Cholesterol LDL w surowicy krwi (we krwi)

Cholesterol LDL w surowicy krwi (we krwi) fot. Fotolia
Które składniki podnoszą poziom złego cholesterolu LDLi i czy to naprawdę wszystko wina diety? Sprawdź!
Diana Ożarowska-Sady / 04.10.2017 04:30
Cholesterol LDL w surowicy krwi (we krwi) fot. Fotolia
LDL i HDL – to tzw. lipoproteiny. Można je porównać do... taksówek. LDL zawozi cholesterol do wszystkich komórek naszego organizmu. HDL zabiera zaś ich nadmiar i dostarcza do wątroby. Z tego powodu przyjęło się mówić o LDL jako o złym cholesterolu, a o HDL – jako o tym dobrym. 
 
 
Uwaga, ponieważ HDL i LDL pełnią odmienne role, nie ma sensu ich sumować. Warto za to zapamietać, że o ile z wysokiego poziomu HDL należy się cieszyć, o tyle LDL trzeba trzymać w ryzach. Nadmierna jego ilość sprawia bowiem, że we krwi krąży cholesterol, z którym organizm nie ma co zrobić. W efekcie cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, wbudowuje się w ich ścianki i pozostaje w nich tworząc z czasem blaszki miażdżycowe. 
Te zaś nie tylko mogą usztywniać ścianki tętnic i zawężać ich średnicę (czego efektem jest np. wzrost ciśnienia krwi), ale też potrafią pękać czy się odrywać, prowokując powstawanie skrzepów. Powikłaniem tego bywa zatkanie któregoś z naczyń, a w efekcie np. zawał serca, zator płucny czy udar mózgu.
To oczywiście czarny scenariusz. Chcąc się przed nim uchronić warto zatem pilnować, by stężenie złego cholesterolu w osoczu krwi nie przekraczało 115 mg/dl.

Dieta pod lupą

Ok. 80 procent cholesterolu, który mamy we krwi wytwarza nasz organizm. Tylko ok. 20 procent pochodzi z tego, co jemy. Oczywiście owe 20 procent może decydować o tym, czy nadal trzymamy normę, czy też już ją przekraczamy i najwyższa pora zmienić żywieniowe nawyki.
Przechodząc na redukującą cholesterol dietę warto jednak pamiętać, że w jedzeniu nie występuje coś takiego jak zły lub dobry cholesterol. Cholesterol sam w sobie to po prostu rodzaj tłuszczu. Problemem może być co najwyżej jego nadmiar. A także fakt, że wśród składników naszej diety mogą znajdować się i takie, które wpływają na podniesienie lipoprotein LDL. W efekcie przyczyniają się więc do tego, że cholesterol niejako zostaje uwięziony w krwiobiegu.
 
 

LDL szczególnie podnoszą:

  • nasycone kwasy tłuszczowe  ich źródłem jest głownie czerwone mięso oraz tłuszcz zwierzęcy (masło, smalec, śmietana)
  • kwasy tłuszczowe "trans" (czy też po prostu tłuszcze "trans")  -  występują w produktach zawierających wysoko przetworzone, utwardzone tłuszcze, np. w twardych margarynach, wielu gotowych ciastkach, chipsach itp.
Wniosek?
Warto wykluczyć lub chociaż mocno ograniczyć takie "frykasy", za to częściej sięgać po jedzenie regulujące poziom cholesterolu i podnoszące stężenie frakcji HDL .

 Tu znajdziesz więcej informacji o badaniach

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA