Narty
Narty zawsze możemy wypożyczyć, ale jeżeli chcemy mieć własne, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad wyboru. Przede wszystkim przy wyborze nart nie kierujmy się ich wyglądem ani ceną, ale zwróćmy baczną uwagę na jakość i wysokość.
Najlepsza wysokość nart, to taka, która sięga nam od ziemi do brody lub nosa, czyli około 10–15 centymetrów krótsza niż nasz wzrost. Zbyt długie narty, choć mogą wyglądać imponująco, utrudniają skręcanie.
Najważniejsze parametry odpowiedniej narty to:
- szerokość czubka,
- promień skrętu,
- sztywność narty,
- twardość poprzeczna.
Ceny nart są różne i zależą od producenta, ale dobrze jest, gdy cena nie jest podstawowym wyznacznikiem. Sprzęt dobrej jakości to taki, który jest odporny na zniszczenie, trwały i posłuży nam wiele sezonów, a nie tylko jeden czy dwa.
Jeżeli nie wiemy, które narty będą dla nas najlepsze, chcielibyśmy wypróbować kilka modeli, warto zdecydować się na wypożyczenie nart. Dzięki temu możemy sprawdzić, na których nartach jeździ się nam najwygodniej.
Buty
Przy zakupie butów narciarskich sprawdźmy, czy są dobrze dopasowane po założeniu na stopę grubych skarpet. Stopa nie powinna ruszać się na boki i zjeżdżać w dół, gdy naciągamy język buta. Ponadto język nie powinien w żadnym wypadku uciskać stopy. But powinien zapinać się lekko, nie na siłę.
Strój
Strój to podstawa. Powinien być komfortowy i dobrze utrzymywać ciepło. Niestety, dobrej jakości ubiór wiąże się z wyższą ceną, ale jeżeli strój ma nam posłużyć wiele sezonów, nie powinniśmy w tym przypadku oszczędzać.
W skład stroju narciarskiego wchodzi:
- bielizna termiczna, czyli getry plus koszulka;
- mikropolar odprowadzający wilgoć na zewnątrz, odporny na uszkodzenia mechaniczne i regulujący temperaturę ciała;
- kurtka narciarska (o dopasowanym kroju, odporna na zabrudzenia, chroniąca przed zimnem i wilgocią, wykonana z materiału zapewniającym dobrą klimatyzację i pozwalającą skórze oddychać);
- spodnie narciarskie (o odpowiedniej cyrkulacji powierza);
- rękawice, czapka, szalik i grube skarpety – chroniące przed zimnem.
Zobacz też: Chudnij zimą
Kask
Kask chroni głowę podczas upadku, a te zdarzają się nawet najlepszym. Ponadto kask pomaga utrzymać ciepło, a niektóre modele mają wejście do podłączenia sprzętu muzycznego.
Odpowiedni kask powinien dobrze przylegać do głowy, ale nie może być za ciasny. Podczas przymierzania należy, po zapięciu, poruszać głową na wszystkie strony, by sprawdzić, czy kask nie spada.
Gogle i kijki
Gogle przydają się w trudnych warunkach atmosferycznych. Decydując się na zakup gogli, wybierzmy te dobrej jakości – posłużą dłużej i będą wygodniejsze.
Kijki są przydatne podczas zjazdu slalomem. Przy wyborze kijków kierujmy się ich twardością i naszym wzrostem.
Zobacz też: Jak przygotować się do uprawiania sportów zimowych?