Jakie BUTY DO BIEGANIA kupić? Najważniejsze wskazówki i propozycje

Dobre buty do biegania to podstawowy sprzęt każdego biegacza. Zastanawiasz się, jaki model warto kupić? Przedstawiamy listę rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę!
Karolina Kalinowska / 19.06.2018 10:17

Odpowiednie buty do biegania to najważniejszy sprzęt treningowy każdego biegacza. Specjalistyczne obuwie jest w stanie zagwarantować wygodę, większą efektywność treningu i ograniczyć liczbę kontuzji. Dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać buty, które zagwarantują ci maksymalny komfort w trakcie treningu.

W tym tekście znajdziesz wszystkie informacje na temat butów do biegania. Podpowiadamy, gdzie kupić najlepsze modele i na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o ich zakupie.

Spis treści:

 1. Dlaczego potrzebujesz dobrych butów do biegania?
 2. Jakie buty wybrać?
 3. O czym pamiętać w czasie zakupów?
 4. O czym pamiętać po zakupie?
 5. Kiedy buty trzeba wymienić na nowe?
 6. Jak zabezpieczyć buty przed potem?

Dlaczego potrzebujesz dobrych butów do biegania?

Potrzebujesz butów zaprojektowanych specjalnie do biegania, ponieważ biegacze uderzają o podłoże z siłą ponad 3 razy większą niż ich masa ciała. Podłoże jest zwykle twarde i nieelastyczne, a buty do biegania są wykonane tak, by łagodzić te wstrząsy.

Wysokiej jakości buty do biegania mają wiele warstw amortyzujących w podeszwie, lekko unoszą piętę, są elastyczne w śródstopiu i ograniczają ruch stóp na boki. Dobre buty można kupić za 200–400 zł, identycznie wyglądające podróbki za mniej niż 200 zł. Ale to nie jest żadna okazja, bo mają gorsze właściwości i są mniej trwałe.

Jakie buty do biegania wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu butów do biegania wbrew pozorom nie jest prosty. W sklepie sportowym z pewnością staniesz przed ogromnym regałem i zaczniesz się zastanawiać, co wybrać. Które spośród setek modeli i kategorii są najodpowiedniejsze?

Przy wyborze butów do biegania trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, zawsze kupuj je w sklepach przeznaczonych dla biegaczy. Tam radą służą fachowcy, którzy najczęściej są zapalonymi biegaczami potrafiącymi doradzić w kwestii doboru butów do biegania.

Dobry sprzedawca powinien wypytać dokładnie o to, jak biegacie, ile czasu, po jakim podłożu i jak często. Bardzo duże znaczenie ma również waga ciała, przebyte kontuzje i budowa stopy.

Przed zakupem obuwia do biegania, należy określić wiele parametrów, ale zdecydowanie najważniejszym jest amortyzacja, która jest szczególnie istotna w przypadku osób z nadwagą, a to przecież częsty powód rozpoczęcia przygody z aktywnością fizyczną. To także kwestia ważna dla osób lądujących na pięcie, ponieważ taki sposób biegania jest uboższy o naturalną amortyzację wytwarzaną przez stopę.

Przed rozpoczęciem treningów, warto dobrać odpowiednie obuwie do swojej stopy. Jeśli jesteś posiadaczką stopy supinującej, to Twoja kostka przechyla się na zewnątrz podczas biegu. Odwrotnie jest w przypadku stopy pronującej, która kieruje się do wewnątrz. Z kolei stopa neutralna łączy wspomniane cechy w poszczególnych fazach ruchu, a dedykowane jej buty zaliczają się do grupy dla supinatorek.

Jak sprawdzić do której kategorii się zaliczasz? Najprościej odbić swoje stopy na kartce papieru, jednak nie daje to w pełni precyzyjnego wyniku. Można również dokładnie przyjrzeć się starym butom. Podeszwy zużyte przez supinatorkę będą bardziej starte na zewnętrznych krawędziach, pronatorkę na wewnętrznej części, a osoby z neutralnymi stopami na zewnętrznej części pięty i środku przedniego fragmentu obuwia.
- Patryk Muzyk, ambasador Saucony Polska, maratończyk.

Bieganie to same korzyści! Przekonaj się, co daje i jak zacząć uprawiać ten sport!

O tym pamiętaj podczas zakupów!

Jeżeli już masz pewność, że jesteś w rękach specjalisty, to zdaj się na jego doświadczenie i słuchaj jego rad. Nie zapominaj jednak, że w czasie wyboru butów wspólnie powinniście zwrócić uwagę na twój indywidualny styl biegu.

Nie bądź zaskoczona, gdy sprzedawca poprosi cię, żebyś się przebiegła po sklepie - wtedy rozpozna twój styl biegania i łatwiej będzie mu dobrać najlepsze buty. Jeżeli możesz, zabierz ze sobą stare buty. Wtedy ekspert bez problemu wyczyta z nich, jak biegasz.

Kolejny punkt zakupu idealnych butów do biegania to przymierzanie. Najprawdopodobniej przymierzysz kilka par, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Gdy już założysz na nogi nowe buty, przebiegnij się w nich po sklepie. Do sklepu najlepiej zaś wybrać się po południu lub po treningu, gdy nogi są nieco spuchnięte.

Najlepiej trzymaj się znanych producentów. Czasopisma o bieganiu oceniają firmy godne zaufania (tu w porządku alfabetycznym) w corocznych rankingach obuwia. Najważniejsze marki to: adidas, Asics, Brooks, Diadora, Fila, Mizuno, New Balance, Nike, Puma, Reebok, Salomon i Saucony.

Po zakupie butów do biegania...

Masz już piękne nowe buty do biegania i jedyne, o czym marzysz, to iść w nich biegać? Nie tak szybko! Nawet najlepszą parę trzeba najpierw rozchodzić. W nowej parze butów stopa uderza o podłoże inaczej niż w starych. Z tego powodu, zanim przyzwyczaisz się do zmiany, mogą boleć cię stopy i nogi. Dlatego na początku nową parę wkładaj tylko na krótkie dystanse.

Jak szybko zużywa się obuwia do biegania?

Buty do biegania zwykle niszczą się na dwa sposoby - podeszwa się ściera, a materiały amortyzujące tracą elastyczność. Można naprawić zewnętrzną warstwę, ale but nie będzie już dobrze służyć, jeśli zmienił się oryginalny kształt i grubość podeszwy. Większość butów do biegania trzeba wyrzucić po 800–1600 kilometrach biegu.

Jak zabezpieczyć buty przed potem?

Podczas biegu twoje stopy zaczynają się pocić. Jeżeli nie podejmiesz środków zaradczych, buty będą coraz bardziej przechodzić wilgocią, co spowoduje szybki wzrost bakterii i narastający, nieprzyjemny zapach. Poza kwestią estetyczną dbanie o czystość butów pozwala wydłużyć ich „życie” i poprawia komfort biegania. Przestrzegaj tych kilku zasad:

 1. Używaj skarpet, które wchłaniają pot (np. bawełnianych) lub specjalnych skarpet biegowych z tworzywa sztucznego, które odparują pot same go nie wchłaniając (rozwiązanie lepsze choć droższe). Oba rozwiązania utrzymają wilgoć z dala od buta.
 2. Buty trzymaj w suchym, niezbyt ciepłym miejscu – to powstrzyma bakterie przed rozmnażaniem.
 3. Jeśli buty posiadają wkładki – wyjmuj je po treningu.
 4. Do trenowania najlepiej używaj dwóch par obuwia na zmianę – da to czas na całkowite wyschnięcie i przewietrzenie buta po treningu.
 5. Dla całkowitej pewności wykorzystaj pochłaniacze wilgoci. Włożone do butów między treningami zagwarantują, że w butach nie będzie śladu wilgoci.

Jeżeli szukasz dobrych butów do biegania, zajrzyj do naszej galerii!

Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Mamy dla ciebie aż 40 utworów!