Spis treści:
- Na czym polega jazda na deskorolce?
- Jakie korzyści płyną z jazdy na deskorolce?
- Nazewnictwo najpopularniejszych trików deskorolkowych
- Ile to kosztuje?
Kilkanaście lat temu, gdy muzyka hip-hopowa stawała się coraz bardziej popularna, pojawiła się również nowa dyscyplina sportowa, która w krótkim czasie zdobyła wielu fanów. O czym mowa? Oczywiście o jeździe na deskorolce, zwanej również skateboardingiem.
Na czym polega jazda na deskorolce?
Sport ten w swojej najbardziej banalnej formie polega na umiejętności utrzymania się na deskorolce i za jej pomocą przemieszczaniu się z miejsca w miejsce. Ale tylko na początku przygody z czterema kółkami. Gdy opanujesz podstawowe umiejętności, wtedy zaczyna prawdziwą lekcję skateboardingu. Polega ona na nauce różnych trików skateboardowych. To właśnie dlatego jazda na deskorolce jest jednym z najpopularniejszych sportów ekstremalnych.
Co wyróżnia deskorolkę elektryczną? Czy warto na niej jeździć?
Jakie korzyści płyną z jazdy na deskorolce?
Poza poprawą wydolności organizmu oraz utracie masy kalorii (nawet 600 kcal w ciągu 1 godziny!), korzyści jest znacznie więcej. Jazda na deskorolce to również:
- zwiększona aktywność fizyczna - dzięki niej nie będziesz mieć problemów z nadwagą,
- trening odwagi - dzięki nauce nowych trików przesuwa się granice własnego strachu
- nauka koncentracji - zanim wykonasz trick, najpierw musisz zapanować nad chaosem w głowie i własnym strachem.
- trening równowagi - w trakcie jazdy pracuje dosłownie każdy mięsień twojego ciała, również mięśnie głębokie. To one są odpowiedzialne za umiejętność utrzymywania równowagi nawet w najbardziej skrajnych przypadkach (np. podczas skoków i lądowania).
Nazewnictwo najpopularniejszych trików deskorolkowych
Jazda na deskorolce może być uprawiana w dwojaki sposób - z lewą nogą z przodu (tzw. regular) oraz z prawą nogą z przodu (tzw. goofy). Najpopularniejsze triki wykonywane na deskorolce to:
- Ollie - podskok z deską do góry (pozycja wyjściowa do innych trików).
- Kickflip - pełny obrót deskorolki wzdłuż jej podłużnej osi.
- Heelflip - bardzo podobny do kickflipa, ale deska obraca się w drugą stronę. By wprawić ją w ruch, deskorolkę kopiemy piętą.
- Show-it - podczas wyskoku obrót deskorolki o 180 stopni równolegle do podłoża.
- Manual - umiejętność jazdy na dwóch tylnich kółkach deskorolki.
- Back-side ollie - jest to ollie z obrotem deskorolki i ciała o 180 stopni. W trakcie wykonywania nie widzisz kierunku jazdy (obrót wykonujesz przez plecy).
- Front-side ollie - jest to ollie z obrotem deskorolki i ciała o 180 stopni w przeciwną stronę do back-side ollie. W trakcie wykonywania triku widzisz kierunek jazdy.
- Pop shovit - to ollie frontside, ale bez obrotu ciała o 180 stopni. Obrót wykonujesz jedynie deskorolką.
Poza grupą trików zwanych flipami (opisane powyżej), istnieje wiele innych grup trików deskorolkowych. Należą do nich slide'y (triki polegające na jeździe blatem po murkach) oraz grindy (jazda truckami po murkach).
Ile to kosztuje?
Całkowity koszt profesjonalnego sprzętu wynosi około 700 złotych. Jeśli zdecydujesz się na kupno tańszej wersji, za całość możesz zapłacić nawet 350-400 zł. Na początek zdecyduj się na tańszą wersję sprzętu. Podczas nauki jazdy blaty bardzo często się łamią.
Dowiedz się więcej o sporcie:
Co wyróżnia rower crossowy? Kiedy warto go kupić?
Na czym polega i co daje bungee fitness? Wzmacniaj mięśnie i unoś się w powietrze jak superwoman!
Aeroby to klucz do szczupłej sylwetki! Dowiedz się, jak wykonywać taki trening