Pijesz rumianek w ciąży? Skutki mogą być bardzo groźne

rumianek w ciąży fot. Adobe Stock, Syda Productions
Rumianek jest jednym z najczęściej spożywanych ziół – również w czasie ciąży. Ma wiele leczniczych zastosowań i jest używany w przypadku bezsenności, stanów zapalnych, nudności i problemów trawiennych. W świetle najnowszych badań picie rumianku w ciąży w nadmiarze może szkodzić. Konsekwencjami spożywania rumianku w ciąży mogą być nawet przedwczesny poród lub poronienie.
/ 08.09.2022 11:30
rumianek w ciąży fot. Adobe Stock, Syda Productions

Spis treści:

  1. Rumianek – właściwości lecznicze
  2. Rumianek w ciąży – czy można pić? 
  3. Rumianek w ciąży – na co pomaga?
  4. Ile razy dziennie można pić rumianek w ciąży?

Rumianek – właściwości lecznicze

Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla) to bardzo popularna i powszechnie występująca roślina o działaniu leczniczym. Właściwości rumianku to przede wszystkim działanie:

  • przeciwzapalne,
  • przeciwskurczowe,
  • łagodnie uspokajające,
  • przeciwalergiczne. 

Rumianek można stosować zarówno zewnętrznie (np. na stany zapalne skóry, gardła), jak i wewnętrznie (przy problemach żołądkowych, na bezsenność i zdenerwowanie).

Stosując rumianek, należy pamiętać, że chociaż zioła często mają opinię łagodnych i całkowicie bezpiecznych, naturalnych środków, to w rzeczywistości mogą działać jak leki, a niekiedy nawet silniej. I chociaż faktycznie wywołują na ogół mniej działań niepożądanych, to powinny być stosowane ostrożnie i z umiarem. Szczególnie w takich stanach jak ciąża.

Rumianek w ciąży – czy można pić? 

Rumianek jest jednym z powszechnie stosowanych ziół w czasie ciąży. Sporadyczne przyjmowanie rumianku w niewielkich ilościach nie powinno szkodzić i można pić rumianek doraźnie. Nie wolno jednak pić rumianku w ciąży w dużych ilościach lub regularnie, lepiej też unikać go w III trymestrze. Istnieją badania, które wskazują na związek stosowania rumianku w ciąży z przedwczesnym porodem, poronieniem oraz zwężeniem przewodu tętniczego płodu. 

W jednym z badań, w którym oceniano wpływ ziół na ryzyko związane z ciążą i noworodkiem, stwierdzono, że regularne spożywanie rumianku w III trymestrze było związane z wyższym ryzykiem porodu przedwczesnego i niższą masą urodzeniową dziecka. W świetle tych badań picie rumianku w ciąży uznano za niebezpieczne z niekorzystnymi wynikami okołoporodowymi. 

Należy też pamiętać, że rumianek może uczulać. Objawami mogą być nudności, wysypka, biegunka lub cięższe dolegliwości. Rumianek może też wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, zwłaszcza rozrzedzającymi krew. Nasila też działanie leków uspokajających.

Rumianek w ciąży - na co pomaga?

Na szczęście rumianek można stosować w różnych formach, niekoniecznie trzeba go pić. Rumianek może zastąpić wiele kosmetyków, które w czasie ciąży mogłyby zagrozić rozwijającemu się płodowi. Właściwości rumianku docenisz także w przypadku ciążowych dolegliwości. Jeśli przyjmujesz go doustnie, to najlepiej tylko doraźnie i sporadycznie. 

  • Rumianek w ciąży może zmniejszyć poranne mdłości, a także złagodzi wzdęcia. Jednak na te objawy bardziej polecany jest w tym okresie imbir (imbir w ciąży). 
  • Picie rumianku działa uspokajająco i może zmniejszyć problemy ze snem.
  • Rumianek stosowany doustnie działa przeciwskurczowo i pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz zmniejsza stany zapalne.
  • Można wykonać masaż skroni olejkiem rumiankowym w przypadku bólu głowy lub problemów ze snem.
  • Działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego może być stosowany do przemywania skóry z trądzikiem.
  • Łagodzi ból gardła przy infekcjach, np. przy anginie - gardło należy płukać kilka razy dziennie.
  • Krem z rumianku łagodzi tkliwość sutków spowodowaną zmianami hormonalnymi.

Jak często można pić rumianek w ciąży?

Niestety nie ma ustalonej bezpiecznej dawki rumianku dla kobiety ciężarnej. Jest zbyt mało danych, żeby określić dopuszczalną ilość, która nie wywoła skutków ubocznych. Wyniki badań wciąż nie rozstrzygają tej kwestii, a naukowcy jedynie wskazują, że nie należy pić rumianku w dużych ilościach lub regularnie. Niektórzy medycy w ogóle zalecają unikanie picia rumianku w czasie ciąży. Możesz rozważyć stosowanie niewielkich ilości tej rośliny doraźnie, gdy masz np. problemy ze snem, nudnościami lub wzdęciami. 

Źródła:
Y. Muñoz Balbontín i inni,  Herbal Medicinal Product Use During Pregnancy and the Postnatal Period: A Systematic Review, doi: 10.1097/AOG.0000000000003217,
F. Gholami i inni, Onset of Labor in Post-Term Pregnancy by Chamomile,  doi: 10.5812/ircmj.19871,
B. Terzioglu Bebitoglu, Frequently Used Herbal Teas During Pregnancy - Short Update, doi: 10.5222/MMJ.2020.69851.

Czytaj także:
Zioła bezpieczne i niewskazane w ciąży. Rumianek, mięta, bazylia, lubczyk i inne zioła w czasie ciąży
Katar w ciąży - jak go leczyć bezpiecznie i skutecznie?
Paracetamol w ciąży – bezpieczna dawka i możliwy wpływ na płód
Ból głowy w ciąży - które leki można brać + domowe sposoby na ból

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA