POLECAMY

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Dlaczego badanie USG tarczycy jest takie ważne? Kiedy wykonać USG tarczycy? Czego można się dowiedzieć o chorobie tarczycy z badania USG?

USG tarczycy to jedno z badań diagnostycznych, pozwalających wykryć choroby tarczycy. Pozwala na określenie i ocenę rozmiaru, kształtu, struktury położenia tarczycy. Sprawdź, na czym polega USG tarczycy, kiedy warto je wykonać i jakie są zalety badania ultrasonograficznego tarczycy.

USG tarczycy - w jakim celu?

USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym tarczycy. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp sondą. Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. USG jest mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.

Tu wykorzystywane są inne metody wizualizacji. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym oraz nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. 

Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Można natomiast wykazać elementy, które sugerują złośliwy proces nowotworowy.

Polecamy: Guzek tarczycy - czy to może być rak?

Jedną z cech jest hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Oznacza to, że na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki. Około 2/3 zmian złośliwych ma taki charakter.

Bardzo ważnym wskaźnikiem jest obecność mikrozwapnień, czyli zwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75% towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia występują często w zmianach łagodnych. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na granice zmiany. Nieregularny ich zarys bywa znamieniem złośliwości. Najistotniejszym wskaźnikiem złośliwości jest obraz naciekania sąsiadujących z guzem struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. 

Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonanej pod kontrolą USG. Wstępnie wykonane badanie USG służy zatem do wytypowania zmian podejrzanych o proces złośliwy, które należy następnie zweryfikować za pomocą biopsji i oceny cytologicznej.

Zastosowanie w innych chorobach tarczycy

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia, co wiąże się z modyfikacją obrazu widocznego w USG. 

Zalety USG

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Dlatego, w przeciwieństwie do innych metod, można je bez obaw wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie to jest uzupełniające w stosunku do scyntygrafii. Niekiedy zastępuje badanie izotopowe, kiedy nie można go wykonać z powodu przeciwwskazań.

Polecamy: Biopsja cienkoigłowa tarczycy - kiedy wykonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (19)
/7 miesięcy temu
czu do usg tarczycy trzeba sie jakos przygotowac?
/rok temu
Mam 31 lat i robiłam badanie usg : Prawy płat o wymiarach: 1,6×1,2×3,9 cm. Lewy płat 1,7×1,0×2,8 cm. Cieśń o grubości: 0,2 cm. Oba płaty tarczycy o jendnorodnrj echostrukturze bez cech wzmożonego ukrwienia.
/2 lata temu
Witam, robiłam badanie tsh i nie wyszło źle ale cały czas czuje gul w gardle którego nie mogę przełknąć, mam też suchą skórę i zaparcia.czy powinnam zrobić usg?
POKAŻ KOMENTARZE (16)