Poświęcenie książeczki, medalika i różańca

W ramach przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej należy poświęcić przedmioty, jakie otrzymało dziecko od księdza. Kiedy się o to zatroszczyć?

Poświęcenie książeczki, medalika i różańca

Podczas jednego z regularnych spotkań przedkomunijnych, często związanych z nabożeństwami w kościele, dzieci otrzymują różańce, książeczki i medaliki (oraz świecę, chyba, że podczas Komunii będą używały tej z chrztu).

Kupnem przedmiotów, które powinny być jednakowe dla każdego dziecka, może zająć się katecheta w porozumieniu z rodzicami. Różańce, książeczki i medaliki muszą zostać poświęcone przed uroczystością. Odbywa się to najczęściej partiami – jednego dnia święcone są różańce, innego książeczki itd.

Czy należy wierzyć w sny? Pytamy psychologa

Terminy święceń zależą od decyzji poszczególnych parafii, choć najczęściej święcenia zaczynają się na długo przed Komunią. Różańce zostają poświęcone podczas Nabożeństw Różańcowych, które odbywają się zwykle w październiku. W kolejnych miesiącach święcone są następne pamiątki – medaliki w grudniu, świece chrzcielne w lutym, a książeczki w maju. Zdarza się, że święcenia zaczynają się później, niektóre parafie wyznaczają termin pierwszego święcenia np. na luty, a czasem ksiądz poświęca wszystkie przedmioty na jednym ze spotkań niedługo przed Komunią i od razu rozdaje dzieciom.

Nie ma więc sztywnych reguł odnośnie terminu, trzeba orientować się w ustaleniach konkretnej diecezji. Daty uroczystości, spotkań przygotowawczych i święceń są dla rodziców i dzieci dostępne w parafii, do tego odbywają się regularne spotkania z rodzicami dzieci mających przystąpić do Pierwszej Komunii, na których z pewnością zostaną poinformowani o najważniejszych terminach.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)