Inni narciarze i prędkość
Jeżeli uważamy, że zjeżdżając z górki, możemy robić, co nam się podoba i nie brać pod uwagę innych uczestników, to niestety jesteśmy w błędzie. Tak jak podczas jazdy samochodem powinniśmy dbać o bezpieczeństwo innych kierowców na drodze, tak samo podczas jazdy na nartach musimy uważać na innych narciarzy.
Musimy dostosować prędkość i sposób jazdy do własnych umiejętności, warunków terenowych oraz pogodowych, ale także do ruchu narciarskiego na stoku.
Tor i wyprzedzanie
Jeżeli chodzi o wybór toru jazdy, to narciarz jadący z tyłu musi wybrać taki tor, aby nie stwarzać zagrożenia dla jadących przed nim.
Chcesz wyprzedzać na stoku? Warunek jest jeden: zawsze należy zachować bezpieczną odległość, która umożliwi narciarzowi jadącemu obok swobodne ruchy.
Wjazd i wyjazd oraz stop
Wyjeżdżając i wjeżdżając na nartostradę, mamy obowiązek upewniania się, rozejrzenia, czy na pewno nasze włączenie się do ruchu nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników.
Zatrzymywanie się na stoku, w zwężeniach i miejscach o słabej widoczności, jest zabronione. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że właśnie w takich, niebezpiecznych miejscach, się przewrócimy, musimy jak najszybciej je opuścić.
Inne obowiązki na stoku:
- podchodzenie lub schodzenie jest dozwolone przy brzegu nartostrady;
- należy bezwzględnie stosować się do znaków narciarskich;
- udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu na stoku jest obowiązkowe.
Zobacz też: Ferie zimowe - pierwsza pomoc
Zagrożenie lawinowe
Jeżeli jazda na nartach nie sprawia nam trudności i jesteśmy żądni większej dawki emocji, którą daje zjazd poza wytyczonymi trasami, warto wziąć pod uwagę zagrożenie płynące z natury. Przewidzenie, w którym miejscu zejdzie lawina, jest niezwykle trudne, gdyż istnieje wiele czynników, które decydują o tym, czy śnieg się zsunie. Zanim wjedziemy na stok, zawsze powinniśmy wiedzieć, jaki jest stopień zagrożenia lawinowego.
Inne zagrożenia pogodowe
Pogoda, choć próbujemy ją przewidzieć, często i tak nas zaskakuje. Na stoku w kilka chwil może zmienić się diametralnie, ograniczając naszą widoczność i całkowicie zmieniając warunki, w których przyszło nam jeździć.
Zagrożenia pogodowe, z którymi powinniśmy się liczyć to:
- mgła – w górach jest o tyle groźna, że powoduje całkowitą dezorientację. Możemy nie wiedzieć, czy jedziemy w dobrym kierunku i czy odpowiednio dostosowaliśmy prędkość zjazdu. Jeżeli mgła jest naprawdę duża, należy zrezygnować z jazdy na nartach (szczególnie w terenie, którego nie znamy).
- Silny wiatr –może pojawić się nagle na trasie i dla narciarza, który nie ubrał się odpowiednio, może być szczególnie groźny. Jeżeli załamanie pogody jest nagłe, a wiatr wciąż przybiera na sile, lepiej opuścić stok.
- Mróz – jeżeli do niego doliczymy wiatr, odczuwalne ochłodzenie będzie jeszcze większe. Dlatego tak ważny jest odpowiedni strój.
- Słońce – wbrew pozorom silnie świecące słońce, szczególnie w okresie wiosennym, wcale nie pomaga. Słońce może stać się przyczyną: udaru słonecznego, ślepoty śnieżnej, zapalenia spojówek, a także miejscowych poparzeń skóry. W tym przypadku przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i zabezpieczenie skóry bardzo tłustym kremem.
- Opady śniegu – ograniczają widoczność, a wówczas łatwiej o pomylenie trasy.
Zobacz też: Jedziesz w góry? Sprawdź, co przygotować!