Nie wygłaszaj kazań. Jeżeli dokonałeś ostatnio radykalnej zmiany w swoim stylu życia i podejściu do zdrowia, istnieje ryzyko, że zaczniesz stawiać się na piedestale – jako świeżo nawrócony biegacz. Jeśli tak postąpisz, zniechęci to do Ciebie inne osoby, a nawet może wywołać u nich sprzeciw wobec biegania.
Motywacja musi pochodzić z wnętrza każdego człowieka. Twoi przyjaciele i znajomi sami będą wiedzieć, kiedy nadejdzie odpowiednia dla nich pora. Próby nawracania nieaktywnego przyjaciela na bieganie są warte tyle samo, co gadanie do obrazu.
Co wolno robić?
- Poczekaj, aż dana osoba sama poprosi Cię o pomoc albo o radę.
- Obejrzyj wspólnie z kimś zawody dla zabawy albo weźcie w nich udział; to najlepszy sposób, żeby wzbudzić ciekawość osoby początkującej.
- Okaż przyjacielowi zainteresowanie i dobrze przysłuchaj się temu, co próbuje Ci powiedzieć. Następnie udziel mu rady, dostosowując ją do jego celów – a nie do swoich.
- Poleć mu jakąś dobrą lekturę na ten temat, coś w rodzaju – hm – tej książki.
Dowiedz się więcej: Bieganie - trudne początki
Czego nie wolno robić?
- Nie obiecuj nikomu, że bieganie poprawi w jego życiu wszystko, od seksu do rozwiązania problemów z wypadającymi włosami (przynajmniej nie obiecuj nic, jeśli chodzi o włosy).
- Nie ciągnij swoich znajomych na trasę, jak jakieś dzikie zwierzę swoją ofiarę.
- Nie próbuj straszyć znajomych rychłymi chorobami układu krążenia, w razie gdyby nie podjęli treningów od razu, od jutra.
- Nie wygłaszaj przemów dłuższych niż cztery godziny bez przerwy na temat wspaniałych zmian, jakie udało Ci się wprowadzić w swoim życiu dzięki bieganiu.
Co jest najtrudniejsze dla osoby początkującej?
Największym problemem dla osoby początkującej jest odpowiedź na pytanie: „Jak mam rozpocząć, żeby wytrwać w działaniu?”. Odpowiedzi trzeba poszukać we własnym wnętrzu, ale Ty jako doradca i trener możesz zadbać o to, żeby zorganizowana seria sukcesów stanowiła wsparcie dla nieustannych postępów.
Polecamy: Marsz czy bieg? A może marszobieg?
Fragment pochodzi z książki "Bieganie metodą Gallowaya" Jeffa Gallowaya (Wydawnictwo Helion, 2011). Publikacja za zgodą wydawcy.