Letnia wspinaczka skałkowa – poradnik

Wspinaczka/fot. Fotolia fot. Fotolia
Sezon wspinania skałkowego w Polsce zaczyna się zazwyczaj w kwietniu i trwa do października. Zimą wspinacze skałkowi szykują formę na zamkniętych ściankach wspinaczkowych lub, gdy w Polsce mroźno, wyjeżdżają do miejsc gdzie jest ciepło. Gdzie warto się wspinać? Jaki sprzęt wziąć ze sobą?
/ 20.02.2012 11:04
Wspinaczka/fot. Fotolia fot. Fotolia

Gdzie można się wspinać?

Dobrym miejscem na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką w skałach jest Jura Krakowsko-Częstochowska oferująca duży wybór dróg o zróżnicowanym stopniu trudności. Tamtejsze formacje skalne charakteryzują się występowaniem pionowych, litych, wapiennych ostańców. Wspinamy się głównie po niewielkich dziurkach, starając się utrzymać równowagę ciała.

Inną ciekawą propozycją na pierwsze skałkowe wypady są Góry Sokole. Pasmo położone na Dolnym Śląsku w okolicy wsi Trzcińsko. Skały sokolików to granity, które przypominają swoimi formacjami skały w Tatrach.

Jeśli nie możemy już doczekać się lata, warto rozważyć wyprawę do popularnych regionów wspinaczkowych na południu Europy. Do dużych i zdecydowanie wartych polecenia miejsc należą: Arco, Sperlonga czy Ferentillo we Włoszech, El Chorro, Rodellar, Siurana czy Sella w Hiszpanii, Kalymnos w Grecji oraz Osp w Słowenii.

Zobacz także: Zimowa wspinaczka - wspinacz nie zapada w sen zimowy!

Jaki sprzęt potrzebuje, aby wspinać się w skałach?

Aby wspinać się w skałach konieczne jest posiadanie osobistego sprzętu wspinaczkowego. Każdy ze wspinających musi mieć dopasowaną do własnych gabarytów uprząż, buty wspinaczkowe oraz woreczek z magnezją. Warto również posiadać kask wspinaczkowy, który chroni przed przypadkowym uderzeniem głową o skałę czy spadającymi czasem odłamkami skalnymi. Powyższy sprzęt osobisty to wydatek rzędu 300 zł.

Dodatkowo zespół wspinający się (najczęściej dwuosobowy) musi być zaopatrzony w minimum 60 metrów liny dynamicznej, przyrząd asekuracyjny (do wyboru: płytka Stichta, kubek, reverso, gri-gri) oraz kilka ekspresów (minimum 8 sztuk). Koszt takiego zestawu to ok. 800 zł na zespół wspinaczy.

Jakie kontuzje czyhają na wspinaczy?

Na podstawie przeprowadzonych badań wśród wspinaczy można wyciągnąć wniosek, że w zdecydowanej większość urazom ulegają palce rąk. Chodzi tu głównie o uszkodzenia ścięgien mięśni zginaczy palców oraz struktur im towarzyszących (troczki, aparat więzadłowy etc.). Inne miejsca narażone na kontuzje to staw łokciowy, ramienny oraz kolana. Powyższe stawy narażone są na przeciążenia podczas wspinania. Nie należy zatem zapominać o starannej rozgrzewce przed przystąpieniem do wspinania oraz o odpowiednim doborze trudności drogi do możliwości wspinacza.

Zobacz także: Rozgrzewka - jak przygotować się do wspinania?

Redakcja poleca

REKLAMA