Czy warto korzystać z usług trenera osobistego?

Trener osobisty to osoba, która powie nam jak ćwiczyć i jak się odżywiać, by żyć zdrowo, schudnąć lub zwiększyć masę mięśniową
Trener osobisty to osoba, która powie nam jak ćwiczyć i jak się odżywiać, by żyć zdrowo, schudnąć lub zwiększyć masę mięśniową. Zmotywuje do działania, gdy dajemy za wygraną. Czy warto się zdecydować na pomoc trenera osobistego? Ile kosztuje trening indywidualny?
/ 15.11.2011 14:10
Trener osobisty to osoba, która powie nam jak ćwiczyć i jak się odżywiać, by żyć zdrowo, schudnąć lub zwiększyć masę mięśniową

Ruch to zdrowie

Ruch sprzyja utracie tkanki tłuszczowej i utrzymuje naszą wagę na stałym poziomie, obniża ryzyko ataku serca, wzmacnia naczynia krwionośne, zmniejsza poziom trójglicerydów i zwiększa poziom „dobrego cholesterolu”, obniża poziom cukru we krwi, wzmacnia kości oraz stawy. Ćwiczenia fizyczne to świetny pomysł, gdy chcemy spalać kalorie i przyspieszyć metabolizm. Dodatkowo wysiłek fizyczny wzmacnia system immunologiczny.

Ruch działa nie tylko na nasze ciało, ale także na naszą psychikę. Podczas ćwiczeń organizm wydziela endorfiny – hormon szczęścia, dodając nam energii i poprawiając samopoczucie. Dotleniony mózg lepiej pracuje, szybciej myślimy, kojarzymy fakty i zapamiętujemy.

Pot, mimo że nie wiąże się z niczym przyjemnym, odgrywa ważną rolę – oczyszcza pory z toksyn. Dzięki temu skóra staje się gładsza i zdrowsza.

Zobacz też: Dlaczego warto ćwiczyć? (galeria)

Ruch a motywacja

Nadwaga czy brak kondycji oznaczają nie tylko problemy zdrowotne, ale także gorsze samopoczucie. Ale ileż to diet już stosowaliśmy? Ile żeśmy sobie naobiecywali „od jutra zaczynam ćwiczyć i zaczynam zdrowo się odżywiać”? Nie zastanawiamy się nad tym, że to „od jutra” trwa już kilka bądź nawet kilkanaście lat. Czas płynie, problemy ze zdrowiem narastają, depresja towarzyszy Nam coraz częściej, nie potrafimy uśmiechnąć się do własnego odbicia. Tłumaczymy samych siebie, że jeśli tylko zechcemy, nadejdzie dzień, kiedy weźmiemy się za siebie…

Motywacja jest niesłychanie ważna do życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Bez niej nic się nie chce. Bo po co teraz, jak można później. Ale ćwiczenia są bardzo ważne. Nie należy ich odkładać. Należy działać. Czy trener osobisty może w tym pomóc? Czy jest to jedynie strata pieniędzy?

Zobacz też: Sporty, które nie każdy może uprawiać

Trener osobisty – po co?

Jeszcze kilka lat temu moglibyśmy uważać taki zawód za przywilej najbogatszych. Ot, jakaś osoba nadzoruje moje ćwiczenia. Po co? Przecież wystarczy, że będę miał zestaw ćwiczeń i mogę je spokojnie wykonywać w domu…

Dzisiaj potrzeba goni potrzebę. W domu jest tysiące innych, cenniejszych, ciekawszych zajęć niż poświęcenie pół godziny rano i wieczorem, na kilka ćwiczeń wzmacniających i rozciągających. Chociażby oglądanie telewizji, sprzątanie, gotowanie, zabawa z dziećmi, gry komputerowe, które wciągają bardziej niż byśmy tego chcieli…

I pojawia się trener osobisty, osoba, która pomaga osiągnąć nam Nasz cel. Kształtuje naszą sylwetkę, której przydałoby się, aby zgubiła kilka kilogramów, bądź wręcz przeciwnie, aby jej trochę przybyło. Trener może być pomocny także w kwestii wzmocnienia naszej wytrzymałości lub siły.

Trener osobisty to nie osoba, która zajmuje się kilkoma osobami naraz na sali ćwiczeń. Nasz czas, nasz trener. Skupia się na naszych potrzebach i pracuje tylko z jedną osobą. Co to daje? Przede wszystkim praca z trenerem osobistym nad naszą kondycją:

  • daje ogromną motywację do działania – gdy ktoś nad nami czuwa, kontroluje ilość, jakość i rodzaj ćwiczeń, zawsze jest łatwiej;
  • ćwiczenia są wykonywane pod okiem profesjonalisty – gwarantuje to bezpieczeństwo;
  • realizujemy indywidualny program treningowy i dietetyczny;
  • ćwiczenia są różne – brak monotonii, nudy i spadku motywacji;
  • zwiększa szansę skuteczności w osiągnięciu zamierzonego celu.

Zawód trenera osobistego jest bardzo odpowiedzialny i wymaga ogromnej wiedzy, nie tylko z zakresu wyboru odpowiednich ćwiczeń, ale także z fizjologii, dietetyki oraz efektywnej regeneracji.  

Czy warto?

Koszt zajęć z trenerem osobistym zależy od ilości ćwiczeń w miesiącu, ilości spotkań kontrolnych i konsultacji z dietetykiem. Cena waha się od 700 zł do nawet 3000 zł za miesiąc. Cena pojedynczych spotkań to koszt od 100 do 200 zł.

Korzystanie z usług trenera osobistego to możliwość doboru odpowiednich ćwiczeń do własnych potrzeb i wybór diety, która pomoże w uzyskaniu upragnionego celu. Ponadto trener opracowuje plan treningu i dba o to, abyśmy go przestrzegali, monitorując postępy. Zakłada dla nas teczkę, w której notuje zmieniającą się wagę, procent tkanki tłuszczowej, procent masy mięśniowej, rodzaje ćwiczeń i ich ilość, którą wykonujemy. Takie podsumowanie to doskonała informacja o efekcie naszych wysiłków.

Oczywiście, zawsze możemy próbować tego samego na własną rękę – w tym szukać wiedzy w internecie, prasie, książkach. Zajmie to trochę czasu, ale jest możliwe. Pod warunkiem, że podejdziemy do tego poważnie, będziemy regularnie ćwiczyć z taką samą motywacją i chęcią.

Dla wszystkich tych, którzy już od dłuższego czasu nie potrafią się zorganizować, trener osobisty będzie doskonałym pomysłem na rozpoczęcie ćwiczeń. Kiedy już zapoznamy się z rodzajem ćwiczeń, a nowa dieta na dobre zagości w naszym jadłospisie, możemy pracować nad naszym ciałem samodzielnie.

Redakcja poleca

REKLAMA