O czym świadczą obrzęki

Nie są chorobą, ale nie należy ich lekceważyć. To sygnał, że w organizmie nie wszystko jest w porządku.

Obrzęki
fot. Dreamstime.com

Gdy zauważysz obrzęki, koniecznie sprawdź, co może być ich przyczyną. Nie pojawiają się bowiem bez powodu. Obrzęki się tworzą, gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynu. Przyczynami tego mogą być m.in.: siedzenie godzinami w jednej pozycji (np. przed telewizorem), brak snu, picie wieczorem dużej ilości alkoholu, ale także niektóre schorzenia, również przewlekłe.

Brzuch i piersi
Zwykle przyczyną dolegliwości jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W drugiej połowie cyklu powiększa się nie tylko obwód pasa, lecz także pojawiają się obrzęki piersi, nóg, twarzy i dłoni. Nie ma powodu do obaw. Aby uchronić się przed tymi typowo kobiecymi obrzękami, powinnaś dużo pić i mało solić. Pomogą też masaże całego ciała. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i masz silne obrzęki piersi, brzucha i innych części ciała, poproś lekarza o zmianę preparatu na inny. Przyczyną są hormony zawarte w pigułkach (estrogeny), gdyż zatrzymują wodę w organizmie.


Kostki
Mogą sygnalizować niewydolność krążenia. Zrób prosty test. Jeśli po uciśnięciu obrzęku w ciele pozostanie dołek, wskazuje to na kłopoty z sercem. Gdy opuchlizna zwiększa się w czasie snu, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo może to być objaw poważniejszej choroby. Specjalista zaleci dalsze badania, m.in. EKG – zwykłe i wysiłkowe, analizę krwi i inne.


Pod oczami
Zwłaszcza rano, po wstaniu, mogą być objawem złej pracy nerek. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli obrzęki (tzw. ciastowate) utrzymują się cały dzień na twarzy, stopach i dłoniach. To skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody.

Oceń 0,00 / 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz