5 najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji

Ośrodki narciarskie na Słowacji stają się coraz bardziej popularne i prześcigają się w zdobywaniu narciarzy. Ich atrakcyjność wśród Polaków polega przede wszystkim na bliskim położeniu i nie wygórowanych cenach. Oto 5 najlepszych ośrodków narciarskich na Słowacji, z najlepszymi warunkami do jazdy i apres-ski.
Jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Słowacji są Donovaly. fot. Fotolia

Donovaly

Nowoczesny ośrodek położony w pasmach Wielka Fatra i Niskie Tatry, niedaleko Bańskiej Bystrzycy. Zapewnia aktywny wypoczynek turystom w ciągu całego roku. Piękno przyrody oraz źródła termalne pozwalają na prawdziwy wypoczynek wśród górskich krajobrazów. Położony na głównej trasie z Rużomberka do Bańskiej Bystrzycy teren narciarski należy do najlepiej zorganizowanych i dynamicznie rozwijających się kurortów na Słowacji. Doświadczeni i początkujący narciarze odnajdą się na zróżnicowanych trasach zjazdowych, biegowych i slalomowych, liczących łącznie 11 km i skorzystają z 16 wyciągów.

Zobacz także: Gdzie na narty do Czech? Najlepsze czeskie ośrodki narciarskie

Większa część może być w razie potrzeby sztucznie dośnieżana, a wieczorami oświetlona. Dla snowboardzistów przygotowano bogaty w przeszkody snowpark, będący najstarszym tego typu obiektem w całej Słowacji. Zakwaterowanie możliwe w kwaterach prywatnych, ale przede wszystkim w hotelach, nie oferujących tanich pokoi, ale stawiających na wysoki standard. O zaplecze techniczne dbają wypożyczalnie sprzętu i szkółki narciarskie, a atrakcji dostarczają zajęcia po nartach. Należą do nich m.in. paralotniarstwo zimowe, wyścigi psich zaprzęgów oraz zjazdy pontonem. W kurorcie jest także tor saneczkowy, lodowisko oraz teren bajkowy świat – Habakuk.

Čertovica

Popularny, choć niewielki ośrodek narciarski, położony w Niskich Tatrach, na północnych zboczach Čertovej svadby (1463 m n.p.m.). Čertovica oferuje przede wszystkim trudne i średnio-trudne trasy, ale każdy może się odnaleźć na stokach w tej okolicy. Ze względu na trasy usytuowane na północnych zboczach, pokrywa śnieżna utrzymuje się długo i wydłuża sezon trwający od października, do końca kwietnia. Kiedy zabraknie śniegu, najczęściej uczęszczane trasy mogą być sztucznie dośnieżane. Kurort oferuje ok. 7 km tras, 6 wyciągów, co nie stanowi zawrotnej liczby, ale położenie na trasie między Liptowem i Spiszem, czyni go atrakcyjnym. Oprócz nart można tu zwyczajnie pospacerować, uprawiać snowboard, a także taternictwo. Ciekawa, ludowa architektura w pobliskich wioskach Niżna Boca i Wyżna Boca jest warta zobaczenia.

Zobacz także: Gdzie na narty blisko Warszawy?

Jasná – Chopok

Położony w centrum Słowacji kurort, oferujący gościom doskonałe warunki do uprawiania sportu. Świetne, naturalne warunki śniegowe i ukształtowanie terenu umożliwiły szybki rozwój ośrodka, który dysponuje obecnie ponad 30 km tras (w większości oświetlonych), od bardzo łatwych przeznaczonych dla rozpoczynających swoją przygodę z narciarstwem, kończąc na wymagających zawodowcach. Dośnieżanie tras wspomaga naturę w utrzymaniu sezonu od początku grudnia do końca kwietnia. Północne i południowe stoki różnią się poziomem trudności i oczywiście nasłonecznieniem. Zróżnicowanie to stanowi jednak zdecydowany plus tego terenu. Na południowym zboczu Chopoka przygotowano trasy do zjazdów freeridowych, a w Otupnym snowpark do akrobacji narciarskich.

Zobacz także: Gdzie na narty gdy nie ma śniegu?

W okolicy znajduje się także duży, (do otwarcia parku w Donovaly największy) park zimowych zabaw dla najmłodszych narciarzy. Mają oni tu zapewnioną świetną zabawę połączoną z nauką. Poza nartami warto spróbować innych aktywności. W ofercie znajdują się: paragliding, skifox, snowscooter, snowbike i kitewing. Poza tym na narciarzy czeka też park linowy i miejsce do paintballu. Baseny termalne w miejscowościach Basenowa i Tatralandia dbają o dobre samopoczucie, a park rozrywki dla dzieci i dorosłych Tatralandia (oddalony 20 min. jazdy autem od ośrodka) zapewnia odpowiednią dawkę adrenaliny i dobrej zabawy dla całej rodziny.

Zuberec

Położony u stóp szczytu Brestowá (1902 m n.p.m.) ośrodek w Tatrach Zachodnich. Dzieli się na trzy tereny narciarskie: Janovky, Spálená – Zverovka i Milotin. Janovky obejmuje ścisłe centrum i posiada przede wszystkim łatwe, szerokie stoki, z trzema wyciągami, dzięki czemu cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi i początkujących użytkowników nart. Spálená – Zverovka i Milotin to bardzo urozmaicone tereny pod względem trudności, zapraszające przekrojowo każdego narciarza, niezależnie od jego umiejętności.

Zobacz także: Co nowego na polskich stokach 2011/2012?

Najdłuższe trasy znajdują się jednak na obszarze Janovky, a łącznie liczą ok. 8 km. Część z nich jest oświetlona i może być sztucznie naśnieżana. Narciarze biegowi znajdą dla siebie kilka kilometrów tras. Na dzieci i początkujących czekają instruktorzy ze szkółki narciarskiej i snowboardowej. Po szusowaniu na stoku warto odwiedzić Muzeum Wsi Orawskiej w Brestová, zaliczanego do najładniejszych muzeów architektury ludowej z Europie, AquaPark Tatralandia (odległy o ok. 30 km) oraz baseny termalne w miejscowości Bešeňova i zamek orawski(ok. 30 km). Ciekawym punktem na trasie zwiedzania są również Jaskinie Demianowskie, położone ok. 40 km od Zuberca.

Makov

Kameralny ośrodek na północy kraju, na terenie parku krajobrazowego Kysuce. Szczególnie  popularny wśród rodzin z dziećmi. Dysponuje sześcioma szerokimi trasami o średnim i niskim stopniu trudności, o długości ponad 6 km, z czego tylko 1/6 jest oświetlona i umożliwia wieczorną jazdę. Wyciągi i restauracje znajdują się blisko stoków. Do dyspozycji gości jest wypożyczalnia nart, a na dzieci czeka SKI FUN park z atrakcjami i teren do nauki jazdy na nartach. W pobliżu znajduje się także lodowisko.

Zobacz także: Najlepsze ośrodki narciarskie w Austrii

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
http://onet.pl to jest to ;)