POLECAMY

Witamina E wzmacnia płodność

Witamina E, czyli tokoferol, jest szczególnie ważna w diecie kobiet w ciąży, lub planujących mieć dziecko. Wpływa bowiem pozytywnie na rozwój płodu. Oprócz tego witamina E zapobiega infekcjom, zmniejsza ryzyko chorób serca, zaćmy i raka. Czym grożą niedobory tokoferolu? W jakich produktach go szukać?
Witamina E wzmacnia płodność

Witamina E sprzyja płodności

Już w 1922 roku H.M. Evans i K.S. Bishop odkryli, że witamina E jest niezbędna dla zachowania płodności. W latach późniejszych naukowcy zauważyli także zależność pomiędzy małą masą urodzeniową dziecka, a niskim stężeniem tej witaminy we krwi pępowinowej. Odnotowali także fakt, że potomstwo samic zwierząt laboratoryjnych, którym w okresie ciąży podawano witaminę E, rzadziej rodziło się z wadami wrodzonymi niż to, którym tej witaminy nie podawano. Prawdopodobnie podobnego działania można spodziewać się u ludzi.

Polecamy: "Dieta płodności" - styl życia podwyższający płodność kobiety

Niedobory witaminy E

W przypadku niedostatku w organizmie witaminy E, w ścianach tętnic gromadzi się więcej cholesterolu, co sprzyja rozwojowi miażdżycy. Ponadto w stanach niedoborowych mogą pojawiać się zaburzenia snu, oddychania, nadwrażliwość czy retinopatia. Do najczęstszych przyczyn dużych niedoborów tokoferolu w organizmie należy wcześniactwo oraz zaburzenia wchłaniania tłuszczów (np. w chorobie trzewnej czy mukowiscydozie). Tłumaczy to duże zagrożenie retinopatią u dzieci urodzonych przed czasem.

U dorosłych kobiet zalecane jest spożycie 8 mg witaminy E na dobę. Natomiast kobiety w ciąży powinny zwiększyć jej podaż do 10mg, karmiące – do 11 mg/dobę.

Jakie produkty są bogate w witaminę E?

Najwięcej witaminy E w przeliczeniu na 100g produktu zawierają:

 • olej słonecznikowy – 47 mg
 • orzechy laskowe – 39 mg
 • olej rzepakowy – 27 mg
 • migdały – 24 mg
 • olej sojowy – 13 mg
 • masło roślinne i margaryny – ok. 12 mg
 • olej arachidowy – 10 mg
 • żółtka jaj – 2,15 mg
 • kapusta biała – 2 mg
 • szpinak – 1,9 mg
 • szparagi – 1,8 mg

Zadbaj o dobre wchłanianie

Aby straty witaminy E podczas przechowywania i przygotowywania żywności były jak najmniejsze, należy ograniczać dostęp tlenu do produktów w nią bogatych. Witamina E najbardziej wrażliwa jest na promieniowanie ultrafioletowe oraz tlen. Witamina ta należy także do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Do jego wchłaniania potrzebna jest zatem niewielka ilość tłuszczu.

Czytaj też: Dieta ciążowa

Dieta obfita w alkohol, otręby pszenne i pektyny hamuje wchłanianie witaminy E. Obniżenie jej stężenia w organizmie może powodować także przyjmowanie dużych dawek witaminy A.

Źródło: przepisy-dla-dzieci.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
Witam. Zastanawia mnie parę rzeczy w artykule, najbardziej np. skoro wit E to tokoferol (żeby choć tokoferole) to czym są tokotrienole? Następnie, dlaczego pominięte jest źródło, które zawiera rekordową ilość wit E mianowicie olej z kiełków pszenicy? Nie ma też informacji o tym, że mrożenie produktów również powoduje straty wit E oraz że jest pomocna również przy paru innych dolegliwościach jak np alergiach...
/3 lata temu
witam ja tesz mam z tym problem i biore wit.E z cynkiem i wit,cbiore rano po poludniu biore magnez tesz jest przydatny a na noc biore zelazo,sprubuj tek.powodzenia.
/6 lat temu
A może to nie po twojej stronie leży problem...
POKAŻ KOMENTARZE (1)