Jakie choroby predysponują do krwawień?

Jakie choroby predysponują do krwawień?
Krwawienia, niezależnie od miejsca wystąpienia, mogą być objawami poważnych chorób. W przypadku jakich krwawień skontaktować się z lekarzem?
/ 19.10.2010 14:08
Jakie choroby predysponują do krwawień?

Celem procesu krzepnięcia krwi jest powstanie skrzepu w miejscu uszkodzenia naczynia. Mechanizm polega na wytworzeniu czopa płytkowego tuż po przerwaniu ciągłości ściany naczynia, a nastepnie, w wyniku oddziaływania czynników krzepnięcia, na formowaniu się skrzepu – tworu, który ostatecznie tamuje krwawienie. Choroby predysponujące do krwawień to tzw. skazy krwotoczne, które możemy podzielić na trzy grupy: skazy naczyniowe, skazy płytkowe, zaburzenia czynników krzepnięcia.

Zobacz też: Po czym poznać krwotok?

Skazy naczyniowe

Do tej grupy należą choroby, w których łatwość wystąpienia krwawienia wynika z osłabienia ściany naczynia. Może to być efekt nieprawidłowej jego budowy, jak to ma miejsce np. w tętniakach, chorobach tkanki łącznej (chorobie Rendu-Webera-Oslera lub chorobie Ehlersa-Danalosa) lub może być powikłaniem przyjmowania glikokortykosteroidów (sterydów), które powodują degradacje białek, wchodzących w skład ściany naczynia.

Skazy płytkowe

Choroby należące do tej grupy polegają na zaburzeniach tworzenia się tzw. czopa płytkowego, który wstępnie hamuje krwawienie. Zaburzenia te zależą od zmian w ilości płytek (np. małopłytkowość), braku płytek (tromocytopenia), zaburzenia funkcji płytek (np. trombocytopatie – płytki są, ale nie mogą one utworzyć czopa). Mogą być również efektem przedawkowania leków o działaniu przeciwpłytkowym (antyagregacyjnym) np. aspiryny.

Zobacz też: Krwawienie z nosa- objaw raka?

Zaburzenia czynników krzepnięcia

Ostatnią grupą są tzw. koagulopatie, czyli zaburzenia czynników krzepnięcia, które prawidłowo odpowiadają za utworzenie skrzepu. Zalicza się do nich choroby wrodzone takie jak: hemofilia A, hemofila B, choroba von Willebranda (gdzie dochodzi również do upośledzenia funkcji płytek) oraz choroby nabyte wynikające z braku witaminy K, która jest niezbędna do produkcji czynników krzepnięcia, lub choroby wątroby, która jest miejscem syntezy tych czynników.

Choroby nowotworowe

Skazy krwotoczne, a dokładniej płytkowe mogą być również pierwszym przejawem chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, np. białaczki!
Pewne typy nowotworów charakteryzuje również skłonność do krwawień z określonych miejsc, co nierzadko przyczynia się do ich rozpoznania (przypadki te można zaliczyć do skaz naczyniowych).

W momencie wystąpienia jakichkolwiek krwawień należy zgłosić się do swojego lekarza, ponieważ konieczne jest rozpoczęcie pełnego postępowania diagnostycznego, które ma na celu określenie przyczyny krwawienia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA