W naszej bazie znajdziesz tabele, w których bardzo szybko sprawdzisz, ile kalorii mają różne produkty – od warzyw i owoców, przez mięso i pieczywo, po słodycze

Dieta dla aktywnych fizycznie

Im więcej się ruszamy, tym więcej kalorii potrzebujemy. Ale uwaga! Również osoby intensywnie uprawiające sporty powinny unikać "pustych kalorii", tłuszczy i cukrów. Oto kilka prostych porad:
/ 28.09.2016 15:45
W naszej bazie znajdziesz tabele, w których bardzo szybko sprawdzisz, ile kalorii mają różne produkty – od warzyw i owoców, przez mięso i pieczywo, po słodycze

Co warto wiedzieć?

Oprócz normalnej energii do pracy, potrzebujesz dodatkowych źródeł do uprawiania sportu. Dlatego osoby intensywniej uprawiające sport wymagają posiłków bogatych w składniki odżywcze, z niewielką ilością tłuszczu i bez dodanego cukru. Szczególnie ważne są węglowodany z pełnioziarnistych zbóż, warzyw, oraz produkty mleczne.

Śniadanie: Przysmak jogurtowy- ułożone warstwami: jogurt, owoce a na górze pełnozbożowe płatki.
Śniadanie na wynos: Bajgle, banany, jabłka, rurki serowe, jogurty, soki, mleko.
Obiad: Pełnoziarnisty ryż, ryba i sałatka grecka lub makaron z sosem pomidorowym, drób i smażony bez tłuszczu bakłażan z cytryną.
Przekąski: Ser, galaretki, sałatki owocowe czy pokrojone warzywa z sosem- postaraj się spakować je tak, by zachowały niską temperaturę przez cały dzień.

Do czego potrzebuję wody?

Tak jak inni sportowcy, potrzebujesz odpowiedniej ilości płynów, by zachować odpowiedni stan nawodnienia. Woda zapobiega przegrzaniu i pomaga usuwać produkty uboczne pracy mięśni. Nawet nieznaczne odwodnienie może w znacznym stopniu pogorszyć Twoje samopoczucie.

Skąd mam wiedzieć, czy piję wystarczająco dużo?

Naucz się pilnować stanu nawodnienia organizmu na podstawie oddawanego moczu - ciemnożółty mocz jest znakiem odwodnienia.
Upewniaj się, że dostawa wyrównuje zapotrzebowanie - potrzebujesz minimum 8 kubków wody dziennie. Do tego należy dodać kubek na każde pół godziny wysiłku fizycznego. Zaopatrz się w butelkę wody, którą będziesz mogła mieć ze sobą w pracy, fitness klubie, czy w samochodzie.

Co mogę pić oprócz wody?

Mądrze wybieraj napoje - woda jest zawsze dobrym i tanim rozwiązaniem. Przy wysiłku trwającym poniżej godziny, woda będzie idealnym źródłem nawodnienia. Przy dłuższym wysiłku, dodaj do wody 100% sok owocowy lub napój dla sportowców. Najnowsze badania pokazują, że mleko z niską zawartością tłuszczu może być jednym z najbardziej skutecznych napojów dla mięśni po wyczerpujących zajęciach sportowych.

Polecamy: Zgrabna sylwetka dzięki skakance