Ametyst - kamień wstrzemięźliwych

Współcześnie wierzy się w ich działanie lecznicze i silne właściwości regenerujące i oczyszczające
Ametyst to piękny minerał kwarcowy o szklistym połysku i fioletowej barwie. Jego nazwa oznacza po grecku… „środek przeciwko upijaniu się”. Ametyst kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Dowiedz się jakich.
/ 06.07.2009 10:02
Współcześnie wierzy się w ich działanie lecznicze i silne właściwości regenerujące i oczyszczające

Legendy

Z tym minerałem o fioletowym lub purpurowym zabarwieniu, wydobywanym głównie w Brazylii, wiąże się wiele historii i legend, wszystkie jednak dotyczą w jakiś sposób wstrzemięźliwości. Gdy bóg wina Bachus (rzymski odpowiednik Dionizosa) zalecał się zbyt napastliwie do nimfy leśnej, zwanej Amethis, poprosiła ona Dianę o pomoc. Ta zamieniła ją w piękny klejnot, który wzruszony Bachus postanowił obdarzyć mocą przeciwdziałania pijaństwu. Taka jest mitologiczna geneza powstania ametystu.

Zobacz także: Jaką moc mają kamienie?

Według wierzeń starożytnych Greków, wino należało pić wyłącznie w naczyniach wykonanych z ametystu – miało to zapobiegać nieprzyjemnym skutkom upicia się a nawet chronić przed truciznami, jeśli akurat znajdowały się w pucharze. Ametyst był więc uważany za dobry środek na walkę z nałogiem, a przynajmniej z jego objawami.

Wzmiankę o tym kamieniu znajdujemy też w Biblii. Apokalipsa św. Jana mówi o dwunastej warstwie fundamentów Nowego Jeruzalem, która będzie zbudowana z ametystu.

Klejnot koronny

Działanie ametystów nie ograniczało się jedynie do sprzyjania wstrzemięźliwości. Były one także odpowiedzialne za wynikającą z tego względu czystość i wierność. Z tego powodu stały się klejnotem władzy i duchowieństwa, które obierały sobie za symbole wysokie przymioty ducha. Ametysty umieszczano w klejnotach koronnych i papieskich. A na co dzień bywały podarunkiem narzeczonych, mającym chronić przed zdradą, zapobiegały bowiem nagłym porywom uczuć. Jako talizman broniły przed nieszczęściem na morzu i atakiem wrogów w walce.

Działanie

Współcześnie wierzy się w ich działanie lecznicze i silne właściwości regenerujące i oczyszczające. Ametyst poleca się na dolegliwości żołądka, choroby skóry, ból głowy i stres, a nawet nerwicę. Uważa się, że kamień ten wzmacnia zdolności parapsychiczne i aktywuje tzw. „trzecie oko”, odpowiedzialne za duchowe widzenie, wpływa także na koncentrację i pracę umysłu.

Znaki, dla których ametyst można stosować jako talizman to: Strzelec, Ryby, Wodnik, Bliźnięta, Baran.

Zobacz także: Amulety i talizmany