Bieganie zimą jest trochę inne, niż bieganie latem. Do biegania zimą potrzebujesz przede wszystkim odpowiedniego stroju. Podpowiadamy, jak przygotować się do zimowego joggingu.
Spis treści:
- Bieganie zimą - odpowiedni strój
- Bezpieczeństwo zimowego biegania
- Najważniejszy aspekt zimowego biegania: odpowiednie nastawienie
Bieganie zimą - odpowiedni strój
Obuwie do biegania zimą
Buty do biegania zimą powinny być nie tylko odporne na wodę i mróz, ale także nie mogą ślizgać się na lodzie. Złamana noga to chyba największy koszmar biegaczy. Warto zatem wybrać buty pokryte wytrzymałym materiałem, np. skórą, która nie tylko chroni przed wilgocią, ale także jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości.
Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na podeszwę. Najlepiej, jeśli będzie miała specjalne rowki zwiększające przyczepność.
Skarpety do biegania zimą
Zamiast zakładać kilka par skarpet, żeby nie zmarznąć, lepiej wybrać takie, które będą nie tylko ciepłe, ale i wygodne. Dobrym rozwiązaniem będą skarpety całoroczne. Zapewnią optymalną temperaturę, amortyzację oraz transport wilgoci. Płaskie szwy przy palcach nie powodują ucisku oraz ocierania. Dobrze, gdyby były wykonane z włókien sztucznych z domieszką bawełny czy wełny. Wówczas nie będą wchłaniały potu.
Ubrania do biegania zimą
Nie ma jednej recepty na odpowiedni ubiór do biegania zimą. Temperatura zimą waha się, dlatego najlepiej ubierać się na cebulkę. Podczas biegu ciało stopniowo rozgrzewa się - lepiej jednak, gdy nieco zmarzniesz, niż przegrzejesz się. Dlatego też warto zainwestować w odzież termoaktywną, która z jednej strony dostosowuje się do temperatury, a z drugiej nie krępuje ruchów. Dobrym pomysłem jest ubranie kamizelki puchowej do biegania.
Pamiętaj też o nakryciu głowy. Tu sprawdzą się opaski na uszy, a także tak zwane buffy, które możesz wykorzystać jako opaska na głowę, szyję, albo nadgarstek.
Bezpieczeństwo zimowego biegania
Bezpieczeństwo biegania po zmroku
Jeśli nie czujesz się bezpiecznie, biegając po zmroku, nie rób tego. Twój komfort psychiczny jest ważniejszy niż trening. Jeśli wybierasz jednak zimowe bieganie po zmroku, zwiększ swoje bezpieczeństwo tymi metodami:
- zainstaluj w telefonie aplikację śledzącą twoje położenie i daj do niej dostęp komuś zaufanemu;
- zawsze informuj kogoś, w które miejsce biegniesz;
- unikaj miejsc uznawanych za niebezpieczne;
- możesz zabrać ze sobą mały gaz pieprzowy lub paralizator o dozwolonej mocy.
Widoczność na drodze przy zimowym bieganiu
Zimą dni są o wiele krótsze, więc może przytrafić ci się bieg po zmroku. Zawsze miej ze sobą odblaski! Najlepiej by była to odblaskowa kamizelka, ale weź ze sobą, chociaż odblaskową opaskę na nadgarstek lub kostkę.
Na szczęście ubrania do biegania są często wyposażone w odblaskowe elementy.
Maska do biegania zimą
Zimą jakość powietrza w Polsce zdecydowanie nie zachwyca. Smog występuje w wielu rejonach. Jeśli chcesz odnosić lepsze korzyści zdrowotne z biegania, zainwestuj w maskę do biegania zimą. Przyda się nie tylko na okres pandemii.
Najważniejszy aspekt zimowego biegania: odpowiednie nastawienie
Pamiętaj, że dla biegacza nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni strój. Gdy skompletujesz odpowiednie elementy garderoby, nie musisz rezygnować z joggingu.
Pamiętaj jednak, że zimą nie warto bić rekordów prędkości - śliska nawierzchnia czy zaspy, skutecznie spowalniają bieg. Wzmacniają natomiast siłę, co zaprocentuje z nawiązką - a przekonasz się o tym już wiosną.
Czytaj także:
Przeciwwskazania do morsowania. Komu mogą zaszkodzić lodowe kąpiele?
Nauka sportów zimowych z instruktorem - 5 korzyści
14 pomysłów na aktywność fizyczną w zimie: na dworze i w pomieszczeniach