Ból głowy w ciąży fot. Adobe Stock

Ból głowy w ciąży - które leki można brać + domowe sposoby na ból

Ból głowy w ciąży jest częstą dolegliwością i może być spowodowany migreną, nadciśnieniem tętniczym, zakrzepicą czy zbyt małą ilością przyjmowanych płynów. Możesz brać leki na ból głowy w ciąży - paracetamol.
Edyta Liebert / 21.01.2020 08:51
Ból głowy w ciąży fot. Adobe Stock

Ból głowy w ciąży może przybierać różne postaci: najbardziej uprzykrzający życie jest migrenowy ból głowy, ale nie wolno lekceważyć zawrotów głowy - każdą dolegliwość zgłaszaj lekarzowi. 

Ból głowy w ciąży - czy to normalne? Przyczyny

Ciąża jest związana z szeregiem dolegliwości - ból głowy jest częstą przypadłością kobiet w ciąży. Skąd się bierze? Za ból głowy w ciąży w większości przypadków odpowiada migrena lub napięciowy ból głowy (stres, brak snu).

Ciąża jest bardzo specyficznym stanem, ponieważ dolegliwości mogą się nasilać, nie zmieniać natężenia lub... zaniknąć. Wśród przyczyn bólu głowy w ciąży u kobiet wyróżnia się m.in.

 • nadciśnienie tętnicze,
 • niskie ciśnienie w ciąży,
 • malformacje naczyniowe (zniekształcenia naczyń, które mogą się powiększać bądź pojawiać w czasie ciąży),
 • zakrzepica naczyń żylnych mózgu,
 • udar mózgu,
 • reakcja na odstawienie używek (papierosy, mocna kawa),
 • anemia (niedokrwistość),
 • brak odpowiedniego nawodnienia organizmu,
 • zmiany hormonalne. 

W I trymestrze ciąży dochodzi do poszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększonej objętości krwi, dlatego kiedy organizm już się oswoi z nowym zadaniem, ból głowy w ciąży z reguły znika w kolejnych miesiącach.

Ból głowy czy już migrena

Migrenowy ból głowy w ciąży w teorii powinien doskwierać ciężarnej rzadziej, niż przed ciążą. Jest to charakterystyczny rodzaj bólu: pulsujący, punktowy, jednostronny - często towarzyszą mu nudności czy brak apetytu.

Migrena w ciąży może wykluczyć przyszłą mamę z codziennej aktywności. W silniejszych bólach konieczne jest przyjęcie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w II i III trymestrze ciąży) lub propranolol. 

Zawroty głowy w ciąży

Jeśli bólowi głowy towarzyszą utraty równowagi, jesteś bliska omdleniu, tracisz czucie w kończynach i po prostu robi ci się słabo - nie lekceważ problemu. Zawroty głowy są szczególnie częstym zjawiskiem w I trymestrze ciąży.

Jeśli w ciąży masz niskie ciśnienie, powinnaś ze zdwojoną atencją zwracać uwagę na swoje samopoczucie. Zawroty głowy w ciąży są związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego, często doświadcza się ich podczas nagłych zmian pozycji ciała.

Gdy kręci ci się w głowie, możesz upaść, przewrócić się - a to jest niebezpieczne nie tylko w przypadku ciąży. Pamiętaj o spokojnych ruchach, powolnym wstawaniu, płynnym siadaniu i kładzeniu się na bok czy plecy. Jeśli obserwujesz, że zawroty głowy w ciąży występują częściej, gdy np. wstajesz z konkretnej pozycji, to unikaj jej.

Pamiętaj, by wspomnieć swojemu lekarzowi prowadzącemu o tej dolegliwości.  

Ból głowy w ciąży - leki i domowe sposoby

Kobiety często zastanawiają się, czy ból głowy w ciąży stanowi wystarczający powód, by brać leki przeciwbólowe i które z nich można przyjmować. W ciąży możesz bezpiecznie przyjmować (po konsultacji z lekarzem) paracetamol, jednakże jak każdy farmaceutyk, pozostawia on po sobie ślad. Koniecznie przeczytaj, jakie dawki paracetamolu w ciąży nie zagrażają twojemu dziecku. 

Nie stosuj kwasu acetylosalicylowego ani ibuprofenu. Jeśli ból głowy w ciąży nie jest dotkliwy i nie utrudnia funkcjonowania, zastanów się, czy jego przyczyną nie jest np. picie zbyt małej ilości wody, bezsenność w ciąży czy uboga w witaminy i składniki mineralne dieta. Leki przeciwbólowe działają na skutek, nie na przyczynę.

Walka z bólem głowy w ciąży może odbywać się z użyciem domowych sposobów: 

 • picie małymi łykami niegazowaną wodę, ale ok. 3 litrów dziennie, 
 • spacery,
 • moczenie stóp w zimnej wodzie (latem),
 • zimne odkłady na czoło i skronie,
 • napary ziołowe, np. melisa lub pokrzywa,
 • ciepła kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego,
 • masaż karku i ramion i przebywanie w przyciemnionym pokoju.

Więcej o dolegliwościach ciążowych: Sposoby na 7 najczęstszych problemów w ciążyPoradź sobie z opuchniętymi stopami - 6 trikówHormony ciążowe - wiesz, jak wiele zmieniają w twoim organizmie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)