Jak obudzić noworodka i czy powinno się to robić

Jak obudzić noworodka fot. Adobe Stock
Niektóre dzieci śpią bardzo długo, a tym samym przesypiają porę karmienia - tych powinno być min. 8 na dobę, czyli co 3 h. Dziecko może przespać bez karmienia nawet 5h, ale jak obudzić noworodka, jeśli śpi o wiele za długo? Musisz dopasować się do jego faz snu i wiedzieć, kiedy wybudzanie w ogóle ma szanse na powodzenie.
/ 16.09.2020 09:18
Jak obudzić noworodka fot. Adobe Stock

Noworodka z definicji nie powinno się wybudzać, by nie zaburzać jego wzorca snu (zwłaszcza, gdy wybudzanie następuje w fazie głębokiej). Jeśli istnieje konieczność wybudzania niemowlaka (jest wcześniakiem lub pediatra zaleci regularne karmienie), trzeba to robić w fazie płytkiej. 

Jak skutecznie wybudzić niemowlaka

  • Wybierz dobry moment – połowa czasu, jaką dzieci poświęcają na sen, obejmuje fazę snu REM, jest to sen aktywny, w czasie którego dziecko jest łatwiej obudzić. Fazę tę poznasz po ruchliwości dziecka i grymasach na jego twarzy.
  • Zadbaj o właściwą temperaturę pomieszczenia, w którym śpi dziecko, a kiedy chcesz obudzić noworodka – odkryj kołderkę, a nawet rozbierz dziecko, pozostawiając je tylko w pieluszce.
  • Zmień pieluszkę – wielość czynności, które musisz wykonać i rozebranie dziecka, powinno doprowadzić do przerwania snu.
  • Chcąc obudzić dziecko zastosuj przygaszone światło, nie rozjaśniaj pokoju zbytnio - małe dzieci zamykają oczy z powodu jaskrawego światła.
  • Aby obudzić niemowlaka, podnieś dziecko jak „lalkę” do pozycji pionowej i lekko klepnij po plecach.
  • Wejdź do pokoju mówiąc do dziecka lub śpiewając rytmiczną piosenkę – a kiedy maluszek się obudzi, zwróć na siebie jego uwagę i utrzymaj z nim kontakt wzrokowy.
  • Masuj stopy i dłonie dziecka, wykonaj jego nóżkami „rowerek”.
  • Jeśli nic nie pomaga, sięgnij po chłodny ręcznik lub myjkę. Nie mogą być one zwilżone zimną, lecz letnia wodą. Przetrzyj malcowi twarz.

Jak obudzić niemowlaka, który zasnął podczas karmienia?

Choć wydaje się to irracjonalny problem, wybudzone niemowlaki potrafią tak gorliwie spać, że nie dojadają, zapominają o ssaniu i usypiają - wówczas mama może mieć problemy z przepełnieniem piersi i zaburzeniami laktacji, a samo dziecko za mało przybiera na wadze

  • Zmień pozycję karmienia - możliwe, że zmiana perspektywy i ułożenie pobudzą malca do ssania.
  • Pokrop wargi dziecka kilkoma kroplami mleka - zachęci go to do picia.
  • Przekręć brodawkę lub smoczek w buzi dziecka - poruszanie brodawką może go rozbudzić - w przyszłości niemowlę bardzo szybko będzie reagować na nagłe wyjęcie piersi, czy smoczka butelki z buzi, a wtedy będzie od razu chwytać ponownie  i się rozbudzać. 

Czy powinno się wybudzać niemowlaka?

Teorii jest kilka, ale praktyka pokazuje, że wiele rodziców ma obiekcje wobec wybudzania niemowlaka - noworodki potrzebują snu i miło jest mieć kilka godzin spokoju... Niemniej jednak, jeśli dziecko regularnie ucina sobie drzemki dłuższe niż 5 godzin, to może oznaczać, że niechcący zaburza się jego naturalną umiejętność regulowania uczucia głodu i sytości

Część dzieci potrafi od razu obudzić się, czując potrzebę mleka i rozluźnia się po przystawieniu do piersi czy podaniu butelki. Inne z kolei potrafią przespać 6-8 godzin ze smoczkiem uspokajaczem, co powoduje, że wydłużają się odstępy między karmieniami. Podobnie jest, jeśli dziecko śpi w swoim pokoju i jest oddalone od zapachu mamy - łatwiej mu zapomnieć o głodzie. 

Artykuł pierwotnie opublikowany 15.03.2010.

Dowiedz się więcej:Depresja poporodowa a karmienie piersią Chudnięcie w czasie karmienia piersiąJaki laktator elektryczny wybrać - ranking 

Redakcja poleca

REKLAMA