Kwas foliowy – nie tylko w ciąży?

Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe /fot. Fotolia
Kwas foliowy powinien być witaminą wszystkich kobiet, które rozpoczęły współżycie. Nie tylko kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy z myślą o prawidłowym rozwoju płodu. Na 3-4 miesiące przed ciążą warto zacząć suplementację kwasu foliowego. Czy zatem warto przyjmować kwas foliowy, nie będąc w ciąży?
/ 30.05.2011 14:32
Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe /fot. Fotolia

Niezbędność kwasu foliowego w ciąży

Rola kwasu foliowego w pierwszych tygodniach ciąży jest ogromna. W tym czasie bowiem rozwija się i kształtuje układ nerwowy płodu, jego mózg i rdzeń kręgowy.

Oblicz siatki centylowe dla dziecka

Niedobór kwasu foliowego w pierwszych 4. tygodniach po zapłodnieniu może doprowadzić do zaburzenia rozwoju układu nerwowego dziecka i wystąpienia ciężkich wad wrodzonych układu nerwowego. Najczęściej występującymi wadami są bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa i przepuklina mózgowo–rdzeniowa. Dzieci obciążone tymi wadami mogą być sparaliżowane od pasa w dół, nie mieć kontroli nad oddawaniem moczu lub być upośledzone umysłowo, niekiedy także umierają zaraz po urodzeniu. Rocznie w Polsce rodzi się 2000 dzieci z tymi wadami. Ponad 90% dzieci z wadą cewy nerwowej rodzi się zdrowym matkom i w rodzinach, w których nigdy wcześniej dziecko z taką wadą nie przyszło na świat. Przyczyna wad cewy nerwowej nie jest do końca znana. Stosowanie kwasu foliowego zmniejsza możliwość wystąpienia wrodzonych wad cewy nerwowej.

Zobacz też: Pierwsze tygodnie ciąży - początek nowego życia

Kwas foliowy nie tylko dla przyszłych mam

Profilaktyczną dawkę kwasu foliowego powinna zażywać każda kobieta czy młoda dziewczyna, która rozpoczęła życie płciowe, ponieważ nadal większość ciąż
w Polsce jest nieplanowana, a o fakcie zostania matką wiele kobiet dowiaduje się w drugim lub późniejszym miesiącu, gdy na działania profilaktyczne jest już za późno – radzi dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Polecamy: Witamina E wzmacnia płodność

Źródło: informacja prasowa /am

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA