Narciarstwo – jak zadbać o bezpieczeństwo na stoku?

Szczawnica fot. Fotolia
Jakich zasad należy przestrzegać na stoku? Z jakimi zagrożeniami pogodowymi powinniśmy się liczyć? Czego narciarz powinien unikać, aby być bezpiecznym i nie stwarzać zagrożenia dla innych?
/ 23.01.2012 11:57
Szczawnica fot. Fotolia

Inni narciarze i prędkość

Jeżeli uważamy, że zjeżdżając z górki, możemy robić, co nam się podoba i nie brać pod uwagę innych uczestników, to niestety jesteśmy w błędzie. Tak jak podczas jazdy samochodem powinniśmy dbać o bezpieczeństwo innych kierowców na drodze, tak samo podczas jazdy na nartach musimy uważać na innych narciarzy.

Musimy dostosować prędkość i sposób jazdy do własnych umiejętności, warunków terenowych oraz pogodowych, ale także do ruchu narciarskiego na stoku.

Tor i wyprzedzanie

Jeżeli chodzi o wybór toru jazdy, to narciarz jadący z tyłu musi wybrać taki tor, aby nie stwarzać zagrożenia dla jadących przed nim.

Chcesz wyprzedzać na stoku? Warunek jest jeden: zawsze należy zachować bezpieczną odległość, która umożliwi narciarzowi jadącemu obok swobodne ruchy.

Wjazd i wyjazd oraz stop

Wyjeżdżając i wjeżdżając na nartostradę, mamy obowiązek upewniania się, rozejrzenia, czy na pewno nasze włączenie się do ruchu nie będzie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników.

Zatrzymywanie się na stoku, w zwężeniach i miejscach o słabej widoczności, jest zabronione. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że właśnie w takich, niebezpiecznych miejscach, się przewrócimy, musimy jak najszybciej je opuścić.

Inne obowiązki na stoku:

  • podchodzenie lub schodzenie jest dozwolone przy brzegu nartostrady;
  • należy bezwzględnie stosować się do znaków narciarskich;
  • udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu na stoku jest obowiązkowe.

Zobacz też: Ferie zimowe - pierwsza pomoc

Zagrożenie lawinowe

Jeżeli jazda na nartach nie sprawia nam trudności i jesteśmy żądni większej dawki emocji, którą daje zjazd poza wytyczonymi trasami, warto wziąć pod uwagę zagrożenie płynące z natury. Przewidzenie, w którym miejscu zejdzie lawina, jest niezwykle trudne, gdyż istnieje wiele czynników, które decydują o tym, czy śnieg się zsunie. Zanim wjedziemy na stok, zawsze powinniśmy wiedzieć, jaki jest stopień zagrożenia lawinowego.

Inne zagrożenia pogodowe

Pogoda, choć próbujemy ją przewidzieć, często i tak nas zaskakuje. Na stoku w kilka chwil może zmienić się diametralnie, ograniczając naszą widoczność i całkowicie zmieniając warunki, w których przyszło nam jeździć.

Zagrożenia pogodowe, z którymi powinniśmy się liczyć to:

  • mgła – w górach jest o tyle groźna, że powoduje całkowitą dezorientację. Możemy nie wiedzieć, czy jedziemy w dobrym kierunku i czy odpowiednio dostosowaliśmy prędkość zjazdu. Jeżeli mgła jest naprawdę duża, należy zrezygnować z jazdy na nartach (szczególnie w terenie, którego nie znamy).
  • Silny wiatr –może pojawić się nagle na trasie i dla narciarza, który nie ubrał się odpowiednio, może być szczególnie groźny. Jeżeli załamanie pogody jest nagłe, a wiatr wciąż przybiera na sile, lepiej opuścić stok.
  • Mróz – jeżeli do niego doliczymy wiatr, odczuwalne ochłodzenie będzie jeszcze większe. Dlatego tak ważny jest odpowiedni strój.
  • Słońce – wbrew pozorom silnie świecące słońce, szczególnie w okresie wiosennym, wcale nie pomaga. Słońce może stać się przyczyną: udaru słonecznego, ślepoty śnieżnej, zapalenia spojówek, a także miejscowych poparzeń skóry. W tym przypadku przydadzą się okulary przeciwsłoneczne i zabezpieczenie skóry bardzo tłustym kremem.
  • Opady śniegu – ograniczają widoczność, a wówczas łatwiej o pomylenie trasy.

Zobacz też: Jedziesz w góry? Sprawdź, co przygotować!

Redakcja poleca

REKLAMA