Jak wzmocnić ciało przed wyjazdem na narty? – ćwiczenia

Narty/fot. Fotolia
Jazda na nartach tylko raz w roku – w sezonie – czyni tę dyscyplinę sportową niezwykle niebezpieczną. Nieprzygotowany organizm, pozbawiony odpowiedniego przygotowania fizycznego, jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju kontuzje. Jak przygotować ciało do sezonu narciarskiego?
/ 03.02.2012 11:01
Narty/fot. Fotolia

Kiedy zacząć ćwiczyć?

Największą motywację do ćwiczeń przygotowujących do jazdy na nartach mamy tuż przed wyjazdem. Najlepiej zacząć je 3 miesiące przed, ale jeśli nie mamy na to czasu lub ochoty, warto rozpocząć trening chociaż miesiąc przed planowanym wyjazdem. Oczywiście, najlepsze efekty uzyskamy, jeśli będziemy wzmacniać mięśnie przez cały rok.

Minimalny czas, który powinniśmy poświęcić na ćwiczenia, to 2 razy w tygodniu po 45 minut.

 Wzmocnij uda

W celu wzmocnienia mięśni czworogłowego uda najlepszymi ćwiczeniami są przysiady i wymachy nogami.

Dobrze wyćwiczony mięsień czworogłowy uda zapewnia nam odpowiednią pozycję podczas jazdy na nartach i ochrona kolan przed kontuzjami.

Zewnętrzna strona ud ma za zadanie utrzymać stabilnie całe ciało. Wewnętrzna strona ud odpowiada za sterowanie ciałem podczas zjazdu.

W celu wzmocnienia obu tych części należy robić wymachy nóg oraz rozciągać nogi poprzez podnoszenie ich na boki lub przed siebie.

Ćwiczenia na łydki i ścięgna podkolanowe

Jazda na nartach to ciągły zjazd w pozycji pochylonej. Ścięgna podkolanowe oraz pośladki po takiej pracy mogą być bardzo odczuwalne.

Ćwiczenia z piłką, przysiady oraz podnoszenie ciężarków pomogą wzmocnić te partie ciała.

Ugięte kolana to obciążenie dla łydek. To one pozwalają zachować pozycję pionową bez przewracania się.

Stanie na palcach do doskonałe ćwiczenie, aby wzmocnić łydki. Przysiady także pozwolą zachować dobrą kondycję tej partii ciała.

Zobacz też: Jedziesz w góry? Sprawdź, co przygotować!

Ćwiczenia na wzmocnienie pleców

Jazda w pozycji pochylonej to nie raj dla kręgosłupa. Wzmocnione mięśnie brzucha chronią kręgosłup przed nadmiernym obciążeniem. Mięśnie boczne pracują, gdy jeździmy po płaskim terenie i pod górkę.

Ćwiczenia, które wzmocnią te partie ciała, to: rowerek, rozciąganie grzbietu i wymachy.

Podsumowanie

Jeśli chcemy jeszcze lepiej wzmocnić ciało przed sezonem narciarskim, możemy biegać, chodzić na aerobik lub jeździć na rolkach, kiedy pogoda na to pozwala.

Pamiętajmy, że jazda na nartach to bardzo duży wysiłek. Jeżeli się do niego odpowiednio nie przygotujemy, nie wzmocnimy własnej kondycji, po pierwszym dniu na nartach będziemy mieli serdecznie dość. Nogi, ramiona i ręce będą tak zmęczone, że o wypadek nie będzie trudno.

Wszelkie ćwiczenia pozwalają wzmocnić układ więzadłowo-stawowy, a ponadto trening sprawia, że zrzucamy zbędne kilogramy, a to także jest korzystne podczas szaleństw na stoku.

Zobacz też: Narciarstwo - jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?

Redakcja poleca

REKLAMA