W jaki sposób wykryć cukrzycę ciążową i zapobiegać jej skutkom?

Kobieta w  ciąży
Wiele z nas nagle dowiaduje się u lekarza, że ma cukrzyce ciążową. Nie wpadajmy jednak w panikę. Możemy wiele zrobić, by dzidziuś urodził się zdrowy.
/ 05.08.2010 08:52
Kobieta w  ciąży

Cukrzyca ciążowa różni się od zwykłej, dotyczy wyłącznie przyszłych mam i zanika po porodzie. Występuje u kilku procent kobiet w ciąży. Odkryć ją możemy poprzez badanie obecności cukru w moczu, lekarz powinien co miesiąc zlecać takie badanie. Głównymi symptomami cukrzycy jest częste i obfite oddawanie moczu oraz większe zmęczenie.

Można ją wykryć również na podstawie badań krwi badając oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeżeli wynik będzie wysoki lekarz powinien zlecić wykonanie tzw. testu obciążenia glukozą.

Jak przebiega i na czym polega badanie tzw. testu obciążenia glukozą ?

Na badanie trzeba przyjść na czczo, podczas niego zostaje pobierana krew. Następnie pielęgniarka podaje do wypicia roztwór z glukozy. Uwaga ! Jest bardzo słodki, zalecam wciśnięcie do niego jednej cytryny. Godzinę po wypiciu roztworu pacjentka ma ponownie pobieraną krew. Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Od tej pory ciężarna jest przez całą ciążę pod baczną obserwacją ginekologa i diabetologa.

Polecamy:  Dolegliwości okresu ciąży

Test obciążenia glukozą niezależnie od wyniku zwykłego badania krwi i moczu robi się również u wszystkich kobiet między 24 a 28 tygodniem ciąży. W 32 tygodniu ciąży lekarz może zalecić jego powtórzenie.

Polecamy:  Czy poradzę sobie z karmieniem piersią

Jak walczyć z cukrzycą ciążową?

Przyjmowanie leków zazwyczaj nie jest konieczne, wystarczy jedynie dieta. Ułoży ci ją opiekujący się Tobą diabetolog, jednak podstawowe zasady każda z nas powinna znać:

  • Jedz często małe porcje, 6-8 posiłków w ciągu dnia
  • ogranicz cukier i węglowodany proste (znajdujące się w mące i jasnym pieczywie), powodują one wzrost glukozy we krwi.
  • unikaj słodzonych napojów, pij dużo wody mineralnej
  • jedz dużo ryb, nabiału i warzyw
  • parę razy dziennie mierz poziom cukru we krwi
  • jeśli dieta nie pomaga tzn. poziom cukru nie spada, lekarz może zalecić podawanie insuliny.

Na skutek nieleczonej cukrzycy możesz urodzić bardzo duże dziecko, które może mieć później problemy z oddychaniem

Zobacz także: FAS - Konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA