Pierwsza lekcja: asekuracja
Pierwsza wizyta na ściance wspinaczkowej to ok. 1,5 godzinne szkolenie z asekuracji i podstaw techniki wspinaczkowej. Niemal każda firma udostępniająca ściankę wspinaczkową oferuje taką usługę.
Warto przyjść na ściankę z kimś znajomym. Wówczas koszt szkolenia zazwyczaj dzieli się na dwie osoby, a adepci mają możliwość wymiennego asekurowania się i wspólnego stawiania pierwszych kroków.
W czym się wspinać, czyli o stroju
Na swój pierwszy raz na ściance wspinaczkowej należy przyjść w ubraniu sportowym, nie krępującym ruchów. T-shirt oraz szerokie spodenki dresowe będą idealnym rozwiązaniem.
Spodnie muszą dawać możliwość wykonania pełnych ruchów w stawie biodrowym oraz kolanowym.
Czy muszę od razu inwestować w buty wspinaczkowe?
A co, gdy wspinanie mi się nie spodoba? Kupować buty wspinaczkowe czy nie?
Na pierwsze treningi nie musisz od razu kupować specjalistycznych butów ani innego sprzętu. Uprząż oraz przyrząd do asekuracji można wypożyczyć na ściance wspinaczkowej, a jeśli chodzi o obuwie, to na pierwszy raz wystarczą trampki lub adidasy. Dobrze, aby buty nie były zbyt masywne i za duże.
Najlepiej sprawdzą się nieco przyciasne buty o gładkiej podeszwie. Dobrym rozwiązaniem jest również patent polskich wspinaczy z lat osiemdziesiątych, czyli ściśle przylegające do stopy korki lub korkotrampki z obciętymi wystającymi z podeszwy korkami.
Zobacz też: Wspinaczka - problemy zostaw na dole
Lista pierwszych zakupów młodego wspinacza
Gdy po pierwszych kilku wizytach na ściance wspinaczkowej stwierdzisz, że to jest właśnie to i że chciałbyś uprawiać ten sport, to warto zacząć kompletowanie niezbędnego sprzętu wspinaczkowego, który sprawi, że wspinanie będzie Ci sprawiać jeszcze większą frajdę i otworzy przed Tobą nowe możliwości.
Po pierwsze buty, po drugie akcesoria
Skoro już podjąłeś decyzję, że chcesz się wspinać, to warto wybrać się do specjalistycznego sklepu wspinaczkowego i kupić swoje pierwsze buty do wspinania. Na polskim rynku działa wiele firm oferujących różne modele butów, a ich ceny różnią się znacząco między sobą. Jak więc wybrać odpowiednie buty?
But musi doskonale przylegać do stopy, być wręcz nieco za mały – tak, abyś mógł czuć koniuszkiem palca nawet mikroskopijny stopień.
Na początek nie należy jednak przesadzać i kupować bardzo ciasnych butów, aby nie zniechęcić się do wspinania przy wkładaniu takiego buta. Należy pamiętać, że część butów wspinaczkowych, dostosowując się do stopy użytkownika, nieco się rozciąga. Zatem to, co na początku wydaje się bardzo ciasne, po kilku treningach może okazać się w sam raz.
Personel sklepu powinien służyć fachową poradą co do konkretnych firm i modeli butów.
Podstawową różnicą między butami wspinaczkowymi jest guma z jakiej wykonana jest podeszwa. O ile dla początkujących ma to niewielkie znaczenie, o tyle dla wspinaczy bardziej zaawansowanych, wspinających się np. w śliskich skałach jurajskich, stopień tarcia różnych rodzajów gum ma zasadnicze znaczenie.
Buty wspinaczkowe różnią się ponadto stopniem asymetrii. Jedne są bardziej „wykrzywione” od innych. Te bardziej asymetryczne lepiej sprawdzają się we wspinaczce w przewieszonym terenie lub w dachach, zaś mniej asymetryczne służą do wspinania wertykalnego i są rekomendowane dla osób stawiających swoje pierwsze kroki we wspinaczkowym świecie.
Kolejne na liście zakupów znajdą się woreczek na magnezję, uprząż wspinaczkowa oraz przyrząd asekuracyjny. Tak zaopatrzony będziesz już mógł odwiedzić dowolny obiekt wspinaczkowy, bez konieczności wypożyczania sprzętu.
Zobacz też: Jakie są rodzaje wspinaczki?