadkach cholewki są mocno sznurowane.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Płozy w takich łyżwach mają półkolisty kształt (wklęsły), co sprawia, że jeździmy po lodzie na dwóch krawędziach. W różnych fazach jazdy możemy mocniej naciskać jedną z krawędzi. Z przodu każdej płozy znajdują się ząbki, znacznie ułatwiające początkującym naukę łyżwiarstwa, a zaawansowanym łyżwiarzom służą do wykonywania różnych ewolucji na lodzie. Pamiętajmy, że przy szybkiej jeździe ząbki mogą nam przeszkadzać, dlatego nie powinniśmy się zanadto rozpędzać.

Przy zakupie zawsze powinniśmy łyżwy przymierzyć, zwracając szczególna uwagę na język w butach. Powinien być on gruby i odpowiednio wyłożony do środka, aby chronić nogę przed wcinaniem się sznurowadeł. Warto wiedzieć, że łyżwy są dostępne w dwóch wariantach, uwzględniających szerokość stopy: wąskie (oznaczenie D) i szerokie (E).

Pamiętajmy, że na rynku są dostępne łyżwy z wymiennymi ostrzami (każde łyżwy mają wymienne płozy), lecz musi to zrobić osoba z serwisu, np. przy lodowisku. Warto też wybrać model, w którym ostrza są ze stali nierdzewnej, a but – ze skóry termozgrzewalnej, która po kilku godzinach jazdy sama dopasowuje się do stopy.

Jakie są rodzaje łyżew? Czytaj więcej na aktywna-kobieta.wieszjak.polki.pl