Ferie zimowe – jak zadbać o zdrowie dziecka?

Zgrzytanie zębami może być spowodowane np. niepowodzeniem w przedszkolu, reakcją na niezadowolenie rodziców lub stresem przed występami w przedszkolu
Ferie zimowe to przede wszystkim niska temperatura na zewnątrz. Zimowa aktywność fizyczna, mróz czy kontakt z chorymi dziećmi to potencjalne zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka. Co zrobić, jeśli dziecko zachoruje lub dozna urazu? Jak chronić zdrowie dziecka podczas ferii zimowych?
/ 28.01.2011 14:11
Zgrzytanie zębami może być spowodowane np. niepowodzeniem w przedszkolu, reakcją na niezadowolenie rodziców lub stresem przed występami w przedszkolu
  • W walizce dziecka jadącego na ferie powinny się znaleźć ubrania i skarpety na zmianę, przydadzą się w razie przemoczenia odzieży na śniegu. W takim wypadku dziecko powinno od razu się przebrać, by uniknąć przeziębienia.
  • Oprócz skompletowania ciepłych ubrań dla naszej pociechy, wyposażmy ją w krem z filtrem ochronnym anty-UV o wysokim faktorze, który ochroni skórę twarzy i wargi. Dziecko powinno użyć go parokrotnie w ciągu dnia.
  • Aby skutecznie ochronić się przed zimowym chłodem trzeba dopilnować czasu, w jakim dziecko przebywa stale na mrozie. Dzieci w wieku szkolnym mogą spędzać na zewnątrz do kilku godzin bez przerwy. Zimowe szaleństwo na śniegu warto regularnie przerywać na chwile odpoczynku, połączone ze spożyciem np. ciepłej herbaty czy kanapki.
  • Warto zadbać o właściwe odżywianie dziecka podczas wyjazdu zimowego, zwłaszcza jeśli wyjazd jest połączony ze zwiększoną aktywnością (np. narty). Zapotrzebowanie energetyczne podczas uprawiania sportu na zimnym powietrzu jest większe.

Czytaj też: Lista zdrowych przekąsek dla dziecka

  • Jeśli wybieracie się w góry, warto dozować wysiłek podczas pieszych wędrówek. Pierwsze dwa dni warto przeznaczyć na aklimatyzację do warunków pogodowych i intensywniejszego ruchu.
  • Opiekun kolonii powinien zapewnić dzieciom opiekę medyczną – w razie problemów zdrowotnych dziecko skorzysta ze świadczeń lekarza, zatrudnionego przez organizatora wyjazdu. Jeśli wybieramy się na rodzinny wyjazd, nie zapomnijmy o wzięciu ze sobą dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacji nagłego zachorowania lub urazu mamy prawo skorzystać z opieki lekarskiej poza miejscem zamieszkania.
  • Jeśli dziecko zachoruje podczas wyjazdu zimowego, prócz konsultacji lekarskiej i ewentualnie przepisanych dziecku leków, powinniśmy zapewnić mu odpoczynek i dużą ilość płynów w celu nawodnienia.
  • Dziecka nie powinno się poddawać szczepieniu tuż przed wyjazdem na zimowisko bez konsultacji z lekarzem z punktu szczepień. Każde szczepienie bowiem jest związane z ryzykiem wystąpienia odczynu poszczepiennego.

Polecamy: Jak dobrze ubrać niemowlę?

Redakcja poleca

REKLAMA