Alkoholizm/fot. Fotolia

FAS - Konsekwencje picia alkoholu przez kobiety w ciąży

Jeszcze do niedawna kobiety nie zdawały sobie sprawy, że picie alkoholu w ciąży może być szkodliwe dla płodu. Mało tego - panowało przekonanie, że od czasu do czasu kieliszek wina jest wręcz wskazany, zwłaszcza przy występującej u ciężarnych anemii. Dzięki badaniom licznych naukowców dzisiaj już wiemy, że spożywanie nawet najmniejszej ilości alkoholu przez kobiety w ciąży jest zabronione!
/ 28.06.2019 15:01
Alkoholizm/fot. Fotolia

Wypity przez ciebie alkohol etylowy krąży w twoim krwioobiegu, następnie z łatwością przenika przez łożysko. Niedojrzała wątroba twojego nienarodzonego dziecka, nie potrafi  przetworzyć wypitego przez ciebie alkoholu. Dlatego też osiąga on dużo większe stężenie we krwi twojego maleństwa niż  w twoim organizmie.

 Pamiętaj, że nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą możesz wypić podczas trwania ciąży.

Jeśli planujecie z partnerem potomstwo, najlepiej powstrzymajcie się od  picia alkoholu na trzy miesiące przed poczęciem! Spożywanie alkoholu przez mężczyznę wpływa na jakość materiału genetycznego przekazywanego potomstwu. Plemniki twojego partnera dojrzewają średnio powyżej dwóch miesięcy, natomiast  twoje jajeczko dojrzewa na powierzchni jajnika i jest narażone na działanie alkoholu jeszcze przed zapłodnieniem.

Niebezpieczeństwa wynikające ze spożywania alkoholu w różnych okresach ciąży

• Alkohol spożywany w pierwszym trymestrze ciąży może przyczynić się do:

- poważnych uszkodzeń mózgu;

- zaburzeń prawidłowego rozwoju komórek;

- uszkodzeń ważnych organów, takich jak: wątroba, nerki, serce;

- deformacji twarzy;

- poronień.

Alkohol spożywany w drugim trymestrze ciąży może spowodować:

- poronienie zagrażające twojemu zdrowiu  i życiu;

- uszkodzenie komórek mięśni, skóry, zębów, gruczołów i kości dziecka;

- uszkodzenie mózgu dziecka.

• Alkohol spożywany w trzecim trymestrze ciąży może spowodować:

- zaburzenia w rozwoju mózgu i płuc;

- opóźnienie przyrostu wagi płodu;

- przedwczesny poród.

Najczęstszą konsekwencją  picia alkoholu przez przyszłą matkę jest  Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS). 

Co to jest FAS?

Termin ten po raz pierwszy został użyty przez  badaczy amerykańskich D.Smitha i K.L.Jonesa w 1973 roku. Był określeniem tych wszystkich dzieci, które urodziły się z wadami wrodzonymi w wyniku picia przez ich matki alkoholu w czasie ciąży. Diagnoza stawiana jest, jeżeli wiemy, że kobieta spożywała alkohol w ciąży, a dziecko, które przyszło na świat, ma przynajmniej trzy dysmorfie (zniekształcenia) twarzy - tak zwane pierwszorzędnie objawy dla FAS.

Polecamy: Co może zaszkodzić dziecku podczas ciąży?

Objawy fizyczne

Opóźnienie wzrostu:

- niska waga urodzeniowa;

- niski wzrost i waga w porównaniu z rówieśnikami;

- mała głowa w stosunku do wieku;

- opóźniony rozwój.

Zniekształcenie twarzy:

- krótkie szpary powiekowe;

- opadające powieki;

- szeroko rozstawione oczy;

- krótkowzroczność;

- zez;

- krótki, zadarty nos;

- szeroka nasada nosowa;

- cienka górna warga;

- brak „rynienki”- wygładzona skóra między nosem, a górną wargą;

- płaska środkowa część twarzy;

- słabo rozwinięta żuchwa.

Inne, charakterystyczne zniekształcenia:

- duże lub zniekształcone uszy;

- niedorozwój płytki paznokci u rąk i nóg;

- krótka szyja;

- słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa;

- deformacja kości i stawów;

- problemy ze słuchem.

Picie alkoholu przez karmiącą matkę nie spowoduje wystąpienia FAS. Alkoholowy Zespół Płodowy  powstaje tylko wtedy, kiedy matka spodziewająca się dziecka pije alkohol w okresie prenatalnym.

Polecamy: Jak dbać o zdrowie w ciąży?

Wiele dzieci z FAS rodzi się przedwcześnie z niską wagą urodzeniową. Ze względu na słabo wykształcony odruch ssania i nieprawidłowości w budowie jamy ustnej, mają trudności z pobieraniem pokarmu. U większości niemowląt i małych dzieci z FAS występują następujące objawy:

- drażliwość;

- nerwowość;

- problemy ze snem;

- nadwrażliwość na dźwięk i światło;

- skłonności do rozpraszania, nadpobudliwości i złoszczenia się;

- problemy z przywiązaniem (osoby dopiero co poznane traktują jak najbliższych przyjaciół);

- w późniejszym wieku widoczny niższy poziom inteligencji w porównaniu z rówieśnikami.

Dzieci bywają obciążone zespołem FAS w różnym stopniu. Zależy to od ilości wypitego przez matkę alkoholu  podczas trwania ciąży, odporności organizmu i innych cech osobniczych. Objawy Płodowego Zespołu Alkoholowego nie muszą być widoczne zaraz po porodzie, a także przez pierwsze miesiące i lata życia dziecka. Często dopiero w szkole rodzice zauważają, że ich dziecko ma ogromne problemy przystosowawcze,  nie umie odnaleźć się wśród rówieśników, ma problemy z nauką, koncentracją i ogólnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Do tego czasu rodzice często zapominają o nieodpowiedzialnym zachowywaniu się w czasie ciąży i problemów dziecka nie kojarzą z wypitym wówczas alkoholem.

alkomat online

Czy istnieje lek na FAS?

Nie ma leku na FAS. Jest nieuleczalny, a jego konsekwencje człowiek ponosi przez całe życie. Dzieci dotknięte Płodowym Zespołem Alkoholowym można stymulować w rozwoju, głównie w procesach rehabilitacji i terapii. FAS nie wyklucza występowania innych problemów zdrowotnych, a wręcz przeciwnie - powoduje pojawienie się zaburzeń układu pokarmowego, kostno-stawowego, krążenia, czy dotyczących zdrowia psychicznego. W późniejszym, już  dorosłym życiu, osoby z FAS mogą mieć problemy z życiem seksualnym, a także z ogólnym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Jeśli poważnie myślisz o macierzyństwie i pragniesz urodzić zdrowe dziecko zapewniając mu wszystko co najlepsze, pamiętaj, że alkohol wyrządza wiele krzywdy twojemu nienarodzonemu  maleństwu. Przyjemność z picia pysznego drinka, uspokojenie i relaks możesz osiągnąć innymi metodami. Dlatego bądź odpowiedzialną matką i zrezygnuj z proponowanego ci kieliszka wina, czy innego alkoholu, bo  przecież najważniejsze jest zdrowie i życie twojego nienarodzonego dziecka.

Zobacz także:  Jak przygotować się do ciąży