POLECAMY

Ferie zimowe – jak zadbać o zdrowie dziecka?

Ferie zimowe to przede wszystkim niska temperatura na zewnątrz. Zimowa aktywność fizyczna, mróz czy kontakt z chorymi dziećmi to potencjalne zagrożenia dla zdrowia Twojego dziecka. Co zrobić, jeśli dziecko zachoruje lub dozna urazu? Jak chronić zdrowie dziecka podczas ferii zimowych?
Ferie zimowe – jak zadbać o zdrowie dziecka?
  • W walizce dziecka jadącego na ferie powinny się znaleźć ubrania i skarpety na zmianę, przydadzą się w razie przemoczenia odzieży na śniegu. W takim wypadku dziecko powinno od razu się przebrać, by uniknąć przeziębienia.
  • Oprócz skompletowania ciepłych ubrań dla naszej pociechy, wyposażmy ją w krem z filtrem ochronnym anty-UV o wysokim faktorze, który ochroni skórę twarzy i wargi. Dziecko powinno użyć go parokrotnie w ciągu dnia.
  • Aby skutecznie ochronić się przed zimowym chłodem trzeba dopilnować czasu, w jakim dziecko przebywa stale na mrozie. Dzieci w wieku szkolnym mogą spędzać na zewnątrz do kilku godzin bez przerwy. Zimowe szaleństwo na śniegu warto regularnie przerywać na chwile odpoczynku, połączone ze spożyciem np. ciepłej herbaty czy kanapki.
  • Warto zadbać o właściwe odżywianie dziecka podczas wyjazdu zimowego, zwłaszcza jeśli wyjazd jest połączony ze zwiększoną aktywnością (np. narty). Zapotrzebowanie energetyczne podczas uprawiania sportu na zimnym powietrzu jest większe.

Czytaj też: Lista zdrowych przekąsek dla dziecka

  • Jeśli wybieracie się w góry, warto dozować wysiłek podczas pieszych wędrówek. Pierwsze dwa dni warto przeznaczyć na aklimatyzację do warunków pogodowych i intensywniejszego ruchu.
  • Opiekun kolonii powinien zapewnić dzieciom opiekę medyczną – w razie problemów zdrowotnych dziecko skorzysta ze świadczeń lekarza, zatrudnionego przez organizatora wyjazdu. Jeśli wybieramy się na rodzinny wyjazd, nie zapomnijmy o wzięciu ze sobą dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. W sytuacji nagłego zachorowania lub urazu mamy prawo skorzystać z opieki lekarskiej poza miejscem zamieszkania.
  • Jeśli dziecko zachoruje podczas wyjazdu zimowego, prócz konsultacji lekarskiej i ewentualnie przepisanych dziecku leków, powinniśmy zapewnić mu odpoczynek i dużą ilość płynów w celu nawodnienia.
  • Dziecka nie powinno się poddawać szczepieniu tuż przed wyjazdem na zimowisko bez konsultacji z lekarzem z punktu szczepień. Każde szczepienie bowiem jest związane z ryzykiem wystąpienia odczynu poszczepiennego.

Polecamy: Jak dobrze ubrać niemowlę?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
Przed feriami warto lepiej zadbać o odporność dziecka. Najlepiej systematycznie sterać się prebywać jak najwiecej na świeżym powietrzu, nie przegrzewać dzieka. Dobrze jest też wprowadzić do diety dużą ilość owoców, warzyw oraz ryb. Mozna też stosować suplementy typu kwasy omega 3, czy probiotyki np lactoral. Dobre efekty daje też stosowanie czosnku.