Gdzie na narty do Norwegii?

Trysil jest największym i najpopularniejszym kurortem w Norwegii. fot. Fotolia
Jeśli w Alpach odkryłeś już wszystko, co można było odkryć, skieruj narty na północ Europy. W Norwegii znajdziesz ponad 200 świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich, gdzie śnieg utrzymuje się nawet do czerwca. Zobacz, gdzie warto poszusować w Norwegii.
/ 15.12.2011 16:17
Trysil jest największym i najpopularniejszym kurortem w Norwegii. fot. Fotolia

Trysil

Jest największym i najpopularniejszym kurortem oferującym szeroką ofertę aktywności na stoku i poza nim. Sezon narciarski rozpoczyna się tu wraz z końcem października i trwa do początku maja. W tym okresie dostatek białego puchu zapewnia klimat i w razie problemów, sprzęt do sztucznego naśnieżania. Ośrodek gwarantuje śnieg, a jeżeli go nie będzie, zobowiązuje się do zwrotu wszystkich kosztów rezerwacji. Dla turystów przygotowano 65 tras zjazdowych o różnym stopniu trudności, dlatego i laik i profesjonalista znajdzie teren dla siebie. Trzy zbocza góry połączone są w jeden system tras zjazdowych i wyciągów, których ogółem przygotowano 31. Siedem stoków jest oświetlonych. Baza noclegowa obejmuje wiele pozycji: poczynając od schronisk, przez kwatery, kończąc na apartamentach i hotelach.

Zobacz także: Gdzie na narty do Austrii?

Pomiędzy miejscami zakwaterowania a wyciągami kursuje bezpłatny autobus. Na terenie ośrodka przygotowano trzy specjalnie wydzielone miejsca do jazdy i zabawy dla dzieci, bezpieczne trasy zjazdowe. Nie brakuje szkółek narciarskich oraz usług opieki nad najmłodszymi. W szczycie sezonu mogą oni spotkać na stoku postacie-maskotki, animujące dla nich czas. Na wszystkie trasy i wyciągi można wykupić jeden karnet, w zależności od potrzeb, na 1dzień (cena dla dorosłego w sezonie 2010/11 wynosiła 355 NOK; dzieci 7-15 lat- 290 NOK).

Hemsedal

Kurort położony pomiędzy Oslo i Bergen o stabilnym klimacie i sezonem trwającym od listopada do maja. Początkujący i doświadczeni turyści mogą korzystać z 51 stoków, o różnym stopniu trudności i 24 wyciągów. Na narciarzy i miłośników snowboardu czekają parki z torami do narciarskich akrobacji. Istnieje możliwość korzystania ze stoków wczesnym rankiem, późnym wieczorem i nocą (w zależności od daty i stoku), dzięki oświetleniu tras zjazdowych. Wykupiony karnet jest ważny oprócz Hemsedal w pobliskim ośrodku Solheisen Skicenter (kameralnym miejscu, posiadającym 3 wyciągi i 6 stoków). Cennik obowiązujący w sezonie 2010/11: 1 dzień (16-61 lat-355 NOK; 7-15 lat-295 NOK). Bezpłatne zjazdy dla dzieci do lat 6, które poruszają się w kaskach.

Wypożyczalnia w Hemsedal oferuje narciarzom różne rodzaje niezbędnego sprzętu: deski snowboardowe, narty zjazdowe, biegowe i telemarkowe. W ośrodku znajduje się największy, wydzielony teren przeznaczony dla dzieci, rozpoczynających swoją przygodę z nartami oraz park rozrywki. Poza tym można skorzystać z oferty całodziennej opieki nad dziećmi powyżej 6 miesięcy. Dla narciarzy biegowych przygotowano 120 km tras. Poza tym ośrodek jest znany z możliwości uprawiania narciarstwa freeride'owego.

Oppdal

Ośrodek leżący w Norwegii Środkowej, dysponujący 39 stokami i 18 wyciągami. Leży 400 km od Oslo i 120 km od Trondheim. W jego obrębie znajdują się cztery góry (wszystkie nasłonecznione), a na wszystkie wyciągi obowiązuje jeden karnet. Ośrodek dysponuje specjalnymi terenami dla rozpoczynających swoją narciarską przygodę. Narciarze biegowi odnajdą się na ponad 100 km tras wśród malowniczych krajobrazów, w dolinach, na stokach, blisko i z dala od centrum. Dla dzieci przygotowano dwa obiekty w nasłonecznionych miejscach z terenem do zjeżdżania. W każdy weekend odbywają się tutaj zawody dla najmłodszych. Na terenie kurortu są także dwa parki z torami przeznaczonymi do akrobacji narciarskich. W sezonie 2010/11 cena karnetu jednodniowego dla dzieci w wieku 7-15 lat wynosiła 285 NOK, a dla starszych 355 NOK.

Zobacz także: Gdzie na narty do Niemiec?

Geilo

40 nartostrad dla całej rodziny, 20 wyciągów bez stania w kolejce i 3 parki do narciarskich akrobacji to szybki zarys kurortu. Dzięki różnorodności, narciarze, snowboardziści a także uprawiający kite-skiing i jibbing przybywają do Geilo podczas sezonu od listopada do końca kwietnia. Nie bez znaczenia pozostaje długość tras dla narciarzy biegowych, która wynosi łącznie ok. 220 km. Dzieci są tutaj bardzo mile widziane i oferuje się im poza bezpłatnym ski passem i szkółką narciarską, plac narciarski: stoki, trasy do jazdy na sankach i do jazdy na orientację. Rodzice mogą też zostawić swoje pociechy w przedszkolu przeznaczonym dla dzieci od 1 roku do 6 lat, które prowadzi swoją działalność od grudnia do kwietnia.

Beitostølen

Niewielka, górska miejscowość położona na granicy Parku Narodowego Jotunheimen. Ośrodek narciarski leży po południowej stronie wioski i dlatego stoki (których jest tu 12, a 2 dysponują oświetleniem) są silnie nasłonecznione. Sezon narciarski trwa w wiosce od listopada do maja. Przyjazna i spokojna atmosfera panująca w ośrodku jest doceniana przez całe rodziny, jak i indywidualne osoby oraz zadowala początkujących i bardziej zaawansowanych użytkowników stoku. W pobliżu, po drugiej stronie doliny Valdres znajduje się ośrodek narciarstwa alpejskiego w Raudalen z trudniejszymi, bardziej stromymi stokami oraz możliwością uprawiania narciarstwa biegowego i pozatrasowego. Między ośrodkami kursuje specjalny autobus dla narciarzy.

Zobacz także: Gdzie na narty do Francji?

Osobny stok narciarski i wyciąg został przygotowany dla najmłodszych, aby zapewnić im maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Szkółka narciarska oferuje z kolei naukę jazdy na nartach dla dzieci, połączoną z zabawą. Karnet na wyciągi, który można zakupić w wiosce, obowiązuje także w Raudalen, co pozwala na swobodne przemieszczanie się i korzystanie z większej ilości stoków. Ośrodek przygotował szeroką ofertę 320 km tras biegowych, w dużej części na terenie parku narodowego, począwszy od krótkich, prostych odcinków, a na wymagających górskich i leśnych szlakach kończąc. Beitostølen posiada także obiekt biatlonowy z 30 tarczami, do których zawodnicy strzelają z odległości 50 metrów i jest on stale powiększany.

Kvitfjell

Nowoczesny ośrodek narciarski o wysokim standardzie, który posiada imponujące zaplecze dla narciarstwa alpejskiego. Zaprasza amatorów i zawodowców. Może poszczycić się najdłuższym sezonem narciarskim w Norwegii, trwającym od połowy października do końca kwietnia. Gdyby pogoda nie obfitowała w opady śniegu to 85 % stoków może być sztucznie dośnieżonych. 10 wyciągów przewozi miłośników nart na stoki - począwszy od trudnych, olimpijskich tras zjazdowych po tereny dla początkujących i dzieci.

Zobacz także: Najlepsze stoki w Czechach?

Park do akrobacji narciarskich z torem przeszkód zapewnia teren do wielogodzinnych szaleństw miłośnikom snowboardu, narciarstwa alpejskiego czy twin-tip skis oraz freeridingu. Wykupiony tu karnet obowiązuje w całej okolicy Lillehamer. Kurort posiada też jedyną w kraju trasę do skicrossu o długości 650 m, wraz z bramką startową dla czterech osób. Trasy biegowe liczą 130 km, ale łączą się z tymi w Skei i Gålå, tworząc w sumie 600 kilometrów tras.

Redakcja poleca

REKLAMA