POLECAMY

Kiedy zrobić USG tarczycy?

Dlaczego badanie USG tarczycy jest takie ważne? Kiedy wykonać USG tarczycy? Czego można się dowiedzieć o chorobie tarczycy z badania USG?

USG tarczycy - w jakim celu?

USG jest zwykle pierwszym badaniem obrazowym tarczycy. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp sondą. Badanie pozwala na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. USG jest mniej przydatne w ocenie wola zamostkowego, śródpiersiowego oraz odszczepów tarczycy.

Tu wykorzystywane są inne metody wizualizacji. USG wykrywa zmiany, które nie są dostępne w badaniu palpacyjnym oraz nie uwidaczniają się na obrazie scyntygraficznym. Umożliwia ocenę morfologii zmian guzowatych, a tym samym różnicowanie ich charakteru. Jeśli chodzi o zmiany torbielowate to czułość metody jest bliska 100%, czyli niemal we wszystkich przypadkach torbieli można postawić prawidłowe rozpoznanie. 

Kiedy zmiany tarczycy są złośliwe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy dana zmiana w obrazie USG jest złośliwa. Można natomiast wykazać elementy, które sugerują złośliwy proces nowotworowy.

Polecamy: Guzek tarczycy - czy to może być rak?

Jedną z cech jest hipoechogeniczność zmiany w stosunku do otaczającego miąższu tarczycy. Oznacza to, że na monitorze jest ona ciemniejsza niż otaczające tkanki. Około 2/3 zmian złośliwych ma taki charakter. 

Bardzo ważnym wskaźnikiem jest obecność mikrozwapnień, czyli zwapnień o średnicy mniejszej niż 2 mm. W 75% towarzyszą one rakom brodawkowatym i rdzeniastym. Większe zwapnienia występują często w zmianach łagodnych. 

Szczególną uwagę należy zwrócić na granice zmiany. Nieregularny ich zarys bywa znamieniem złośliwości. Najistotniejszym wskaźnikiem złośliwości jest obraz naciekania sąsiadujących z guzem struktur oraz uwidocznienie przerzutów w węzłach chłonnych. 

Ostateczne rozpoznanie można postawić na podstawie wyniku biopsji celowanej wykonanej pod kontrolą USG. Wstępnie wykonane badanie USG służy zatem do wytypowania zmian podejrzanych o proces złośliwy, które należy następnie zweryfikować za pomocą biopsji i oceny cytologicznej.

Zastosowanie w innych chorobach tarczycy

Badanie ultrasonograficzne jest bardzo przydatne w zapaleniach tarczycy. Dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń. Częsta kontrola pozwala monitorować postęp choroby i skuteczność wdrożonego leczenia, co wiąże się z modyfikacją obrazu widocznego w USG. 

Zalety USG

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Praktycznie nie istnieją żadne przeciwwskazania do badania. Fale ultradźwiękowe są całkowicie bezpieczne dla organizmu. Dlatego, w przeciwieństwie do innych metod, można je bez obaw wykonywać u kobiet w ciąży i dzieci. Badanie to jest uzupełniające w stosunku do scyntygrafii. Niekiedy zastępuje badanie izotopowe, kiedy nie można go wykonać z powodu przeciwwskazań.

Polecamy: Biopsja cienkoigłowa tarczycy - kiedy wykonać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/7 miesięcy temu
Mam 31 lat i robiłam badanie usg : Prawy płat o wymiarach: 1,6×1,2×3,9 cm. Lewy płat 1,7×1,0×2,8 cm. Cieśń o grubości: 0,2 cm. Oba płaty tarczycy o jendnorodnrj echostrukturze bez cech wzmożonego ukrwienia.
/rok temu
Witam mam do Państwa pytanie dwa lata temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy i guzka lito-płynowego o srednicy 1 cm robilam biopsje tego guzka i wyszlo w nim ze zmiana jest lagodna (koloidowa) po dwoch latach, koło tego guzka doszły jeszcze dwie zmiany hipo 4 i 7 mm miąższ tarczycy niejednorodny a tym większym guzku doszły mikrozwapnienia za tydzień mam biopsję tego większego guzka opis samego guzki brzmi zmiana izoechogeniczna lito-płynowa z mikrozwapnieniami, zamieszczono jeszcze info o wezłach 7mm prawdopodobnie odczynowe. Czy jest duże prawdopodobieństwo ze zmiana okaże się nowotworowa. Czy te mikrozwapnienia mogły powstać przy poprzedniej biopsji?
/2 lata temu
Artykuł ciekawy, w prosty sposób wyjaśnia idee badania. Istotne jest to, że ok. 50% osób z chorą tarczycą nie ma świadomości, że jest chora. Z tego powodu postanowiliśmy zorganizować akcję wczesnego wykrywania chorób tarczycy w Gdańsku w Diagnosonie. Będzie można bezpłatnie wykonać USG tarczycy. Data akcji 25-26.05.2015, informacja i dane do rejestracji na stronie: http://www.diagnoson.pl/index.php/usg-tarczycy/
POKAŻ KOMENTARZE (15)