Jazda na wyciągu - poznaj zasady

Jazda na wyciągu - poznaj zasady

Jazda na wyciągu daje nam chwilę relaksu, gdy możemy odpocząć i pozachwycać się pięknem otaczających nas gór. Aby się jednak czuć na nim swobodnie, musimy poznać kilka zasad, które uchronią przed ewentualnymi kłopotami.
/ 15.09.2016 14:12
Jazda na wyciągu - poznaj zasady

W stacjach narciarskich spotykamy kilka rodzajów wyciągów. Najmniejsze, zazwyczaj pierwsze, jakich używają początkujący narciarze, to popularne jednoosobowe talerzyki.

Korzystanie z nich jest proste: na miejscu startu kijki zawieszamy (albo trzymamy) na jednej ręce, drugą chwytamy pałąk, na którym zawieszony jest talerzyk i umieszczamy go między udami. Najważniejsze, aby na samym początku ustawić narty w kierunku jazdy. Siła ciągu talerzyka pociągnie nas za podudzia. Podczas jazdy uważajmy na nierówności trasy, grudki lodu lub zamarznięte koleiny. Przy podjazdach o większym nachyleniu chwila nieuwagi może sprawić, że wyrzuci nas z trasy wjazdu.

Zobacz także: Jak ze snowboardem wjeżdżać wyciągiem?

Zasada działania wyciągu orczykowego jest podobna, z tym, że wjazd na górę odbywa się parami. Tu uwaga: na orczyk warto wsiadać z osobą o podobnym wzroście i zbliżonej masie, gdyż zwiększa to komfort naszej jazdy. Wsiadając, zawieszamy kije na ręce zewnętrznej, a gdy orczyk nadjeżdża chwytamy go ręką wewnętrzną i umieszczamy poprzeczną cześć orczyka pod udami. Obie osoby wykonują te czynności w miarę równocześnie. Unikajmy siadania na orczyku i pilnujmy, aby podczas jazdy narty się nie krzyżowały. Pamiętajmy, ani z orczyka, ani z talerzyka nie wyczepiamy się przed górna stacją. 

Zobacz także: Jak na stoku upadać z gracją?

Jeżeli spotka nas ten niefart, że spadniemy z wyciągu podczas jazdy, najważniejsze, abyśmy nie wpadali w panikę. Musimy tylko szybko zejść, a raczej zczołgać się z trasy przejazdu. To bardzo ważne. Na trasie wyciągu nie ma czasu na wstawanie. Z tym musimy poczekać aż się usuniemy, aby kolejni narciarze mogli spokojnie wjeżdżać. Jeśli wyciąg biegnie wzdłuż stoku, po upadku z łatwością możemy przejechać na trasę i zjechać na dół. W przeciwnym wypadku musimy narty zdjąć i zejść pieszo do dolnej stacji wyciągu.

Nigdy, podkreślmy, nigdy nie zjeżdżamy wzdłuż trasy wyciągu, gdyż jest ona z reguły wąska i możemy wpaść na podjeżdżających narciarzy.

Większe wyciągi to krzesełkowe (od dwu- do ośmioosobowych), gondole (zwykle kilku osobowe) i kolej linowa. Krzesełka są jednym z najpopularniejszych wyciągów na całym świecie. Przygotowując się do wsiadania na krzesło, łapiemy kije jedną ręką, a gdy kanapa krzesełka wsunie nam się pod uda, drugą ręką zamykamy barierkę ochronną. Jeżeli wjeżdżamy samotnie na krzesełku cztero- lub więcej osobowym, pamiętajmy, aby usiąść w środkowej części kanapy. Uchroni nas to przed niekomfortowym przechyłem krzesełka podczas wjazdu. Przy wysiadaniu kije unosimy lekko w górę przed siebie, aby nie zaplątały się ani nie zahaczyły. Na górnej stacji wyciągu natychmiast, gdy narty dotkną śniegu zjeżdżamy ze strefy bezpośredniego wysiadania, aby ustąpić miejsca nadjeżdżającym narciarzom.

W gondolach i kolejkach linowych narty wozi się, albo w specjalnych stojakach przy drzwiach, albo w środku.