O czym świadczą obrzęki

Nie są chorobą, ale nie należy ich lekceważyć. To sygnał, że w organizmie nie wszystko jest w porządku.

Obrzęki
fot. Dreamstime.com

Gdy zauważysz obrzęki, koniecznie sprawdź, co może być ich przyczyną. Nie pojawiają się bowiem bez powodu. Obrzęki się tworzą, gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynu. Przyczynami tego mogą być m.in.: siedzenie godzinami w jednej pozycji (np. przed telewizorem), brak snu, picie wieczorem dużej ilości alkoholu, ale także niektóre schorzenia, również przewlekłe.

Brzuch i piersi
Zwykle przyczyną dolegliwości jest zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). W drugiej połowie cyklu powiększa się nie tylko obwód pasa, lecz także pojawiają się obrzęki piersi, nóg, twarzy i dłoni. Nie ma powodu do obaw. Aby uchronić się przed tymi typowo kobiecymi obrzękami, powinnaś dużo pić i mało solić. Pomogą też masaże całego ciała. Jeśli stosujesz tabletki antykoncepcyjne i masz silne obrzęki piersi, brzucha i innych części ciała, poproś lekarza o zmianę preparatu na inny. Przyczyną są hormony zawarte w pigułkach (estrogeny), gdyż zatrzymują wodę w organizmie.


Kostki
Mogą sygnalizować niewydolność krążenia. Zrób prosty test. Jeśli po uciśnięciu obrzęku w ciele pozostanie dołek, wskazuje to na kłopoty z sercem. Gdy opuchlizna zwiększa się w czasie snu, powinnaś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, bo może to być objaw poważniejszej choroby. Specjalista zaleci dalsze badania, m.in. EKG – zwykłe i wysiłkowe, analizę krwi i inne.


Pod oczami
Zwłaszcza rano, po wstaniu, mogą być objawem złej pracy nerek. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli obrzęki (tzw. ciastowate) utrzymują się cały dzień na twarzy, stopach i dłoniach. To skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody.

Iwona Janczarek/Pani Domu
Oceń artykuł 0 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
2010.09.17 08:18
obrzeki to tez objaw odbiałczenia albo niedoboru potasu ,ktory jesty odpowiedzialny za gospodarke wodna. wielokrotnie to parfe miesiecy temu przechodzilam ze trafialam do szpitala,a teraz sa one nieduze ale obrzeki tez wystepuja... wszystko przez bulimie... dlatego wystrzegajcie sie tego dziewczyny ...
Raport specjalny
Oblicz Dni płodne

Podaj pierwszy dzień ostatniej miesiączki

Okres Rok
Miesiąc Dzień
Oblicz