Jak przygotować się do aktywności sportowej w sezonie wiosennym?

Jak poprawić swoją formę po zimie? Jak przygotować się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, np. biegania, jazdy na rowerze czy jazdy na rolkach? O czym warto pamiętać przygotowując się do aktywnych ćwiczeń fizycznych? Skorzystaj z porad trenerów - Joanny i Dariusza Brzezińskich.
/ 21.02.2013 10:07

Skorzystaj z propozycji ćwiczeń przygotowanych przez Joannę i Dariusza Brzezińskich, trenerów i dietetyków. Zostały one opracowane z myślą o osobach, które pragną przygotować się po zimie do wiosennej aktywności fizycznej.

Zanim rozpoczniesz wykonywanie ćwiczeń:

  • pamiętaj o rozgrzewce,
  • stopniowo i dokładnie wykonuj każdy ruch,
  • oddychaj głęboko podczas ćwiczeń,
  • skoncentruj się na wykonywanych ruchach,
  • ćwicz z napiętym brzuchem; jeśli czujesz się zmęczony, zrób przerwę,
  • po zakończeniu treningu wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających,
  • ćwicz regularnie, tj. minimum dwa razy w tygodniu po 50 minut.

1. Unoszenie i cofanie (pracują pośladki, brzuch, barki, ramiona)

Weź hantle w obie dłonie. Stań w rozkroku, palce lewej stopy połóż na ręczniku z piętą w górze. Napnij brzuch, wyprostuj plecy. Cofnij lewą nogę, prostując ją i uginając prawe kolano, i jednocześnie unieś lekko ugięte ramiona w bok na wysokość barków. Wróć do pozycji wyjściowej. Zrób to samo drugą nogą.

2. Opad z podparciem (pracują plecy)

Weź ręcznik. Zrób klęk podparty na prostych ramionach – kolana na ziemi zgięte pod kątem 90 stopni, dłonie na ręczniku – napnij brzuch i poczuj, że głowa jest przedłużeniem tułowia. Wykonaj opad tułowia wyciągając ręce jak najdalej w przód, nie skręcaj się w biodrach, nie odrywaj dłoni i ręcznika od podłogi. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz.

Zobacz także: Rozgrzewka – jak przygotować się do wspinania?

3. Z podporu do kucka (pracuje całe ciało, głównie mięśnie brzucha)

Weź ręcznik. Zrób podpór przodem na prostych ramionach (nogi wyciągnięte do tyłu i wyprostowane w kolanach) - palce stóp na ręczniku, pięty w górze, brzuch napięty, głowa jest przedłużeniem tułowia. Następnie przyciągnij nogi do klatki piersiowej, mocno napinając brzuch. Wróć do pozycji startowej, wypychając nogi w tył. Powtórz.

4. Unoszenie w przysiadzie (pracują pośladki, przednia część ud, barki)

Weź hantle w obie dłonie. Stań w rozkroku na szerokość bioder, napnij brzuch, wyprostuj plecy. Zrób przysiad (kolana nad kostkami) i jednocześnie unieś proste ramiona w przód na wysokość barków. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz.

5. Łukiem w górę (pracują pośladki, tylna część ud, plecy)

Weź ręcznik. Połóż się na plecach z ugiętymi nogami, stopy na ręczniku, ramiona wzdłuż tułowia. Unieś biodra, napnij pośladki. Wysuń stopy do przodu, wyprostuj nogi, utrzymując uniesione biodra. Wróć do pozycji wyjściowej. Powtórz.

Polecamy: Obudź się na wiosnę. Ćwicz jogę!

Źródło: biuro prasowe Grupa Sanofi/ mk