Wino z przemrożonych owoców

Wino z przemrożonych owoców
Eiswein, icewine to nazwy kojarzące się z obecną porą roku. Mają stosunkowo młodą historię, a mimo to zasługują na uwagę gdyż są arcyciekawe nie tylko ze względu na smak, również z powodu fascynującej techniki produkcji. Zacznijmy zatem wszystko od początku.
/ 26.01.2010 17:12
Wino z przemrożonych owoców

Trochę historii

Przyjmuje się, że pierwsze eisweiny powstały w Niemczech pod koniec XVIII w., wiek XIX był czasem wyłaniania odpowiedniej metody, aby w już bliższym nam wieku XX sposób produkcji rozprzestrzenił się do innych krajów. Obecnie, obok Niemiec, najbardziej z produkcji win lodowych słyną Austria, Czechy, Słowenia i ... Kanada. Aby wytworzyć dobry eiswein potrzeba wiele cierpliwości, wymarzonych warunków pogodowych, w kluczowej fazie szybkości i całe mnóstwo szczęścia. 

Proces produkcji

Już na jesieni wybiera się krzewy, z których nie zostaną zerwane grona na wina „normalne". Zwykle są to krzaki z najbardziej jędrnymi, pełnymi owocami i takimi, które raczej unikną pokrycia pleśnią szlachetną Botrytis cinerea. Następnie trzeba czekać. Zostawione jagody może spotkać wiele przykrości. Może długo padać i zgniją, może być zbyt słonecznie i wyschną i przede wszystkim późną jesienią mogą nadlecieć zgłodniałe ptaki. Nawet jeśli uda się uniknąć wszystkich powyższych utrapień nie mamy gwarancji, że będą warunki do stworzenia eisweina. Należy bowiem czekać na mróz, spory, ale niezbyt wielki.

Warunki konieczne

W Niemczech za idealną temperaturę zbiorów uważa się -7 stopni Celsjusza (w Kanadzie -8). W takiej temperaturze zamarza woda w gronach i, używając niezwykle delikatnych pras, można wycisnąć tylko najszlachetniejszy sok. Sam zbiór odbywa się najczęściej nocą bądź bladym świtem gdyż wystarczy, że wzejdzie słońce i nadmiernie podgrzeje jagody niwecząc misterne plany. Tłoczenie odbywa się albo na zewnątrz albo w bardzo dobrze wychłodzonych pomieszczeniach. Następnie fermentacja trwa o wiele dłużej niż zwykle, bo często przez kilka miesięcy. Ale na efekt końcowy zdecydowanie warto czekać! Otrzymujemy wino ekstarktywne, z zauważalną sporą kwasowością (odmiennie niż przy większości win zbotrytyzowanych), nieco oleiste, wspaniale aromatyczne. Najczęściej w eisweinie wyczujemy nuty orzechowe, miodowe, brzoskwiniowe, liczi, ananasa.

Czytaj także: Podawanie szampana

Szlachetność trunku

Niemcy produkują eisweiny zwykle ze szczepu Riesling, Austriacy próbują z Gruner Veltlinerem, zaś Kanadyjczycy ze szczepem Vidal, choć zdarza im się zrobić wino lodowe również z Chardonnay. Jako ciekawostkę można dodać, że również w Kanadzie eksperymentuje się ze szczepami czerwonymi.
Wina lodowe są na całym świecie konfekcjonowane w małych butelkach 0,375l. , rzadziej w 0,5l. Niemały wpływ na to ma ich cena, zawsze wysoka, bądź bardzo wysoka. Znaleźć takie wino poniżej 100 PLN to nie lada sztuka. Ale po opisaniu metod produkcji nie powinno to nikogo dziwić. Dla lepszego zobrazowania możemy powiedzieć, że o ile podczas produkcji absolutnie najlepszych „normalnych" win z jednego krzewu można zrobić jedną butelkę, to przy eiswein zaledwie jeden kieliszek!
Eiswein smakuje najlepiej latem, parafrazując Bonda, schłodzony, nie zmrożony. Niemniej warto również w okresie zimowym, siedząc przed kominkiem bądź telewizorem, wspomnieć o winiarzach, którzy gdzieś w świecie marzną po nocach dla naszej radości i smakowej rozkoszy.

Polecamy: Degustacja wina

Więcej o Autorze i Wineonline

Redakcja poleca

REKLAMA