Prezerwatywa, czyli różnorodność doznań w gumce

Co sądzisz o prezerwatywach z wypustkami?/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Prezerwatywa to taka zmyślna rzecz, która chroni kobietę przed zapłodnieniem. I choć ten przedmiot antykoncepcyjny jest tak łatwo dostępny, u niektórych budzi niechęć. Lateksowa guma sprawia, że doznania seksualne są odmienne od tych, odczuwanych bez tego „ubranka”. Czy „inne” musi oznaczać gorsze? Jakie rodzaje prezerwatyw wyróżniamy i jakie doznania mogą nam zapewnić?
/ 26.10.2011 12:20
Co sądzisz o prezerwatywach z wypustkami?/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Antykoncepcja w skrócie

Antykoncepcja to metody uniemożliwiające spotkanie komórki jajowej, która raz w miesiącu odrywa się od jajnika i wędruje przez jajowód, z plemnikiem. Zalety metod antykoncepcyjnych ocenia się na podstawie skuteczności, nieszkodliwości, przyswajalności i odwracalności.

I tak wyróżniamy następujące metody zapobiegania ciąży:

  • naturalne – nie odwołują się do żadnych sztucznych środków (kalendarzyk, obserwacja śluzu).
  • mechaniczno-chemiczne – uniemożliwienie penetracji poprzez barierę męską (prezerwatywy) lub kobiecą (krążki, kapturki) i chemiczne, czyli środki plemnikobójcze.
  • wkładki wewnątrzmaciczne, spiralki.
  • doustna antykoncepcja hormonalna.

Przeczytaj: Jak go przekonać do używania prezerwatyw?

Prezerwatywa – działanie

Prezerwatywy są dostępne bez recepty i są szczególnie użyteczną metodą zapobiegającą niechcianej ciąży. Ponadto odgrywają dużą rolę w zapobieganiu przenoszenia chorób płciowych (kiła, rzeżączka, HIV).

Prezerwatywę zakłada się na członek w chwili erekcji, przed stosunkiem płciowym.

Choć ta metoda antykoncepcyjna jest tak łatwo dostępna, to jej przeciwnicy uważają, że nie pozwala na pełne zbliżenie partnerów.

Prezerwatywa – moc wrażeń

W dzisiejszych czasach, prezerwatywa może dostarczać dodatkowych wrażeń seksualnych. Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnego rodzaju gumek.

Smakowe – dobre rozwiązanie dla seksu oralnego, lub gdy nie lubimy zapachu lateksu. Do wyboru mamy przeróżne smaki: bananowy, truskawkowy, pomarańczowy czy kiwi.

Kolorowe – dla tych, którzy chcą mieć kolorowe „ubranko”. Lateks może mieć przeróżne kolory i tylko od Naszego nastroju zależy, który wybierzemy. Niektóre nawet świecą w ciemności.

Nie z lateksu – jeżeli ktoś jest uczulony na lateks, może skorzystać z prezerwatyw poliuretanowych (rodzaj plastiku). Są one jednak bardziej „przepuszczalne”, czyli w mniejszym stopniu chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i są mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży.

Z wypustkami – to lateks pokryty paroma setkami, drobniutkich wypustek, które dostarczają nowych wrażeń partnerce. Mogą być pokryte żelem intymnym, który dodatkowo pobudzi zmysły.

Prążkowane – dodatkowe prążki stymulują narządy płciowe. Prezerwatywy są pokryte środkiem nawilżającym.

Z wypustkami i prążkami – dla tych, którzy pragną podwójnych wrażeń. Pokryte są środkiem nawilżającym.

Przedłużające stosunek – zawarta, wewnątrz prezerwatywy, benzokaina przedłuża czas współżycia, opóźniając wytrysk.

Nawet, jeżeli jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami tej formy antykoncepcji, warto spróbować, zanim powiemy zdecydowane nie. Być może, któraś z powyższych opcji pozytywnie Nas zaskoczy.

Przeczytaj: Prezerwatywa - antykoncepcja mechaniczna

Redakcja poleca

REKLAMA